X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rekordowy rok fuzji i przejęć. W 2021 r. ich wartość na świecie przekroczyła 5 bilionów dolarów

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 21:29
Rok 2021 okazał się rokiem fuzji i przejęć – ich wartość na całym świecie pobiła rekord wszechczasów i wyniosła 5,63 biliona dolarów.
Rok 2021 okazał się rokiem fuzji i przejęć  ich wartość na całym świecie pobiła rekord wszechczasów i wyniosła 5,63 biliona dolarów.
Rok 2021 okazał się rokiem fuzji i przejęć – ich wartość na całym świecie pobiła rekord wszechczasów i wyniosła 5,63 biliona dolarów.Foto: shutterstock, Tero Vesalainen

Jak piszą światowe agencje, to historyczne ożywienie na rynku przejęć nie ominęło również Europy – gdzie aktywność inwestorów wzrosła o prawie 50 procent, do 1,26 biliona dolarów (954 mln funtów), częściowo dzięki wzrostowi zaufania wśród dyrektorów generalnych i przystępnemu finansowaniu.

Koncerny z górą pieniędzy, dostęp do kapitału po historycznie niskich kosztach

Eksperci podkreślają, że to efekt posiadania i zaoszczędzenia przez firmy i koncerny dużej ilości środków finansowych.

Jak powiedział agencji Reuters Chris Roop, współkierownik ds. fuzji i przejęć na Amerykę Północną w JPMorgan, "bilansy przedsiębiorstw są niewiarygodnie zdrowe, tylko w samych Stanach Zjednoczonych są to 2 biliony dolarów – a dostęp do kapitału pozostaje szeroko dostępny po historycznie niskich kosztach".

Szaleństwo przejęć po wytłumieniu rynku w 2020 r.

Boom panuje również na rynku transakcji private equity w Wielskiej Brytanii (Ich celem nie jest tylko wsparcie rozwoju, ale także przeprowadzenie transakcji przejęcia innego podmiotu czy wykupu menadżerskiego).

Te podwoiły się w porównaniu do zeszłego roku do rekordowych 985 miliardów dolarów (745 miliardów funtów) w wyniku większego dostępu do finansowania.

Według analityków szał transakcji był podsycany przez sektory technologii i opieki zdrowotnej, które miały największy udział w rynku fuzji i przejęć w 2021 roku, po stłumionym popycie po tym, jak aktywność fuzji i przejęć spadła bezpośrednio po pandemii COVID-19 w 2020 roku.

Rekordowe premie w firmach inwestycyjnych

Boom na rynku fuzji i przejęć to również wielkie premie w firmach inwestycyjnych. Jak informuje Reuter, agencje JPMorgan Chase & Co i Goldman Sachs rozważają zwiększenie puli premii nawet o 50 procent dla bankierów inwestycyjnych.

Firma odszkodowawcza Johnson Associates w zeszłym miesiącu prognozowała, że ​​premie dla bankierów na Wall Street będą w tym roku najwyższe od 2009 r., po rekordowych poziomach aktywności dotyczącej zawierania transakcji.

Inwestycyjny boom utrzyma się w przyszłym roku

Wysoki popyt na przejęcia utrzyma się prawdopodobnie również w przyszłym roku, a badanie opublikowane na początku tego miesiąca wskazuje, że 90 procent dealerów spodziewa się większej aktywności w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Oczekuje się, że duża część tego popytu będzie napędzana przez niepewne transakcje i tanie brytyjskie firmy, ponieważ, jak wynika z analizy firmy doradczej Schroders, przeciętnie brytyjskie firmy są niedowartościowane o około 30 procent.

Również sektor kosmiczny w Wielkiej Brytanii czeka w przyszłym roku eksplozja fuzji i przejęć.

PR24, Reuter, jk

Czytaj także

Inwestycje w polskie firmy rzędu setek milionów zł. Sprawdź raport PFR Ventures

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 12:02
Od sierpnia do września br. przeprowadzono 110 transakcji, w które zaangażowanych było 105 funduszy. Dostarczyły one do innowacyjnych polskich spółek blisko 600 mln zł - wynika z raportu PFR Ventures i Inovo Venture Partners.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doskonałe wyniki Grupy Kapitałowej KGHM. Zyski większe o 75 proc., wzrost produkcji miedzi

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 14:44
Pandemia nie zaszkodziła największemu polskiemu koncernowi - jego zysk operacyjny (EBIDTA) jest większy od ubiegłorocznego o ponad 75 procent, o ponad 10 procent wzrosła też sprzedaż wyprodukowanej miedzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Branża hotelarska i gastronomiczna poturbowana przez pandemię. "Najtrudniejszy okres ostatnich dziesięcioleci"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 19:36
W wyniku pandemii COVID-19 wartość rynku HoReCa (gastronomii hotelowej, restauracyjnej, cateringu) w Polsce zmalała w 2020 roku o 32,1 proc. w stosunku do 2019 - wynika z opublikowanego we wtorek raportu PMR Market Expres.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowa liczba inwestycji zagranicznych w Polsce. Ich wartość przekroczyła 20 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 18:08
O inwestycjach zagranicznych w Polsce, w tym polskich atutach, przyciągających inwestorów do naszego kraju, mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.
rozwiń zwiń