X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PFR przypomina: do 30 września jest czas na zgłaszanie wniosków o wsparcie w ramach Tarczy dla Dużych Firm

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 10:55
Do 30 września, czyli do następnego czwartku będzie można składać wnioski o dofinansowanie w ramach Tarczy Finansowej PFR dla Dużych Firm. Chodzi o preferencyjne pożyczki dla przedsiębiorstw poszkodowanych przez COVID-19.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Jak podano w komunikacie Polskiego Funduszu Rozwoju, finansowanie służy pokryciu szkody powstałej na skutek zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki w związku z pandemią..

Program został uruchomiony w związku z przyjęciem przez Radę Ministrów zmian do programu rządowego Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm, po uzyskaniu uprzednio decyzji Komisji Europejskiej.

firma 1200.jpg
Szef PFR: skala pomocy dla firm była olbrzymia

Składanie wniosków tylko w formie elektronicznej

Fundusz podkreślił w informacji, że składanie wniosków odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.pfrsa.pl.

Formularz określa odpowiednie dokumenty, oświadczenia oraz dane finansowe wymagane w procesie oceny możliwości udzielenia pożyczki. W celu uzyskania Finansowania Preferencyjnego 2.0 powinni złożyć wniosek nie później niż do 30 września 2021 roku.

W ramach pomocy można otrzymać umarzalną pożyczkę preferencyjną

Finansowanie preferencyjne ma formę oprocentowanej i umarzalnej pożyczki preferencyjnej udzielanej na okres do 6 lat. Umorzenie jako finansowanie bezzwrotne ma na celu pokrycie maksymalnie do 75 proc. faktycznej szkody poniesionej przez przedsiębiorstwo na skutek COVID-19. Wysokość umorzenia nie może również przekroczyć 75 proc. kwoty udzielonej pożyczki.

Pożyczka dla firm na minusie z powodu COVID-19

Dofinansowanie preferencyjne skierowane jest do przedsiębiorstw, które poniosły bezpośrednią szkodę wynikającą z COVID-19, rozumianą jako skumulowana negatywna EBITDA, wygenerowana w okresach, w których prowadzona działalność gospodarcza została zabroniona, w wyniku działań podjętych przez polskie władze w celu ograniczenia rozprzestrzenienia się pandemii COVID-19.


Wyjaśniono, że pod terminem: "działania podjęte przez polskie władze ograniczające działalność gospodarczą Przedsiębiorcy" rozumie się działania: zakazujące prowadzenia przez przedsiębiorcę istotnej części (ponad 50 proc. działalności) lub wyłączające pewne wysoce istotne oraz jasno określone kategorie klientów przedsiębiorcy (np. wyłączenie określonych kategorii gości hotelowych) lub ograniczające liczbę klientów dla konkretnych sektorów, ew. działalności na poziomach wyraźnie i istotnie niższych od tych, które w danym przypadku byłyby podyktowane ogólnie stosowanymi zasadami dystansu społecznego lub zasadami dotyczącymi pojemności w przestrzeniach komercyjnych (na przykład w przypadku kin, działalności związanej z wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi, restauracji, wystaw i targów).

Nie wszyscy dostaną wsparcie

Jak podkreślił PFR, finansowanie preferencyjne nie może zostać udzielone podmiotom, które nie podjęły działań w celu ograniczenia szkód spowodowanych restrykcjami związanymi z COVID-19, a także które są odpowiedzialne za poniesioną szkodę lub nie prowadzili swojej działalności z należytą starannością lub niezgodnie z obowiązującym prawem.

Pomoc w formie pożyczki z preferencyjnym oprocentowaniem

Finansowanie udzielane jest w oparciu o stałą stopę oprocentowania równą: 0,75 proc. w pierwszym roku od daty podpisania umowy, 1,25 proc. w drugim i trzecim roku od daty podpisania umowy, 2,25 proc. w czwartym piątym i szóstym roku od daty podpisania umowy.

