Jak zauważyli eksperci programu "Rządy Pieniądza" w unijnej polityce rolnej pojawiają się zupełnie nowe wątki, takie jak: gospodarka obiegu zamkniętego, odtwarzanie hodowli, wsparcie dla specjalistycznych gospodarstw, zwłaszcza tych prowadzonych przez młodych rolników. W ich opinii to właśnie na te wątki, a nie tylko na problemy z dopłatami bezpośrednimi, powinniśmy zwrócić uwagę, podczas trudnych negocjacji z Brukselą.
Goście Rządów Pieniądza przypomnieli, że rząd zaktualizował wieloletni program rozwoju sektora produkcji żywności, który zatytułowany "Rolnictwo Polskie i UE 2020+". Jest w nim mowa o wyzwaniach, szansach, ale też zagrożeniach jakie stoją przed polskim i europejskim rolnictwem. Nie ma wątpliwości, że polskiemu rolnictwu bardzo pomogło członkostwo UE. Nasz eksport do krajów Wspólnoty osiągnął poziom 24,2 mld euro.
W opinii ekspertów Rządów Pieniądza w Unii Europejskiej prowadzonych jest wiele dyskusji na ile rolnictwo powinno być innowacyjne, nowoczesne, a na ile tradycyjne, czyli gwarantujące zdrową, ekologiczną żywność. Pojawiły się krytyczne głosy o negatywnym wpływie rolnictwa na stan środowiska naturalnego. Co ma już międzynarodowe konsekwencje, takie jak umowa Mercosur, która zagraża interesom rolników europejskich, w tym polskich. Wprowadzanie na europejski rynek towarów tanich, ale bez atestów, bez wyśrubowanych norm jakości, których jednak muszą przestrzegać rolnicy europejscy, z pewnością wpłynie na niższą konkurencyjność cenową tych drugich.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Gospodarzem programu była Anna Grabowska
PolskieRadio24/Anna Grabowska/ SW