X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Po nowe fundusze unijne można startować na przełomie 2014/2015

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 19:15
Pierwsze pieniądze z nowej perspektywy finansowej 2014 – 2020 mogą trafić do przedsiębiorców na początku przyszłego roku, mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Anna Zaleska z Crido Taxand.
Audio
  • Kiedy ruszy nabór wniosków o środki unijne z perspektywy 2014-20 Anna Zaleska z Crido Taxand./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/
Anna Zaleska z Crido Taxand.
Anna Zaleska z Crido Taxand.Foto: Polskie Radio

W niektórych regionach kraju mogą być niższe limity. Preferowane będą badania i rozwój przedsiębiorstw. Mile widziane są projekty prośrodowiskowe. Procedury mają być prostsze.

Polska czeka teraz na unijne wytyczne

Obecnie na szczeblu Komisji Europejskiej trwają prace nad określeniem ram udzielania unijnego dofinansowania. Główne projekty rozporządzeń zostały już przez Komisję Europejską przyjęte. Jak mówi Anna Zaleska, teraz opracowywane są szczegółowe wytyczne, które będą miały wpływ na to, jak to wsparcie będzie udzielane w Polsce.

Polskie Programy Operacyjne czekają na akceptację UE

Po stronie Polskiej podstawowe dokumenty, które regulują rozdział unijnych środków, czyli Programy Operacyjne zostały już przyjęte na początku stycznia i wysłane do Komisji Europejskiej. Trwają obecnie negocjacje z KE czy mogą być w takim kształcie zaakceptowane.

Nabory wniosków rozpoczną się pod koniec roku

- Spodziewamy się, że te prace będą trwały jeszcze jakiś czas. Biorąc pod uwagę to, że na wiosnę mamy wybory w ramach Komisji Europejskiej, pewne prace mogą się opóźnić. Wedle optymistycznych zapowiedzi konkursy miały by ruszyć jesienią tego roku. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie aspekty w optymistycznym wariancie konkursy powinny ruszyć dopiero pod koniec tego roku, bądź na początku przyszłego – mówi Anna Zaleska.

Jakie nowe zasady uzyskania unijnego wsparcia

Jak tłumaczy Anna Zaleska, zmienia się tak zwana mapa pomocy regionalnej.

- Czyli limity udzielania dofinansowania w poszczególnych regionach zostaną na tym samym poziomie a w innych zostaną obniżone. To oznacza, że w niektórych regionach przedsiębiorcy będą mogli dostać mniej pieniędzy niż w obecnej perspektywie – wyjaśnia Anna Zaleska.

Inne cele wydawania unijnych środków

Kolejną zmianą jest położenie nacisku na wspieranie działań badawczo – rozwojowych przedsiębiorstw, na wspieranie współpracy pomiędzy biznesem i nauką, na wspieranie inwestycji ukierunkowanych na poprawę efektywności energetycznej.

- To są pewne trendy, które będą wyznaczały kierunki wspierania przedsiębiorstw w kolejnej perspektywie – mówi Zaleska.

Procedury uzyskiwania unijnych środków mają być prostsze

Zdaniem Anny Zaleskiej założenia KE mówią o tym, że procedury umożliwiające pozyskanie środków europejskich będą prostsze.

- Zostały wprowadzone pakiety regulacji, które mają te wszystkie procedury uprościć. Natomiast czy to uda się zrealizować? Za wcześnie o tym przesądzać, dlatego że szczegółowe reguły działania udzielania wsparcia będą dopiero opracowane – mówi Anna Zaleska.

Polsce przyznano 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. W wyniku przeliczenia cen stałych na bieżące wynegocjowana w lutym kwota wzrosła o ok. 13 proc. i wynosi 82,3 mld euro. Dodatkowo, otrzymamy ponad 252 mln euro na wsparcie bezrobotnej młodzieży.

Arkadiusz Ekiert