X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Inwestujesz na warszawskiej giełdzie? Na jakie spółki stawiać, jakich unikać?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 16:46
Mimo że nadchodzący rok nie będzie łatwy dla spółek i inwestorów na warszawskiej giełdzie, nie oznacza to, że nie będzie można na niej zarobić. Pytani przez Naczelną Redakcję Gospodarczą Polskiego Radia eksperci radzą, na co stawiać.
W tym trudnym dla GPW roku być może jedyną wartą rozważenia inwestycją może być kupno akcji spółek, które regularnie wypłacają dywidendy.
W tym trudnym dla GPW roku być może jedyną wartą rozważenia inwestycją może być kupno akcji spółek, które regularnie wypłacają dywidendy.Foto: shutterstock, NicoElNino

Tyle, że na pewno nie będzie to łatwe i będzie wymagać od inwestorów nie tylko bacznej obserwacji wyników firm ale i cierpliwości.

Warto patrzeć na wypłacane dywidendy

−  W tym trudnym dla GPW roku być może jedyną wartą rozważenia inwestycją może być kupno akcji spółek, które regularnie wypłacają dywidendy, mówi niezależny analityk, Marcin Kiepas.

Trzeba polować na wezwania

I dodaje, że inną szansą na zarobek może być polowanie na wezwania, czyli próba wytypowania spółek, które mogą zostać wycofane z giełdy przez głównych akcjonariuszy.

Kuszą małe spółki - ich wyceny są bardzo niskie

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że akcje małych spółek z GPW są już bardzo tanie, zwłaszcza w relacji do całego rynku. A to zawsze rodzi pokuję zakupów. Stąd, być może właśnie w tym segmencie można szukać okazji do zarobku.

Warszawski parkiet pod presją spowolnienia gospodarczego w Polsce i na świecie

Jak widać, ten rok nie zapowiada się szczególnie łaskawie dla warszawskich inwestorów.Według Marcina Kiepasa, nie będzie on łatwy ani dla giełdy oraz dla notowanych na niej spółek.

− Giełda będzie musiała się zmagać nie tylko z kontynuacją bessy na Wall Street, czy spowolnieniem w polskiej i globalnej gospodarce, ale też z problemami, które mocno odcisnęły swe piętno w 2018 roku, mówi analityk.

GPW: 2018 r. rokiem malejących indeksów, spadających obrotów

Warto przypomnieć, że miniony rok, mimo historycznego szczytu WIGu – indeksu szerokiego rynku i awansu do grona rynków rozwiniętych, nie zostanie zapisany do najbardziej udanych przez inwestorów – kluczowe indeksy zmalały w ciągu roku i to często w dwucyfrowym tempie.

Największe straty zanotował popularny, głównie wśród drobnych inwestorów, segment małych spółek - indeks sWIG80 zmniejszył się w ciągu roku aż o 28 proc. i wrócił do poziomów z I połowy 2013 r.

Podobnie mWIG40, który schudł o blisko 18 proc.

Na tym tle „nieźle” wypada WIG20 ze stratą „tylko” ok. 8 procent w ciągu roku. W dodatku, tylko 3 spółki z 20 wchodzących w skład indeksu, może pochwalić się dodatnią roczną stopą zwrotu, aż 10 znalazło się na dwucyfrowym minusie.

Inwestorzy zniechęcani aferami

− Nad nastrojami i decyzjami inwestorów zaciążyły też konsekwencje afer z GetBack, Altus TFI i KNF, ucieczką inwestorów z funduszy inwestycyjnych, spadającymi obrotami na giełdzie, dodaje Marcin Kiepas.

− Do tego dochodziło ryzyko polityczne wiszące nad spółkami Skarbu Państwa, czy ucieczka samych spółek z GPW połączona z coraz mniejszą liczbą debiutujących tam firm, dodaje Kiepas.

Ryzyka wiszące nad spółkami w 2019 r.

Analityk uważa, że inwestorzy powinni szczególnie uważnie zastanowić się nad wydawaniem pieniędzy na spółki z niektórych sektorów.

Banki pod presją rosnących stóp procentowych, zyski spółek surowcowych zmniejszane spowolnieniem gospodarczym

− W 2019 roku bankom ciążyć będzie oddalająca się perspektywa podwyżek stóp procentowych, spółkom surowcowym oczekiwane spadki cen surowców w ślad za spowolnieniem gospodarczym. Natomiast nad spółkami Skarbu Państwa dalej będzie ciążyć ryzyko polityczne, mówi Kiepas.

I dodaje, że w przypadku spółek gamingowych z CD Projektem na czele, zapoczątkowana w połowie roku korekta, może potrwać aż do debiutu gry Cyberpunk2077.

−Wszystkim spółkom będą doskwierać rosnące ceny energii i jednoczesny wzrost kosztów pracy, dodaje analityk.

I konkluduje, że w efekcie trudno będzie o poprawę zysków spółek w kolejnych kwartałach.

Maleje też zaufanie inwestorów do giełdy

Jeżeli dodać do tego brak zaufania Polaków do giełdy, systematyczny odpływ kapitałów z funduszy inwestycyjnych i dekoniunkturę na giełdach światowych, to zapowiada się naprawdę trudny rok dla giełdy.

Nawet pomimo tego, że znajduje się tam duża grupa spółek naprawdę tanich.

Kapitał z Pracowniczych Planów Kapitałowych zadziała, ale jeszcze nie w tym roku

Według analityka, w 2019 roku wsparciem dla giełdy raczej nie okażą się jeszcze PPK.

− Owszem to w przyszłości będzie mieć pozytywny wpływ na rynek, ale jeszcze nie w tym roku, dodaje.

Giełda powinna poczuć kapitał z PPK nie wcześniej niż w 2020 r.

Jak widać, ten rok dla wielu inwestorów może okazać się bardzo trudny i wypada tylko mieć nadzieję, że nie rozpocznie przysłowiowych siedmiu chudych lat, a oznacza tylko chwilowe osłabienie rynków kapitałowych.

NRG, Jarosław Krawędkowski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak