X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pandemia nie zaszkodziła amerykańskim miliarderom. Jest ich więcej i są jeszcze bogatsi

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 15:22
5 bln dolarów są już warte majątki najbogatszych Amerykanów. To o 2,1 bln dolarów, czyli o 70 proc. więcej, niż przed pandemią - wylicza agencja Reuters. Wzrosła też liczba najbogatszych Amerykanów - w marcu zeszłego roku było ich 614, dziś dziesięciocyfrowymi kontami bankowymi dysponuje - 745.
Elon Musk, założyciel Tesli
Elon Musk, założyciel TesliFoto: Shutterstock/Naresh111

Jak informuje Forbes, na podstawie analizy Americans for Tax Fairness (ATF) i Institute for Policy Studies Program on Inequality (IPS), 5 bilionów dolarów, którymi zarządza 745 miliarderów, to o dwie trzecie więcej niż środki, którymi dysponuje 50 proc. amerykańskich gospodarstw domowych o najniższych dochodach.

Rosnące bogactwo wąskiej grupy osób w ciągu ostatnich 19 miesięcy jest jeszcze bardziej widoczne w zestawieniu z niszczycielskim wpływem koronawirusa na ludzi pracujących - pisze w swoim raporcie (World Inequality Report 2022) serwis centrum badawczego Inequality.

W tym czasie bowiem prawie 89 milionów Amerykanów straciło pracę, ponad 44,9 miliona zachorowało na wirusa, a ponad 724 tysięcy zmarło z jego powodu.

Kosmicznie bogaci

Wśród pojedynczych historii kryjących się za wielkimi liczbami znajduje się ta o Elonie Musku z Tesli i SpaceX, który nie tylko pokonuje Jeffa Bezosa w kosmosie, ale też przegonił go w klubie miliarderów.

Dziewiętnaście miesięcy temu Bezos był prawie pięć razy bogatszy od Muska. Teraz, po błyskawicznym, ośmiokrotnym wzroście majątku, Musk jest wart 209 miliardów dolarów, a Bezos - 192 miliardy.

W tym okresie bogactwo Bezosa wciąż rosło o bardzo duże 70 proc.

Założyciele Google, Sergey Brin i Larry Page, mają teraz łącznie 237 miliardów dolarów, co stanowi 137-procentowy wzrost w stosunku do ich łącznego majątku wynoszącego 100 miliardów dolarów na początku pandemii.

Liczby robią wrażenie

Szef Nike Phil Knight prawie podwoił swoją fortunę, jej wartość wzrosła z 29,5 miliardów do prawie 58 miliardów dolarów. Częściowo mogło to być spowodowane tym, że w 2020 roku Nike nie zapłacił ani grosza federalnego podatku dochodowego od swojego, wynoszącego 2,9 miliarda dolarów, zysku; a w latach 2018-2020 korporacja wpłaciła do federalnej kasy zaledwie 3,3 procent od zysku, który sięgnął w tym czasie 9 miliardów dolarów.

MacKenzie Scott, była żona założyciela Amazona, Jeffa Bezosa, od początku pandemii odnotowała wzrost swojego majątku o 19,5 miliarda, czyli o 54 procent, nawet po tym, jak oddała 8,6 miliarda dolarów swojego majątku na cele charytatywne.

Reuter, Inequality, jk

Czytaj także

Na rynku przybywa gotówki, czy pojawi się 1000-złotowy banknot?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 18:37
O rosnącym zapotrzebowaniu na gotówkę, o jej bezpieczeństwie i czy pojawi się w obiegu banknot 1000-złotowy, mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Kowalczyk, zastępca dyrektora departamentu emisyjno-skarbcowego Narodowego Banku Polskiego.
rozwiń zwiń