X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Stopy proc. w USA bez zmian, członkowie Fed sygnalizują brak podwyżek w 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 21:59
Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc. - podano w komunikacie. Mediana prognoz członków Fed nie przewiduje podwyżek stóp proc. w 2019 r., natomiast w 2020 r. możliwa jest jedna podwyżka stóp proc.
Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc.
Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc. Foto: pixabay

Fed podał też, że z końcem września zakończy redukcję sumy bilansowej.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednomyślnie.

W komunikacie Fed podtrzymano, że "Komitet będzie cierpliwy" ws. decyzji dotyczących zmian stóp procentowych, w zależności "jakie przyszłe zmiany zakresu docelowego dla stopy funduszy federalnych mogą być odpowiednie, aby wesprzeć gospodarkę".

Brak podwyżek w 2019 r., jedyna w 2020 r.

W marcowej projekcji mediana prognoz członków Fed dotyczących liczby podwyżek stóp procentowych w 2019 r. spadła do zera wobec dwóch przewidywanych w grudniu. Z wykresu dot-plot wynika, że w 2020 r. Rada Prezesów oczekuje jednej podwyżki stóp procentowych.

Mediana prognoz dotyczących oczekiwań odnośnie stóp procentowych w długim terminie, czyli tzw. neutralnej stopy procentowej, pozostała bez zmian, na poziomie 2,75 proc.

Jerome Powell, prezes Fed, ocenił na konferencji prasowej po decyzji Fedu, że "obecnie mamy świetny moment dla Rezerwy, by była cierpliwa, patrząc i czekając".

− Ostatnie dane gospodarcze nie wysyłają sygnałów, by zmienić nasze podejście do polityki monetarnej – stwierdził podczas konferencji prasowej. Powell dodał, że bank uważnie przygląda się wzrostowi PKB w USA.

− Fed będzie cierpliwy przy ocenianiu przyszłych zmian w polityce monetarnej" – powiedział Jerome Powell.

Jak wskazał Powell podczas konferencji prasowej, obecne założenia dotyczące rozwagi przy podejmowaniu decyzji są "dobrze dostosowane do otoczenia makro".

Powell powiedział, że obecnie stopy procentowe znajdują się blisko poziomu neutralnego.

Zakończenie redukcji sumy bilansowej

Bank potwierdził, że wstrzymuje zacieśnianie ilościowe. Rezerwa zaprzestanie z końcem września redukcji sumy bilansowej, która rozpoczęła się w październiku 2017 r.

"Komitet zamierza spowolnić redukcję posiadanych obligacji poprzez zmniejszenie limitu miesięcznych umorzeń z obecnego poziomu od 30 mld USD do 15 mld USD począwszy od maja 2019 roku" - podał Fed w osobnym komunikacie.

"Średni poziom rezerw po zakończeniu przez FOMC redukcji posiadanych papierów wartościowych pod koniec września będzie prawdopodobnie nadal nieco powyżej poziomu rezerw koniecznych do skutecznego i efektywnego wdrażania polityki monetarnej" - dodano.

Prezes Fed powiedział podczas konferencji prasowej, że plan zakończenia redukcji sumy bilansowej "ma na celu zapewnienie transparentności i płynności" przejścia do redukcji sumy bilansowej.

Powell wskazał, że suma bilansowa będzie wynosić ok. 17 proc. PKB pod koniec roku, czyli lekko ponad 3,5 biliona dolarów.

Projekcie PKB w dół, inflacja bez zmian

Bank centralny ocenił w komunikacie, że w USA "ogólna inflacja spadła, głównie ze względu na niższe ceny energii", natomiast wzrost cen innych dóbr pozostaje w okolicach 2 proc.

Z marcowych projekcji Fed wynika, że dynamika wzrostu gospodarcze w USA w 2019 r. spowolni do 2,1 proc. wobec 2,3 proc. zakładanych w grudniowej projekcji.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: stopy procentowe fed
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak