X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polscy, regionalni producenci wina i cydru zapłacą o połowę niższą akcyzę. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 19:30
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która wesprze małych, regionalnych producentów napojów alkoholowych. Dzięki nowym rozwiązaniom drobni, niezależni producenci napojów alkoholowych płacić będą od swoich wyrobów o połowę niższą akcyzę.
Dzięki nowelizacji przepisów mali niezależni producenci napojów alkoholowych będą płacić nie 100 proc. tylko 50 proc. stawki akcyzy.
Dzięki nowelizacji przepisów mali niezależni producenci napojów alkoholowych będą płacić nie 100 proc. tylko 50 proc. stawki akcyzy. Foto: Pixabay

- To dobra wiadomość dla małych, lokalnych producentów napojów alkoholowych np. miodów pitnych, nalewek, wina i cydrów. Już od przyszłego roku będą oni korzystać z niższej - i to o połowę - stawki akcyzy – mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Na zmianach skorzystają polscy rolnicy i sadownicy

Na zmianach zyskają polscy rolnicy i sadownicy – generalnie podmioty spełniające definicję małych producentów napojów alkoholowych.

Projektodawcą zmian było Ministerstwo Finansów. Za zmianą przepisów głosowała większość klubów parlamentarnych w Sejmie.

- Ta nowelizacja to porozumienie między podziałami. Inicjatywa MF zjednoczyła niemal wszystkich posłów. Niemal jednogłośne przyjęcie tych zmian przez Sejm, świadczy o tym, jak bardzo są one potrzebne i jak były wyczekiwane - wskazuje wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Ulgi dla polskich producentów

Projekt ustawy zakłada, że mali niezależni producenci napojów alkoholowych, będą korzystać z obniżonej o połowę stawki akcyzy.

Dotyczy to: małych producentów wina, małych producentów napojów fermentowanych (np. małych producentów win owocowych, cydrów), małych producentów wyrobów pośrednich (w tym małych producentów wyrobów alkoholizowanych, np. miodów pitnych półtoraków i dwójniaków).

Alkohol etylowy z owoców na potrzeby własne z 50-procentową stawką akcyzy

Ponadto 50 proc. podstawowej stawki akcyzy zapłacą gorzelnie należące do producentów owoców produkujące alkohol etylowy z owoców dostarczonych im przez sadowników. Roczny limit w takim przypadku określony na 30 litrów czystego alkoholu będzie dotyczył producenta owoców i osób z nim zamieszkujących, pod warunkiem przeznaczenia alkoholu wyłącznie do konsumpcji własnej.

Preferencje wynikają z wdrożenia zmienionej unijnej dyrektywy alkoholowej

- Polska obniży akcyzę po to, żeby ułatwić prowadzenie działalności i rozwój małych producentów napojów alkoholowych, czyli rodzinnych firm, często produkujących wyroby tradycyjne i regionalne. O taką zmianę apelowali m. in. mali winiarze i cydrownicy. Takich firm jest już w Polsce około 150, z czego większość to producenci wina. Ok 10 podmiotów to producenci cydrów, perry i miodów pitnych. W efekcie wprowadzonych zmian, liczba mniejszych firm produkujących dobre, regionalne produkty, może w ciągu najbliższych lat zwiększyć się nawet kilkukrotnie – wskazuje wiceminister Sarnowski.

PR24, Kancelaria Prezydenta RP, Ministerstwo Finansów, Jk

Czytaj także

Dobra wiadomość dla małych krajowych producentów win i cydru. Rząd obniża akcyzę, przesuwa o rok system ewidencji

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 16:26
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Projekt zakłada wprowadzenie preferencji w akcyzie dla małych producentów napojów alkoholowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drobni producenci wina bez obowiązku posiadania zezwolenia na obrót hurtowy. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 14:10
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wyrobach winiarskich. Nowe przepisy zwalniają drobnych producentów wina z obowiązku posiadania zezwolenia na obrót hurtowy, co umożliwi bezpośrednią sprzedaż takich napojów do restauracji i lokalnych placówek handlowych.
rozwiń zwiń