Okres udostępniania finansowania mija 31 grudnia 2021 r., z możliwością wypłaty środków do 31 marca 2022 r. jeżeli umowa pożyczki zawiera warunki zawieszające do wypłaty środków. PFR dopuszcza uruchamianie Pożyczki jednorazowo lub w transzach. Jak zaznaczono, pożyczka ma charakter pożyczki nieodnawialnej.

shutt gospodarka 1200.jpg
Jakie znaczenie dla gospodarki i firm miała tarcza antykryzysowa? Jest nowy raport PIE

Finansowanie do wysokości poniesionej szkody

Finansowanie preferencyjne udzielane jest do wysokości szacowanej szkody COVID poniesionej przez przedsiębiorstwo na skutek COVID-19 w okresie restrykcji, (maksymalnie pomiędzy 1 listopada 2020 r. a 30 kwietnia 2021 r.) oraz nie może przekroczyć: kwoty 750 milionów złotych, dwukrotności rocznych kosztów wynagrodzeń przedsiębiorstwa (z uwzględnieniem kosztów świadczeń pracowniczych) za rok 2019, 25 proc. łącznego obrotu przedsiębiorstwa w 2019 roku.

Na co preferencyjna pożyczka

Udzielone finansowanie preferencyjne może zostać przeznaczone na regulowanie bieżących płatności przez przedsiębiorstwo, w tym: wypłatę wynagrodzeń, regulowanie zobowiązań handlowych, w tym dot. zakupu towarów i materiałów, lub pokrywanie innych kosztów operacyjnych służących wytworzeniu produktu lub usługi, zobowiązań publiczno-prawnych, inne cele związane z finansowaniem bieżącej działalności, ustalone w Dokumentach Finansowania Programowego.

Według PFR udzielone finansowanie preferencyjne nie może zostać przeznaczone na: dokonywanie jakichkolwiek dystrybucji do właścicieli lub podmiotów powiązanych, nabycie udziałów lub akcji w celu umorzenia, fuzje i przejęcia, obsługę odsetek, kuponów, płatność prowizji i opłat, spłatę, refinansowanie lub przedterminową spłatę zadłużenia finansowego, inne cele określone przez PFR w Dokumentach Finansowania Programowego.

PAP, jk


Czytaj także

KAS przypomina: w razie problemów firmy mogą wystąpić o odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie podatku

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 12:55
Podatnicy, którzy w związku z pandemią COVID-19 mają problemy z terminową zapłatą należności podatkowych, mogą wystąpić z wnioskiem o rozłożenie podatku na raty, odroczenie terminu jego zapłaty lub umorzenie zaległości podatkowych - przypomina Krajowa Administracja Skarbowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie dodatkowe wsparcie dla firm będących w trudnej sytuacji z powodu pandemii

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 16:15
Uruchomienie dodatkowych instrumentów wspierających przedsiębiorców będących w trudnej sytuacji z powodu Covid-19 oraz rozszerzenie kręgu adresatów wsparcia o kolejne branże objęte dodatkowymi ograniczeniami prowadzenia działalności - zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sektor usług wspólnych – wielki wygrany w czasach pandemii: rośnie zatrudnienie, wartość usług, wydajność

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 18:16
O sektorze usług wspólnych, który mimo pandemii zwiększa zatrudnienie i się rozwija, mówił w audycji Ekspress Gospodarczy radiowej Jedynki Wiceprezes Związku Liderów Nowoczesnych Usług Biznesowych, Wojciech Popławski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd dopłaci do kształcenia następców oraz do cyfryzacji w zakładach rzemieślniczych. Rusza program "Polski Inkubator Rzemiosła".

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 14:01
Od dziś do 10 sierpnia organizacje rzemieślnicze z całego kraju mogą ubiegać się o dotacje do 40 tysięcy złotych, które będą przeznaczone między innymi na zakup sprzętu komputerowego oraz na szkolenia i podnoszenie kwalifikacji pracowników.
rozwiń zwiń