X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

GPW wraca do gry: rosną indeksy, zyski spółek oraz liczba inwestorów

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 21:00
O rosnących notowaniach spółek oraz zyskach inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych w ostatnich miesiącach, mimo pandemii, mówił w radiowej Jedynce Tomasz Duda, Główny analityk Biura Maklerskiego Banku Pekao.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: ESB Professional/Shutterstock

Mimo pandemii, indeksy na warszawskiej giełdzie od wielu tygodni pną się w górę, osiągając w dodatku historyczne maksima.

Notowane na GPW firmy z doskonałymi wynikami - ich zyski, mimo lockdownu, w górę

Według gościa Polskiego Radia, to efekt bardzo dobrych wyników osiąganych przez notowane na warszawskim parkiecie spółki.

- Tylko w ostatnim kwartale zyski tych firm wzrosły o ponad 30 procent - podkreśla analityk.


Posłuchaj
05:27 justa.16.09.mp3 O rosnących notowaniach spółek oraz zyskach inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych w ostatnich miesiącach, mimo pandemii, mówił w radiowej Jedynce Tomasz Duda, Główny analityk Biura Maklerskiego Banku Pekao./Justyna Golonko/.

0

Podczas lockdownu konsumenci zaoszczędzili dużo środków, teraz wykorzystują je na zakupy, powodując wzrost popytu na produkty firm

Wyjaśnia, że to efekt wzrostu odłożonego z powodu lockdownu  popytu na produkty tych firm.

- Widać, że gdy lockdownu już nie ma, tzw. nawis popytowy, czyli zaoszczędzone środki w kieszeniach konsumentów i firm, są wykorzystywane przez gospodarstw a i przedsiębiorstwa do zakupów, a to podnosi zyski spółek - wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

giełda gpw 1200.jpg
Spółki skarbu państwa notowane na GPW dają spore zyski do budżetu i dywidendy dla giełdowych inwestorów

Firmy sporo zaoszczędziły na lockdownie, to zwiększyło ich zyski

- Ponadto spółki wykorzystały lockdown do oszczędzania na kosztach swojej działalności, co dało impuls do zwiększenia zyskowności – dodaje analityk.

Stąd najwięcej na parkiecie zyskują banki, spółki konsumenckie, energetyczne oraz surowcowe.

I jest to, jak podkreśla gość Polskiego Radia, odwrócenie tendencji sprzed roku, gdy pandemia hamowała spółki, a te inwestowały w cyfryzację, oprogramowanie.

giełda1200.jpg
Koronawirus nie odstrasza inwestorów - rośnie liczba debiutów i wartość ofert publicznych na europejskich giełdach. Także na GPW

Świetne wyniki małych i średnich firm

Co ważne, na parkiecie radzą sobie bardzo dobrze małe i średnie spółki, ich indeksy sektorowe mWIG40 i sWIG80 osiągają najwyższe poziomy od 14 lat.

Jak zauważa ekspert, wiele z nich notuje wzrosty rzędu 30-70 procent.

W dodatku, prognozuje ekspert, ta hossa nie minie szybko, co na pewno będą chcieli wykorzystać inwestorzy, których liczba zdecydowanie rośnie.

Justyna Golonko, jk

Czytaj także

"Handelsblatt": warszawska giełda to historia sukcesu. "Kraj przyciąga wielu inwestorów zagranicznych"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 09:00
Warszawski parkiet tętni dziś życiem bardziej niż kiedykolwiek wcześniej; w 2020 r. liczba zleceń i sprzedaż na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) wzrosła o 56,1 proc.. To więcej niż w jakimkolwiek innym systemie obrotu w Europie – zauważa niemiecki dziennik "Handelsblatt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd chce wesprzeć rynek kapitałowy i inwestorów. Proponuje m.in. pakiet nowych ulg dla firm

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 10:32
Ulgi podatkowe wspierające wejście polskich firm na giełdę, na inwestowanie przez fundusze VC oraz dla przedsiębiorstw ratujących firmy w słabej kondycji, a także dla inwestorów kupujących akcje - to niektóre rozwiązania wspierające rozwój firm w Polskim Ładzie, o których poinformował szef MF Tadeusz Kościński oraz wiceminister Jan sarnowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka wraca na normalne tory. W lipcu wskaźnik koniunktury najwyższy od początku roku

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 11:53
Poprawiają się nastroje wśród przedsiębiorców, o czym świadczy Miesięczny Indeks Koniunktury, który osiągnął w lipcu najlepszy wynik w tym roku - wskazano w badaniu PIE i BGK. Najbardziej poprawiły się nastroje w sektorze usług, rosną zamówienia i zatrudnienie, a także inwestycje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Giełdowi inwestorzy nie boją się już koronawirusa. Główny indeks na GPW na najwyższym poziomie w historii

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 12:47
W I półroczu 2021 r. WIG wzrósł o 15,85 proc. osiągając historyczne maksimum na poziomie 68 148,54 pkt. - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Giełdy Papierów Wartościowych.
rozwiń zwiń