X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci nie obawiają się wzrostu inflacji, choć na styczeń zapowiadają podwyżki

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 14:02
Według GUS inflacja w październiku była wyższa od tej z września o 0,2 proc, a rok do roku o 2,5 proc. Jak ocenił gość audycji Rządy Pieniądza dr Przemysław Kwiecień (X Trade Broker), na początku przyszłego roku należy spodziewać się wzrostu inflacji spowodowanego wzrostem cen energii, czy np. wywozu śmieci. Zdaniem Piotra Araka (Polski Instytut Ekonomiczny) nie należy obawiać się, że w skali przyszłego roku inflacja znacząco wzrośnie.
Audio
Największy wzrost cen nastąpił w usługach, szczególnie tam, gdzie największe znaczenie ma praca ludzka, która jest coraz droższa.
Największy wzrost cen nastąpił w usługach, szczególnie tam, gdzie największe znaczenie ma praca ludzka, która jest coraz droższa.Foto: shutterstock, g0d4ather

 - Skala podwyżek jest niepewna, bo to, co się wydarzy w sprawie cen energii, będzie znane pewnie dopiero w grudniu – mówił dr Przemysław Kwiecień. Zaznaczył jednak, że nawet jeżeli inflacja w styczniu wyniesie 3.5-3,6 proc. to nie należy panikować, bo później inflacja będzie spadać, nawet do poziomów nieco niższych niż obecnie, bo do ok. 2,5-2,0 proc.

Zdaniem Piotra Araka, nawet jeżeli będzie wzrost inflacji przez pierwsze miesiące przyszłego roku, to potem wrócimy do obecnego poziomu.

- Nie spodziewałbym się radykalnych kroków podejmowanych przez Radę Polityki Pieniężnej w 2020 r., a nawet bardziej realne są obniżki stóp niż podwyżki – ocenił gość audycji.

Kolejny poruszony w Rządach Pieniądza temat dotyczył przepisów, które weszły w życie od 1 listopada. Od tej daty podatnicy mogą występować do Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej, czyli dokumentu, podobnego do obecnie funkcjonujących interpretacji indywidualnych, w którym administracja skarbowa potwierdzi prawidłowość stosowanej stawki VAT. Ma to pozwolić na łatwiejsze ustalenie, z jakiej stawki dany towar korzysta.

- Nowa matryca VAT wchodzi w życie w marcu przyszłego roku. Optymalnie byłoby zatem, żeby przedsiębiorca występujący o informację dowiedział się jaka stawka obowiązuje go dziś i jaka będzie już po wejściu matrycy – zauważył dr Przemysław Kwiecień. W jego opinii część przedsiębiorców może narzekać na zmianę stawek podatkowych, choć z założenia matryca ma prowadzić do ich ujednolicenia, a celem jest tego generalnie równanie w dół. Jednak dla niektórych będzie to w praktyce podwyżka.

- Jednak już uproszczenie stanu rzeczy jest liczone na plus, Unikniemy absurdów. Najlepsza byłaby matryca jeden na jeden, ale jest to nierealne ze względu chociażby na żywność, która jest opodatkowana niższą stawką – stwierdził ekspert.

Piotr Arak zauważył, że dobrze byłoby, gdyby na podstawie danych uzyskanych od podatnika w Wiążącej Informacji Stawkowej znalazła się informacja co do stawki VAT, jaka będzie obowiązywała w ciągu całego roku podatkowego, już po zmianie matrycy czy ewentualnych zmianach dotyczących działalności danego przedsiębiorcy.

Wiążąca Informacja Stawkowa wiąże się z matrycą VAT, która oceniana jest jako rewolucja w klasyfikacji i stosowaniu stawek VAT. Obniżonymi stawkami objęte zostaną grupy produktów, a nie poszczególne towary. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Gospodarzem programu była Anna Grabowska.

PolskieRadio24/Anna Grabowska/SW