more_horiz
Gospodarka

Ropa naftowa traci na wartości, spory spadek cen

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 08:02
Kończy się najgorszy tydzień dla ropy w tym roku. Surowiec w USA stracił w tym tygodniu ponad 5 proc. - podają maklerzy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,27 USD, po zniżce o 0,70 proc.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 61,31 USD za baryłkę, po spadku ceny o 0,52 proc.

Wojna handlowa skupia uwagę

Inwestorzy mieli nadzieję, że w niedługim czasie uda się - jeśli nie rozwiązać to przynajmniej załagodzić - konflikt handlowy USA-Chiny.

Przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer i sekretarz skarbu Steven Mnuchin w przyszłym tygodniu udają się do Pekinu, gdzie mieli przygotować grunt przed spotkaniem prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Chi Xi Jinpingiem jeszcze w tym miesiącu.

Nieubłaganie zbliża się 1 marca - ostateczny termin, aby osiągnąć rozwiązanie w sprawie handlu pomiędzy USA i Chinami. W przeciwnym wypadku USA podwyższą cła na chińskie towary o wartości 200 mln USD do 25 proc. z obecnych 10 proc. Tymczasem prezydent USA poinformował w czwartek, że nie spotka się z Jinpingiem przed 1 marca. Na rynkach rosną więc obawy, że nie uda się osiągnąć porozumienia pomiędzy Waszyngtonem, a Pekinem przez upływem ustalonych wcześniej 90 dni "rozejmu handlowego".

Na dodatek w czwartek Komisja Europejska obniżyła swoje prognozy PKB dla strefy euro i jej największych gospodarek i ostrzegła, że Brexit i spowolnienie w chińskiej gospodarce mogą spowodować, że prognozy dla eurolandu będę jeszcze słabsze.

W tym tygodniu ropa w USA staniała do tej pory o niemal 3 dolary.

NRG, PAP, md

Zobacz więcej na temat: ropa naftowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapasy ropy rosną. Rynek czeka na rozwiązanie problemów handlowych USA-Chiny

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 08:55
W USA zapasy ropy rosną, słabnie aktywność w amerykańskim sektorze usług - ropa napotyka przeszkody na swojej drodze do mocniejszych wzrostów notowań - podają maklerzy.
rozwiń zwiń