X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

KUKE zwiększa wsparcie dla eksporterów: nie tylko ubezpiecza kontrakty, ale także proeksportowe inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 12:45
Wspieranie polskich firm w finansowaniu inwestycji w Polsce i za granicą, umożliwianie bezpiecznej wymiany handlowej i świadczenia usług, przyciąganie zagranicznych inwestorów - to najważniejsze elementy nowego systemu wsparcia krajowych eksporterów, oferowanego przez Korporację Ubezpieczeń i Kredytów Eksportowych.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak poinformowano w trakcie wideokonferencji w ramach cyklu Idea Rozwoju Twojego Biznesu zorganizowanej wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii i Polską Agencję Rozwoju Przemysłu, nowy system obejmuje nie tylko ubezpieczenia i gwarancje realizacji kontraktów, ale także finansowanie generujących sprzedaż zagraniczną inwestycji krajowych bądź zagranicznych, prowadzonych przez spółki zależne.

eksport kontener transport 1200.jpg
Mamy nadwyżkę w obrotach towarowych handlu zagranicznego. Zobacz dane GUS-u

Wsparcie inwestycji proeksportowych lub przejęcia zagranicznej konkurencji

Konrad Klimek, prezes KUKE Finance, przekonywał, że inwestycje w nowe moce produkcyjne są konieczne, aby krajowy eksport mógł się nadal rozwijać, by wymiana handlowa polskich przedsiębiorstw z zagranicznymi kontrahentami była coraz intensywniejsza.

Może to być na przykład kupno i montaż nowej linii technologicznej, budowa zakładu produkcyjnego, ale także sfinansowanie przejęcia zagranicznej konkurencji albo transakcji sprzedaży dóbr czy usług.

Zobacz, jakie są warunki udzielanych gwarancji

Warunkiem udzielenia gwarancji przez KUKE jest wartość inwestycji przekraczająca 5 mln zł. Nie mniej niż 20 proc. przychodów uzyskanych dzięki takiemu przedsięwzięciu musi pochodzić z eksportu. Ponadto spłata kredytu zabezpieczonego przez KUKE nie może trwać dłużej niż 14 lat od dnia zakończenia inwestycji.

Gwarancja KUKE umożliwia pozyskanie finansowania bez dodatkowych zabezpieczeń, zajmując zaledwie 20 proc. linii kredytowej, co z reguły umożliwia zaciąganie kolejnych pożyczek.

żywność 1200.jpg
Polska żywność dostępna w 192 krajach. Eksporterzy zdobywają nowe rynki

- Nowy system jest unikatowy na skalę europejską - przekonywał Piotr Maciaszek, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE.

- W połączeniu z odważniejszym kredytowaniem eksporterów przez banki czy firmy faktoringowe przyczyni się do kontynuowania dobrej passy krajowych przedsiębiorstw na globalnym rynku - dodał.

Nowy system ogranicza ryzyko banków udzielających kredytów eksportowych

- Nowy system zabezpieczeń, jak stwierdził Grzegorz Pojnar, szef finansowania eksportu w Santander Bank Polska, pozwala ograniczyć niemal do zera podejmowane przez bank ryzyko niewywiązania się przez kredytobiorcę z obowiązku spłaty pożyczki.

- To zestaw wręcz rewolucyjnych, bardzo proklienckich rozwiązań, które z pewnością przyczynią się do jeszcze większego zainteresowania polskich przedsiębiorstw ekspansją zagraniczną - zapewniał Grzegorz Pojnar.

Zapewnienie bezpiecznej wymiany handlowej jest drugim filarem nowego systemu wsparcia eksporterów przez KUKE

Zagraniczni odbiorcy towarów i usług najczęściej oczekują odroczonego terminu płatności za wystawione na ich rzecz faktury.

- KUKE zabezpiecza wymianę handlową poprzez system ubezpieczeń dotyczących należności zarówno krótkoterminowych, jak i związanych z dużymi projektami inwestycyjnymi - poinformował Konrad Klimek.

Trzeci filar to ułatwienia dla przedsiębiorców zagranicznych w Polsce, sprzedających swoje produkty za granicą

Trzecim filarem nowego systemu są ułatwienia oferowane przedsiębiorstwom zagranicznym inwestującym nad Wisłą.

Obecnie, po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Polska jest na drugim miejscu po Niemczech pod względem wielkości inwestycji zagranicznych na terenie Starego Kontynentu.

- Kapitał, jak wiadomo, nie ma pochodzenia - wyjaśniał prezes KUKE Finance. - Zagraniczne inwestycje w Polsce także generują przychody eksportowe, chcemy zatem je również wspierać - mówił.

Zdaniem uczestników panelu, efektem nowych regulacji powinno być zauważalne, skokowe podniesienie jakości polskich produktów i usług na zagranicznych rynkach, co pozwoli jeszcze bardziej efektywnie walczyć o przychylność końcowego odbiorcy w konkurencji z zagranicznymi firmami. Nowe inwestycje, które w większości mają charakter technologiczny, mogą ponadto przyczynić się do zwiększenia marży, a więc wypracowania przez objętą systemem gwarancji KUKE firmę większego zysku.

Eksport jest filarem polskiego sukcesu gospodarczego – wzrósł 30-krotnie od początku lat 90.

Polska jest europejską potęgą eksportową. Wartość towarów i usług sprzedanych za granicą od początku lat 90. zwiększyła się 30-krotnie, przekraczając w ubiegłym roku 237 mld euro, co powodowało, że była liderem sprzedaży zagranicznej wśród krajów Unii Europejskiej w 41 branżach.

Od 30 lat KUKE wspiera krajowe firmy eksportujące do blisko 200 krajów świata poprzez dostęp do najnowocześniejszych form finansowania. Udziela gwarancji zarówno na rzecz banków, jak i parterów biznesowych podnoszących bezpieczeństwo wymiany handlowej i świadczenia usług na rynkach zagranicznych.


PAP, KUKE, jk

Czytaj także

Rekordowy eksport polskich firm. Najlepszy wynik od kilku lat

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 09:59
Ponad 110 mld zł eksportu polskich firm w marcu to nowy rekord – napisał w sobotę na Twitterze wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin, zapowiadając przedstawienie szczegółów wprowadzonych do Polskiego Ładu przez swoją partię - Porozumienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największe polskie firmy podporą polskiego budżetu. "Są źródłem aż 42 proc. wpływów podatkowych"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 11:11
Czterdziestu największych płatników w gospodarce wpłaciło w ub.r. podatki i obowiązkowe opłaty w kwocie prawie 99 mld zł. To równowartość 42 proc. wpływów do budżetu państwa - wynika z opublikowanej w poniedziałek analizy "Business Insider Polska".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważna zmiana dla spółek zagranicznych zarządzanych z Polski. Chodzi o unikanie podwójnego opodatkowania

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 10:45
Resort finansów zamierza zmodyfikować nowy przepis dotyczący kwestii rezydencji podatkowej firm zarządzanych z Polski. Chodzi o takie jego uściślenie, aby rozwiać obawy przedsiębiorców – powiedział PAP wicedyrektor w MF Jakub Jankowski.
rozwiń zwiń