Kiedy możemy zwrócić towar kupiony przez dziecko w sklepie, Internecie

2014-03-09, 08:08

Kiedy możemy zwrócić towar kupiony przez dziecko w sklepie, Internecie
Za transakcje dziecka w internecie odpowiada rodzic.Foto: glowimages.com

Do organizacji konsumenckich napływa coraz więcej skarg i wniosków, dotyczących transakcji dokonanych w sklepach tradycyjnych i internetowych przez dzieci. Niestety, to bardzo wrażliwa grupa konsumentów, narażona na oszustwa i podatna na reklamy. O czym, w związku z tym, powinni pamiętać ich rodzice?

Posłuchaj

Jak wyjaśnia Elżbieta Seredyńska z Europejskiego Centrum Konsumenckiego, osoba poniżej osiemnastego roku życia ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych lub nie posiada jej w ogóle./Elżbieta Szczerbak, Polskie Radio/
+
Dodaj do playlisty

Bywa, że najmłodsi klienci dysponują środkami, które pozwalają im na dokonanie drogich zakupów.

Klient poniżej 18-tego roku życia ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych

Jak wyjaśnia Elżbieta Seredyńska z Europejskiego Centrum Konsumenckiego, osoba poniżej osiemnastego roku życia ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych lub nie posiada jej w ogóle.

Dzieci poniżej 13-tgo roku życia powinny robić zakupy z opiekunem

W przypadku dzieci poniżej trzynastego roku życia, w ogóle nie powinno dochodzić do transakcji, poza drobnymi, jak np. zakup bułki czy lizaka za posiadane kieszonkowe. Kiedy dzieci pomiędzy 13 a 18 rokiem życia dokonują zakupu np. ubrania za kilkaset złotych - w sklepie internetowym czy osobiście - wymaga to potwierdzenia opiekuna prawnego.

Gdy dziecko samo dokonuje drogiego zakupu, powinien tym zainteresować się sprzedawca. Odpowiedzialność spoczywa na przedsiębiorcy, to on ma obowiązek upewnić się, czy sprzedaje osobie pełnoletniej. Ma też obowiązek zapytać się o zgodę rodzica w sytuacji, w której widzi, że ma do czynienia z dzieckiem.

Sprzedawca ma obowiązki wobec dziecka-klienta

Nie może natomiast powołać się na brak zgody w sytuacji, w której zdecydował się zawrzeć już umowę. Jeśli sklep zaniedbał wyegzekwowania tej zgody, wówczas ciężar odpowiedzialności spoczywa na sklepie.

Jeśli dziecko będzie dochodziło jakichkolwiek roszczeń, to sprzedawca nie może powołać się na to, że ma do czynienia z dzieckiem, które nie mogło zawrzeć umowy. Dziecko będzie w takiej sytuacji traktowane jak każdy inny konsument, czyli będzie się mogło domagać wszystkiego co wynika z ogólnych przepisów.

Jeśli dziecko dokona zakupu, na które nie miało zgody rodziców, działo się to poza jego wiedzą, to – skoro umowa wymaga potwierdzenia, a rodzic nie potwierdza, że taką zgodę wyraził - taka umowa jest nieważna. Oznacza to, że z takim towarem, zakupionym przez dziecko, można zwrócić się do sklepu z żądaniem zwrotu pieniędzy.

W razie, gdyby sklep odmówił anulowania umowy zakupu zawartej przez dziecko, zasadne jest odwołanie się o pomoc do wyspecjalizowanych  organizacji konsumenckich, które mogą podjąć bezpośrednią interwencję w sprawie konsumenckiej - informuje Elżbieta Seredyńska.

Warto też powoływać się bezpośrednio na przepisy Kodeksu Cywilnego, które mówią właśnie o tym, że dziecko poniżej osiemnastego roku życia ma ograniczoną  zdolność do czynności prawnych i transakcja wymaga potwierdzenia i zgody opiekuna prawnego.

Jak jest w przypadku zakupu przez Internet?

Przepisy mówią o tym, że mamy czas na zwrot towaru, niezależnie od tego co kupiliśmy.

Jest to prawo do odstąpienia od umowy, ale nie jest łatwiej w tym przypadku, ponieważ przedsiębiorca nie widzi kto kupuje.

Dokonując zakupów przez Internet należy zwrócić uwagę na to – radzi ekspert - że strony internetowe zapamiętują różne nasze dane, np. karty kredytowej, rachunku bankowego. To samo dzieje się w przypadku telefonów komórkowych.

Za zakupy w Internecie odpowiada rodzic

Jeżeli więc rodzic udostępnił urządzenie, w którym znajdowały się tego typu dane i dzięki nim można było zawrzeć umowę i zapłacić za daną transakcję, to trudniej się będzie z tego wycofać.

Na rodzicach więc, w tej sytuacji, spoczywa odpowiedzialność za działania dzieci.

Elżbieta Szczerbak

Polecane

Wróć do strony głównej