X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Niemiecki ekonomista: strefa euro jak komunizm

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 19:16
Przeciwnik euro, kontrowersyjny niemiecki ekonomista Thilo Sarrazin radzi Grekom by zrezygnowali ze wspólnej waluty i nie spłacali długów. W rozmowie z Polskim Radiem sugeruje Polakom wielką ostrożność z przyjmowaniem euro.
Thilo Sarrazin jest przeciwnikiem wspólnej waluty i optuje za ostrym kursem wobec imigrantów.
Thilo Sarrazin jest przeciwnikiem wspólnej waluty i optuje za ostrym kursem wobec imigrantów.Foto: Creative Commons Wikipedia

Niemiecki ekonomista i polityk Thilo Sarrazin znany jest z niekonwencjonalnych poglądów. Cztery lata temu wywołał w swoim kraju burzę publikując książkę "Niemcy likwidują się same". Postawił w niej tezę, że imigranci to dla gospodarki większy koszt, niż pożytek.

Polacy na Wyspach bez zasiłków?

- Powinno się przyjąć ogólną zasadę, że imigrantom nie oferuje się zasiłków przez najbliższych 5 lat. Dzięki temu nie oferujemy negatywnych zachęt – tak w rozmowie z serwisem gospodarka.polskieradio.pl komentuje politykę brytyjskiego rząd.

Cameron przeciw zasiłkom na dzieci w Polsce

Ekonomista zaznacza, że problem świadczeń dla imigrantów należy rozpatrywać na dwóch płaszczyznach. Z jednej strony jest to kwestia zachowania otwartego rynku i przepływu ludzi. Jednocześnie rodzi się pytanie o model państwa opiekuńczego. W opinii Sarrazina, najlepsze rozwiązanie to ograniczenie dostępu do świadczeń dla tych osób, które dopiero przyjechały.

Strefa euro jak komunizm

W swojej najnowszej książce "Europa nie potrzebuje euro" Thilo Sarrazin opisuje historię powstania strefy euro, przedstawia anatomię kryzysu w państwach siedemnastki (a po przystąpieniu Łotwy już osiemnastki) i kreśli scenariusz dla eurolandu. I jest to obraz raczej ponury.

Niemiecki ekonomista nie wieszczy jednak końca wspólnej europejskiej waluty. - Mógłbym podawać przykłady wielu projektów, które teoretycznie były skazane na niepowodzenie, a jednak świetnie dawały sobie radę przez długi czas - mówi. Jako przykład podaje... komunizm. - Jeżeli podejmowane są złe decyzje, czasami mogą one mieć bardzo długotrwałe skutki - zaznacza.

Prosty scenariusz dla Grecji: ucieczka

Autor przedstawia również swoją koncepcję wyjścia z patowej sytucjia w jakiej znalazło najbardziej zadłużone państwo eurolandu. Gdyby był greckim ministrem finansów szybko ogłosiłby bankructwo kraju i wprowadził własną walutę. - Absolutnie nie spłacałbym długu publicznego - podkreśla.

Kolejny kryzys nadchodzi

Strefa euro, która rozwiązała jeszcze problemu ogromnego zadłużenia powinna już szykować się na kolejny kryzys – ostrzega Sarrazin.

Niemiecki ekonomista nie chce jednak odpowiedzieć na pytanie, kiedy do niego dojdzie. – Czeka nas kryzys związany z niepokojami na tle politycznym. Szczególnie w krajach już teraz ogarniętych kryzysem. Trudno się dziwić, skoro gospodarka zwalnia, obniża się dochód, a rosną podatki i stopa bezrobocia. Ludzie i obywatele czują się coraz bardziej niezadowoleni – zaznacza.

Łotwa już wybrała euro, a Polska?

Łotwa nie popełniła jednak błędu wstępując od tego roku do unii walutowej, ocenia Sarrazin. Ale musi teraz grać według zasad, które obowiązują w tym klubie. - Trzeba pamiętać o kosztach, o wzroście wynagrodzeń. One nie mogą wymknąć się spod kontroli. Tak stało się we Francji, Włoszech, czy Grecji i przez to zostały zachwiane kursy wymiany walut – dodaje.

Dlaczego ostrożnie z euro

Korzyści z wprowadzenia wspólnej waluty są powierzchowne mówi nasz gość. Gdyby miał doradzać premierowi Donaldowi Tuskowi sugerowałby ostrożność. - Wymiana waluty, gdy przekraczamy granice to drobna niedogodność. Natomiast nie da się osiągnąć żadnych namacalnych oszczędności z jednej wspólnej waluty - wyjaśnia ekonomista.

Opel nie wybrałby Gliwic, gdyby płace były w euro

Koszty pracy są dziś w Polsce znacznie niższe, niż u naszych zachodnich sąsiadów. I to dzięki temu Opel otworzył fabrykę właśnie w Gliwicach mówi Thilo Sarrazin. - Jeżeli Polska ciągle może korzystać z tego, że jest kosztowo konkurencyjna, to po co to zmieniać - pyta.

Krzysztof Rzyman

Thilo Sarrazin przebywa w Polsce w związku z wydaniem jego najnowszej książki "Europa nie potrzebuje euro" .

Komentarze1
aby dodać komentarz
duch2014-01-22 20:21 Zgłoś
Ma w zupelnosci racje w Niemczech po wprowadzeniu €uro w przeciagu paru miesiecy ceny wzrosly o 100 %. I ktos na tym zarobil ogromny szmal.

Czytaj także

Grecy podliczyli Niemców za wojnę. Zażądają rekompensaty?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2013 20:17
Dokument powstał w greckim ministerstwie finansów. Nie wiadomo jednak czy władze w Atenach zdecydują się na jego publikację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej niż 4 zł za euro? W tym roku to możliwe

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 13:07
W pierwszym kwartale czeka nas osłabienie złotego i wyższe kursy walut. Ale w wakacje ten trend może się odwrócić. Pod koniec roku euro może kosztować mniej, niż 4 złote.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokazano nowe 10 euro. Są nowe zabezpieczenia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 14:33
Wiemy już jak wygląda nowe 10 euro – Komisja Europejska pokazała nowy banknot zawierający nowe zabezpieczenia. Barbara Jaroszek z NBP omawia, jak rozpoznać nową „dziesiątkę”, która wejdzie do obiegu 23 września br.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w strefie euro: ile zależy od Polski, ile od Unii

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 17:09
Wiceprezes NBP Małgorzata Zaleska nie ma wątpliwości, że decyzja o przystąpieniu do unii monetarnej jest decyzją polityczną. Nie powinna jednak abstrahować od uwarunkowań ekonomicznych. A to oznacza, że nasze przystąpienie do strefy euro zależy nie tylko od nas samych, ale i od zmian w samej strefie.
rozwiń zwiń