X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci Rządów Pieniądza: unijna polityka rolna to nie tylko dopłaty bezpośrednie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 14:11
- Polskie rolnictwo będzie tematem kluczowym w dyskusjach podczas negocjacji unijnego budżetu. Wynika to przede wszystkim z dysproporcji jakie istnieją w dopłatach pomiędzy państwami takimi jak Polska, a krajami zachodniej Europy – powiedział  prof. Dariusz Tworzydło z Uniwersytetu Warszawskiego gość programu Rządy Pieniądza. - Pamiętajmy o tym, że wspólna polityka rolna to nie tylko opłaty bezpośrednie, które budzą wiele emocji i często są utożsamiane z pomocą socjalną (…). – zauważył  Mariusz Adamiak analityk banku PKO BP , drugi gość Rządów Pieniądza.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Jak zauważyli eksperci programu "Rządy Pieniądza" w  unijnej polityce rolnej pojawiają się zupełnie nowe wątki, takie jak: gospodarka obiegu zamkniętego, odtwarzanie hodowli, wsparcie dla specjalistycznych gospodarstw, zwłaszcza tych prowadzonych przez młodych rolników. W ich opinii to właśnie na te wątki, a nie tylko na problemy z dopłatami bezpośrednimi,  powinniśmy zwrócić uwagę, podczas trudnych negocjacji z Brukselą.

Goście Rządów Pieniądza przypomnieli, że rząd zaktualizował wieloletni program rozwoju sektora produkcji żywności, który zatytułowany "Rolnictwo Polskie i UE 2020+". Jest w nim mowa o wyzwaniach,  szansach, ale też zagrożeniach jakie stoją przed polskim i europejskim rolnictwem.  Nie ma wątpliwości, że polskiemu rolnictwu bardzo pomogło członkostwo UE.  Nasz eksport do krajów Wspólnoty osiągnął poziom 24,2 mld euro.

 W opinii ekspertów Rządów Pieniądza w Unii Europejskiej prowadzonych jest wiele dyskusji na ile rolnictwo powinno być innowacyjne, nowoczesne, a na ile tradycyjne, czyli gwarantujące zdrową, ekologiczną żywność.  Pojawiły się krytyczne głosy o negatywnym wpływie rolnictwa na stan środowiska naturalnego. Co ma już międzynarodowe konsekwencje, takie jak umowa Mercosur, która  zagraża interesom rolników europejskich, w tym polskich. Wprowadzanie na europejski rynek towarów tanich, ale bez atestów, bez wyśrubowanych norm jakości, których jednak muszą przestrzegać rolnicy europejscy, z pewnością wpłynie na niższą konkurencyjność cenową tych drugich.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji


Gospodarzem programu była Anna Grabowska

PolskieRadio24/Anna Grabowska/ SW