X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Inwestycje w polskie firmy rzędu setek milionów zł. Sprawdź raport PFR Ventures

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 12:02
Od sierpnia do września br. przeprowadzono 110 transakcji, w które zaangażowanych było 105 funduszy. Dostarczyły one do innowacyjnych polskich spółek blisko 600 mln zł - wynika z raportu PFR Ventures i Inovo Venture Partners.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W trzecim kwartale 2021 r. przez polski rynek VC przepłynęło 582 mln zł. To łączna wartość kapitału, jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa.

1200_firma_shutterstock.jpg
"Przedsiębiorczość, elastyczność, wizja rozwoju". Zobacz, jak firmy rodzinne poradziły sobie z kryzysem

Ponad 1,7 mld zł zainwestowane w polskie startupy

Oznacza to także, że w pierwszych trzech kwartałach, polskie startupy pozyskały od inwestorów łącznie 1,76 mld zł - tym samym, w 9 miesięcy udało się przewyższyć o 40 proc. wynik z całego 2019 r. - wynika z opublikowanego we wtorek raportu PFR Ventures i Inovo Venture Partners.

Nie maleje zainteresowanie polskimi firmami na wczesnym etapie ich rozwoju

Wskazano w nim, że po odliczeniu ponadstandardowych transakcji, trzeci kwartał 2021 to wciąż jeden z mocniejszych okresów, jakie można było zaobserwować na polskim rynku venture capital. Pod względem wartości zainwestowanego kapitału, plasuje się on na drugim miejscu między II kw. 2021 r. (+53 mln zł względem III kw. 2021), a IV kw. 2020 r. (-159 mln zł względem III kw. 2021).

- Trzeci kwartał wyróżnił się wzrostem finansowania na etapie rund A. Jest to bardzo pozytywny trend, jaki mamy nadzieję, będzie się utrzymywał w kolejnych miesiącach. Średnia wartość rundy A w ostatnich latach to ponad 17 mln zł. Pojedyncza spółka potrafi na tym etapie pozyskać nawet 50-100 mln PLN. Bardziej dojrzałe rundy przełożyły się też na skok mediany i średniej wartości transakcji dla całego rynku – mówił, cytowany w raporcie, wiceprezes w PFR Ventures Aleksander Mokrzycki.

Rundy inwestycyjne w startupie to sposób finansowania projektu czy firmy przez inwestorów zewnętrznych. Firma pozyskuje od inwestorów kolejne „zastrzyki” kapitału, aby wejść w kolejną fazę rozwoju.

Rundy inwestycyjne w klasycznym ujęciu można podzielić na następujące typy: rodzina i przyjaciele, pre-seed, seed, czyli zalążek czy zasiew, seria A, seria B, rundy serii C, D, E…

Rośnie zasilanie kapitałowe

- Zamknięcie 2021 roku kolejnym rekordem to już fakt, a podsumowujemy dopiero trzeci kwartał. Pomijając megarundy, wartość transakcji wyniosła 1,46 mld zł, podczas gdy w całym 2020 było to 1,23 mld zł. Czwarty kwartał zapowiada się jeszcze lepiej – powiedział, cytowany w informacji, partner w Inovo Venture Partners Tomasz Swieboda.

W raporcie wskazano, że 61 proc. zainwestowanych w III kw. środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 29 proc. Jednocześnie 84 z 110 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 102 transakcje przeprowadziły polskie zespoły.

Dodano w nim także, że 47 z 110 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W trzecim kwartale zapewniły one blisko 50 proc. kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw.

Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 30 transakcji (ok. 7 proc. udziału w wartości). Z kolei piętnaście największych rund finansowania przełożyło się na 65 proc. wartości wszystkich rund finansowania w pierwszym kwartale.

PAP, jk

Czytaj także

Polska trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:12
Polska jest trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych - poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Zaznaczono, że w 2020 roku PAIH obsłużyła blisko 200 projektów inwestycyjnych o wartości prawie 40 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes BGK: zaangażowanie społeczne i budowanie kapitału jest dla nas tak samo ważne, jak zrównoważony rozwój

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 18:53
O nowej strategii Banku Gospodarstwa Krajowego, stawiającej m.in. zrównoważony rozwój, zaangażowanie społeczne, współpracę oraz biznes międzynarodowy mówiła w Programie 1 Polskiego Radia prezes banku, Beata Daszyńska-Muzyczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małe i średnie firmy mogą otrzymać do 200 tys. euro dofinansowania na nowe technologie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 18:23
Do 200 tys. euro dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy na zakup licencji lub prawa własności do innowacyjnej technologii - poinformowała Agencja Rozwoju Przemysłu, uruchamiając nabór wniosków w ramach konkursu w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalne Strefy Ekonomiczne przyciągają inwestorów. 59 nowych przedsięwzięć w strefie katowickiej

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 13:36
59 nowych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 2,3 mld zł pozyskała w trzech kwartałach 2021 r. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE).
rozwiń zwiń