X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PIT 2013 dla twórców: przekroczyłeś limit, pokaż kwity

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 22:22
Rozliczając się z fiskusem za 2013 rok warto pamiętać o tym, że od 1 stycznia ubiegłego roku zmieniły się przepisy dotyczące 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, z których korzystają m.in. twórcy, artyści czy dziennikarze – przypomina w rozmowie z Polskim Radiem Katarzyna Rola-Stężycka z firmy Tax Care.
Audio
  • Katarzyna Rola-Stężycka mówi o zasadach rozliczania PIT przez twórców./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/
PIT 2013: artysta może odliczyć faktyczne koszty uzyskania przychodu. Ale musi je udokumentować
PIT 2013: artysta może odliczyć faktyczne koszty uzyskania przychodu. Ale musi je udokumentowaćFoto: Glow Images/East News

Krąg osób, którym te preferencje przysługują nie zmienił się, wprowadzony jednak został limit przychodów, powyżej którego nie można z nich korzystać.

Zarobiłeś ok. 7 tys. zł – stosujesz 50-proc. stawkę kosztów uzyskania przychodu

Wprowadzone na początku 2013 roku regulacje ograniczyły twórcom i artystom prawo do stosowania 50% stawki kosztu uzyskania przychodów do połowy granicy pierwszego progu podatkowego. Czyli de facto te koszty mogą wynieść maksymalnie 47 tysięcy 264 złote.

Jeżeli więc twórca uzyskuje brutto miesięcznie około 7 tysięcy, to w tej sytuacji nie ma w ciągu roku żadnego problemu, bo zmieści się z całością swoich przychodów i może zastosować 50% stawkę kosztów uzyskania.

Zarobiłeś więcej – więcej tracisz

Natomiast twórcy i artyści, którzy uzyskują wyższe przychody w odpowiedniej części roku stracą prawo do stosowania tej stawki, co oznacza dla nich, że nie mają też prawa do stosowania innych zryczałtowanych kosztów.

Zbieraj kwity już od początku roku

- Bardzo ważne jest to, by dokumentować swoje faktyczne koszty już od początku roku. Z tego względu, że podatnikowi nadal przysługuje prawo do odliczenia kosztów faktycznie poniesionych, jeżeli udowodni, że były one wyższe od wyliczonych procentowo. Natomiast, jeżeli podatnik dopiero w połowie roku zorientuje się, że będzie miał na tyle wysokie zarobki, że przekroczą prawo do stosowania 50% stawki kosztów i wtedy zacznie zbierać dokumentację ponoszonych faktycznie kosztów, to wiadomo, że efekt nie będzie już taki sam – tłumaczy Katarzyna Rola-Stężycka z firmy Tax Care.

Twórcy zarobią mniej. Składki do ZUS-u od umów o dzieło

Zbierając od początku roku rachunki i faktury związane z kosztami uzyskania przychodów podatnik zabezpiecza się na taką sytuację, że gdy te pięćdziesięcioprocentowe koszty przestaną obowiązywać a z wyliczeń wynika, że poniesione zostały wyższe koszty niż te, które wynikają ze stosowania tej stawki, to podatnik będzie mógł rozliczyć faktycznie poniesione wydatki.

- Jeżeli twórca nie może przewidzieć czy jego przychody będą na poziomie pięciu czy siedmiu tysięcy złotych, ale wie że nie ma praktycznie szans na przeskoczenie miesięcznego progu na poziomie 7 tysięcy 120 złotych brutto, to w tym momencie nie musi nic zbierać. Dlatego że tak czy inaczej zmieści się z całością swoich przychodów w ciągu całego roku z tymi kosztami pięćdziesięcioprocentowymi – mówi Katarzyna Rola-Stężycka.

Arkadiusz Ekiert

Czytaj także

1 procent - sprawdź, komu go przekazujesz

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 08:35
Lista uprawnionych do 1 procenta podatku jest na stronie resortu pracy. Tam też możemy znaleźć wszystkie sprawozdania, sprawdzić wydatki organizacji, zarobki zarządu – mówił w Jedynce Piotr Kontkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2013: uwaga na zmiany w ulgach na Internet, dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 16:46
W rozliczeniach podatkowych za mijający rok czeka nas kilka zmian. Zmieniają się zasady ulgi internetowej. Odliczenie kosztów korzystania z sieci będzie teraz przysługiwać tylko tym, którzy do tej pory nie skorzystali z tej ulgi lub odliczyli tylko raz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2013: pamiętajmy o 1 procencie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 19:11
Z roku na rok coraz więcej Polaków przekazuje 1 procent swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego. W skali kraju z takiego rozwiązania w rozliczeniach za ubiegły rok skorzystało około 60 procent podatników.
rozwiń zwiń