X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kupować na wtórnym, czy na pierwotnym – oto jest pytanie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 14:34
Wyraźne ożywienie na rynku mieszkaniowym, zauważalny wzrost cen w największych miastach i kurcząca się oferta u deweloperów – skłania wiele osób do zainteresowania się wtórnym rynkiem mieszkaniowym, czyli lokalami z drugiej ręki.
Rynek pierwotny, jak i wtórny mają swoje wady i zalety
Rynek pierwotny, jak i wtórny mają swoje wady i zaletyFoto: PIXABAY

Obecnie tzw. rynek pierwotny pnie się cenowo w górę, choć mimo ożywienia popytu wzrost cen nie jest gwałtowny (3-4 proc. w skali roku). Deweloperzy sprzedali już o prawie 90 proc. mieszkań więcej niż przed załamaniem się rynku w 2007 r. Na rynku wtórnym – jak podaje NBP – w ciągu ostatniego roku ceny wzrosły o 7 proc., a w największych miastach nawet o kilkanaście proc.

Za i przeciw, ale większość i tak woli od dewelopera

Każda z opcji, rynek pierwotny czy wtórny, ma swoje wady i zalety. Osoby, które w pierwszej kolejności rozważają kupno mieszkania czy domu od dewelopera (z badań TNS Polska wynika, że stanowią one większość, a tylko ok. 15 proc. jako pierwszy wybór uwzglednia rynek wtórny) wskazują m.in., że takie mieszkanie jest nowe i nowocześnie zaprojektowane, można je zaaranżować według własnego gustu, upodobań i potrzeb, istnieje możliwość wykupienia miejsca parkingowego, negocjacji ceny, (choć na rynku wtórnym też mamy tę opcję) i nie trzeba płacić przy kupnie prowizji pośrednikowi.

Rynek pierwotny nie bez wad

Wadami rynku pierwotnego są, z drugiej strony, dodatkowe nakłady na wykończenie lokalu, często długi czas oczekiwania na wprowadzenie się i ceny, które generalnie, są wyższe od cen na rynku wtórnym. Kolejną wadą w tym wypadku jest również to, że mieszkanie prosto od dewelopera ma przeważnie gorszą lokalizację aniżeli to z rynku wtórnego, choć to nie jest regułą. Na tym rynku także trafiają się mieszkania w nowym budownictwie, a nawet z drugiej ręki, będące w stanie deweloperskim, choć to raczej margines oferty.

Specjaliści od rynku mieszkaniowego zgodnie jednak twierdzą, że w przypadku mieszkania (domu, segmentu czy tzw. bliźniaka) ważniejsze od standardu wykończenia czy świetnego wyposażenia, jest tzw. dobra lokalizacja. To właśnie ona przede wszystkim wpływa na wartość lokalu i na łatwość późniejszej szybkiej odsprzedaż.

Kalkulując kupno mieszkania należy też wziąć pod uwagę, że te stare z drugiej ręki wymagają na początek sporych nakładów na remont, modernizację, a nawet całkowitą przebudowę (mało funkcjonalny rozkład). Z reguły należy się również liczyć z wyższymi kosztami utrzymania (fundusz remontowy, wyższe opłaty za ogrzewanie, itp.). Jak widać choćby tylko z tych kilku „za i przeciw”, dylematów przed kupującymi jest sporo.

Nie kierować się modą 

Warto jednak nie kierować się w tym wypadku tzw. owczym pędem, który w związku z rosnącymi cenami można dzisiaj zauważyć na rynku deweloperskim. Lepiej podążać za własnymi potrzebami, oczekiwaniami i wziąć pod uwagę własne możliwości finansowe.

Mamy ostatnio do czynienia z mieszkaniowym boomem, ale pamiętajmy, że nie będzie on trwał w nieskończoność, zaś bańka na rynku mieszkań może gwałtownie pęknąć, jak to zdarzyło się np. 10 lat temu.

Wtedy też spodziewano się, że ceny mieszkań, domów czy działek będą tylko rosły, aż tu któregoś pięknego dnia zaczęły spadać, bo okazały się mocno przeszacowane. Wielu optymistów, którzy kupowali wtedy mieszkania z myślą o ich odsprzedaży i dobrym zarobku straciło wówczas spore pieniądze.

Adam Kaliński, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rekordowy rok na rynku deweloperskim. Do sprzedaży trafiło ponad 58 tys. mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 17:34
2016 rok będzie najprawdopodobniej rekordowy na deweloperskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Do klientów może trafić nawet 58 tys. lokali, najwięcej od 2006 roku. Branży sprzyja wysoki nadal niedobór mieszkań na tysiąc mieszkańców: w Polsce to nieco ponad 360, gdy średnia dla Unii Europejskiej wynosi 435. Duże znaczenie ma również koniunktura gospodarcza oraz program Mieszkanie dla Młodych. Rośnie udział klientów gotówkowych w transakcjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boom na rynku nieruchomości: deweloperzy na potęgę budują, a Polacy kupują rekordowo dużo mieszkań. I to za gotówkę

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 19:26
Rynek mieszkaniowy bije rekordy. Zarówno pod względem liczby ukończonych inwestycji, pozwoleń na budowę kolejnych, jak i liczby sprzedawanych lokali. I mimo, że deweloperzy budują na potęgę, nadal brakuje nam do średniej unijnej 3 mln mieszkań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tyle domów Polacy nie budowali od 8 lat. Boom na rynku

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 13:47
W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce rozpoczęto już prawie 100 tysięcy budów domów.
rozwiń zwiń