X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Od 2022 roku zacznie działać system e-faktura. Zobacz, na czym będzie polegać

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 13:26
Już wkrótce, od 1 stycznia 2022 r., zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające Krajowy System e-Faktur. Nowe przepisy czekają tylko na podpis prezydenta i opublikowanie w Dzienniku Ustaw.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Do stycznia 2023 r. wystawienie faktur będzie dobrowolne, a po tym terminie ma się stać obligatoryjne.

W nowym systemie faktura otrzyma numer identyfikacyjny

Jak czytamy w komunikacie, Krajowy System e-Faktur w założeniu ma być systemem teleinformatycznym służącym do otrzymywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych. Po wprowadzeniu do niego danych faktury będzie on przydzielał dokumentowi unikalny numer identyfikujący oraz weryfikował zgodność danych zawartych w takiej fakturze ze wzorem faktury ustrukturyzowanej.

Otrzymanie numeru identyfikacyjnego oznacza wystawienie i doręczenie faktury

Faktura ma być uznawana za wystawioną i doręczoną w dniu przydzielenia przez system dokumentowi numeru identyfikacyjnego. System będzie miał także za zadanie analizować i kontrolować prawidłowość danych wykazywanych w fakturach ustrukturyzowanych przez podatników, co zwiększy możliwości analityczne i weryfikacyjne organów podatkowych.


księgowy kalkulator 1200.jpg
E-faktury na początku będą dobrowolne. Sprawdź, kiedy staną się obowiązkowe

E-faktura oznacza krótszy termin zwrotu VAT, zostanie zachowana

Ministerstwo Finansów wskazuje na korzyści płynące z wprowadzenia nowego systemu, m.in. podatnicy wybierający e-fakturę szybciej otrzymają zwrot VAT. Termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40. Ponadto faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie zatem konieczności wydawania jej duplikatów.

E-faktura uszczelni system podatkowy

Według Arkadiusza Łagowskiego, doradcy podatkowego cytowanego przez Prawo.pl, wprowadzenie KSeF powinno przyczynić się do uszczelnienia systemu. Jednak wskazuje, że nowe przepisy niosą ze sobą dużą niepewność dla podatników.


- Na razie poznaliśmy rozwiązania prawne. Podatnicy czekają natomiast na przedstawienie szczegółów i kompletnego rozwiązania technicznego. Obawiają się, że wdrożenie nowego systemu będzie wiązało się dla nich z dużym wysiłkiem organizacyjnym, funkcjonalnym, a przede wszystkim finansowym. Zmianie ulec będą musiały procesy księgowe oraz związane z obsługą klientów - wskazuje Arkadiusz Łagowski.


spis para laptop free shutt 1200 .jpg
"W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne". Wiemy, kiedy rusza program pilotażowyPiotr Prokocki, radca prawny i doradca podatkowy w Vistra Poland, samą ideę wdrożenia KSeF - jako narzędzia służącego walce z szarą strefą - ocenia pozytywnie.

- Wszelkiego rodzaju oszustwa polegające m.in. na niewystawianiu faktur, zaniżaniu kwot wykazywanych na fakturach czy dodawaniu opisów niezgodnych ze stanem rzeczywistym prowadzą do zaburzenia warunków wolnego rynku i osłabiają pozycję konkurencyjną uczciwych podatników - zaznacza Prokocki w wypowiedzi dla Prawo.pl.

Jednak jego wątpliwości budzi zbyt szybkie tempo zmian i czas ich wprowadzania - równoległy do wejścia w życie większości zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu.

PAP, jk

Czytaj także

Szansa na szybszy zwrot VAT. Resort finansów konsultuje projekt

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 18:12
Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającego e-fakturę i zapowiada, że podatnicy wybierający e-fakturę otrzymają szybciej zwrot VAT w ciągu 40 dni, a nie 60.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład dla przedsiębiorców. Niższe obciążenia podatkowe dla mikrofirm, ulga na IPO

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 12:26
Niższe obciążenia podatkowe dla mikrofirm, ulga podatkowa zmniejszająca koszty wejścia na giełdę czy pewność opodatkowania w pierwszych latach inwestycji - to część ze zmian, jakie przewidziano dla przedsiębiorstw w ramach Polskiego Ładu. Zapowiedziano też ulgę na automatyzację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-faktura. Znamy kolejne etapy wdrażania nowego systemu rozliczeń z fiskusem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 14:05
Po przyjęciu przez Sejm projektu ustawy wdrażającej w Polsce Krajowy System e-Faktur, ustawa czeka już tyko na podpis prezydenta. Uchwalono również zmiany w fakturowaniu stanowiące część pakietu SLIM VAT 2.
rozwiń zwiń