X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Co KNF szykuje na polisolokaty

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 18:22
Komisja Nadzoru Finansowego łagodzi swoje stanowisko wobec polisolokat. Jak wyjaśnił portalowi gospodarka.polskieradio.pl dyrektor Departamentu Licencji Ubezpieczeniowych i Emerytalnych KNF Paweł Sawicki, zalecenia rekomendacji U, którą przygotowuje regulator, obejmą szeroko rozumianą współpracę zakładów ubezpieczeniowych z bankami.
Polisolokaty dla wielu Polaków okazały się bardzo bolesną pułapką.
Polisolokaty dla wielu Polaków okazały się bardzo bolesną pułapką.Foto: Glowimages.com

Zapewnił jednocześnie, że w rekomendacji  znajdą się na pewno zapisy dotyczące tzw. misselingu, czyli nieuczciwej sprzedaży (misseling: nieuczciwa, tzw. zła sprzedaż - kupujący jest wprowadzany w błąd celowo lub w wyniku nieprofesjonalnego przygotowania sprzedającego. przyp. redakcji), w tym wypadku produktów ubezpieczeniowych.

KNF chce aby klient był rzetelnie informowany o sprzedawanym produkcie finansowym

Zdaniem dyrektora Sawickiego, istotne w sprzedawaniu ubezpieczeń jest to, by klient był rzetelnie informowany o tym, co tak naprawdę kupuje.

Polisolokaty jak zaraza: rusza lawina pozwów zbiorowych przeciwko ubezpieczycielom

–Takie produkty inwestycyjne są zgodnie z prawem dopuszczalne w Polsce, natomiast istotne jest to, by sprzedawać je osobom, które chciały te produkty kupić i że zdają sobie sprawę, że przychodząc do banku kupiły ubezpieczenie, a nie że założyły sobie lokatę – mówi Paweł Sawicki.

Polisolokata służyła ominięciu podatku Belki

Istotą ubezpieczeń jest zabezpieczanie ryzyka, natomiast istotą polisolokat jest opakowanie lokat bankowych w produkt ubezpieczeniowy po to by uniknąć zapłacenia tak zwanego podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych – tłumaczy Sawicki.

– Polski nadzór finansowy patrzy niezbyt przychylnym okiem na polisolokaty, dlatego, że unikanie podatku Belki na regulowanym rynku finansowym to słaby cel – mówi Sawicki.

Gwarancje za polisolokatę mniejsze niż za lokatę

Zdaniem dyrektora Sawickiego, polisolokaty mają wiele cech negatywnych. Jedna z nich dotyczy odpowiedzialności Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Za lokaty odpowiada Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości 100 tysięcy euro. Jeżeli chodzi o polisolokatę, to odpowiedzialność ponosi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który gwarantuje wypłatę połowy środków, nie więcej niż 30 tysięcy euro. Widać wyraźnie, że w tym drugim wypadku odpowiedzialność jest zdecydowanie mniejsza.

- Jeżeli głównym powodem zawarcia umowy polisolokaty jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych, a same zyski są na przykład niewielkie, bo mamy niskie stopy procentowe, to motywacja do zawarcia tego typu umowy jest istotnie mniejsza – tłumaczy spadające zainteresowanie tymi instrumentami  Sawicki

KNF sygnalizował resortowi finansów nieszczelność systemu

Paweł Sawicki, pytany, dlaczego dopiero teraz KNF zajął się polisolokatami, ujawnił, że nadzór finansowy zwracał się już do Ministerstwa Finansów z uwagą o nieszczelności w systemie podatku od zysków kapitałowych. Nieznane są jeszcze efekty pracy resortu finansów.

Jeżeli chodzi o Rekomendację U to, jak powiedział Sawicki, na początku drugiego kwartału planowane jest jej uchwalenie, tak by mogła ona obowiązywać od listopada 2014 roku.

Arkadiusz Ekiert

Czytaj także

Ubezpieczenie? To nie dla mnie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 08:18
40 proc. Polaków nie korzysta z ubezpieczeń i nie planuje tego zmienić w najbliższym czasie – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Komisji Nadzoru Finansowego. Polacy najczęściej tłumaczą, że ich niechęć do ubezpieczeń wynika z tego, że nie potrzebują polisy, nie znają się na ubezpieczeniach oraz, że ich ceny są za wysokie.
rozwiń zwiń