X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tarcze finansowe – kilkaset tysięcy firm otrzymało wsparcie warte łącznie ponad 75 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 17:55
O wsparciu dla przedsiębiorców we ramach tarcz finansowych, w tym o rozliczeniu pierwszej Tarczy Finansowej PFR, czyli o umorzeniach i spłacie pomocy, mówił w radiowej Jedynce wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Bartosz Marczuk.
Bartosz Marczuk
Bartosz MarczukFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Dzisiaj ruszyły spłaty dotacji, które przedsiębiorcy otrzymali w ramach tarczy 1.0, która została uruchomiona w 2020 r. i z której skorzystało blisko 350 tys. przedsiębiorców, którzy w ramach pomocy otrzymali 61 miliardów złotych.


Posłuchaj
05:21 fundusz-marczuk-blazej.mp3 O wsparciu dla przedsiębiorców we ramach tarcz finansowych, w tym o rozliczeniu pierwszej Tarczy Finansowej PFR, czyli o umorzeniach i spłacie pomocy, mówił w radiowej Jedynce wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Bartosz Marczuk./Błażej Prośniewski, jk/.

 

- Po roku przedsiębiorcy najpierw rozliczają się z nami, następnie otrzymują informację – decyzję, ile pieniędzy zostało umorzonych i rozpoczynają rozliczanie – mówił Bartosz Marczuk.

50 tys. firm skorzysta z umorzenia dotacji, pozostałe 300 tysięcy przedsiębiorstw zwróci tylko część dotacji w 24 ratach, bez procentów

Jak dodawał, z tych 350 tysięcy 50 tysięcy firm ma prawo, po decyzji premiera Morawieckiego, do 100-procentowego umorzenia tej subwencji, a pozostali, czyli ok. 300 tysięcy, zwraca ją w części, w 24 nieoprocentowanych ratach.

300 tysięcy przedsiębiorców ma prawo do umorzenia maksymalnie do 75 proc. dotacji

Gość Polskiego Radia podkreślał, że w przypadku tych 300 tysięcy przedsiębiorców, którzy muszą coś zwracać, maksymalna kwota umorzenia wynosi 75 procent.


Firma przedsiębiorstwo zakład praca 1200.jpg
Jaki procent firm dostał umorzenie pomocy z tarczy antykryzysowej PFR? Znamy najnowsze dane

- I dał przykład, że jeśli ktoś otrzymał 100 tys. zł dotacji, to 75 tys. zł może zostać umorzone, a 25 tys. zł będzie zwrócone w ratach.

Obecnie wydano już 260 tys. decyzji o umorzeniu dotacji

Gość poinformował, że obecnie wydano już 260 tysięcy decyzji umorzeniowych.

Bartosz Marczuk przypomniał jednocześnie, że również w tym roku Polski Fundusz Rozwoju uruchomił Tarczę Finansową 2.0 i ona objęła przedsiębiorstwa najbardziej dotknięte skutkami i obostrzeniami pandemii działające pod 54 kodami PKD – od klubów fitness, targów, muzeów, hoteli po całą turystykę.


shutterstock_pfr1200.jpg
Tarcza Finansowa 1.0 PFR dla firm. Umorzenie subwencji większe niż zakładano

- Ta pomoc wyniosła dodatkowo ok. 7 mld zł i również one, decyzją premiera, korzystają z umorzenia - mówi gość radiowej Jedynki. - Mamy już 40 tysięcy firm, którym umorzono dotacje w 100 procentach, ponadto dotacja przyznana w ramach tarczy 2.0 jest bezzwrotna – podkreśla.


Jak ponadto tłumaczył, wracające do PFR środki zostaną wykorzystane na redukcję zadłużenia wynikającego z emisji obligacji, przeznaczonych na sfinansowanie tarcz.

Rada Ministrów przeznaczyła na tarcze 100 mld zł, jedna czwarta z tych środków jest jeszcze w zapasie

I dodawał, że decyzją Rady Ministrów na tarcze finansowe mamy przeznaczone, co do zasady, bo nie wyemitowano tych obligacji, kwotę 100 mld złotych.


premier1200.jpg
Rząd zapowiada kolejne tarcze branżowe. W przygotowaniu plan dla gospodarki po koronawirusie

- Do tej pory 61 mld zł zostało wypłaconych z tarczy 1.0, ponad 7 mld zł z tarczy 2.0, około 5 mld zł jest wypłacone z tarczy dla dużych firm, czyli jesteśmy na poziomie ok. 73 mld zł. A to oznacza, że gdyby zaszła potrzeba pomocy firmom, to mamy poduszkę finansową w postaci tych dwudziestu kilku miliardów złotych – mówi Bartosz Marczuk.

Ale apelował, aby się szczepić, gdyż to jest właśnie ta broń, która nas przed ograniczeniami w gospodarce chroni.

- I mamy nadzieję, że dzięki temu nie trzeba będzie już gospodarki zamykać i wolelibyśmy, aby nie było potrzeby uruchamiania pomocy, a przedsiębiorcy będą mogli normalnie funkcjonować - mówił Bartosz Marczuk.

Błażej Prośniewski, jk

Czytaj także

70 proc. firm odczuwa negatywne skutki pandemii, pomagają tarcze finansowe. Nowy raport Raport NBP o kondycji przedsiębiorst

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 12:23
Ok. 70 proc. przedsiębiorstw ankietowanych w ramach Szybkiego Monitoringu NBP oceniło, że w skali całego 2020 r. pandemia COVID-19 oddziaływała na ich sytuację w stopniu co najmniej umiarkowanie negatywnym, za to pomagają tarcze, z których skorzystała co najmniej połowa z nich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc państwa w czasie pandemii. Z tarczy finansowej PFR skorzystała co druga polska firma

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 17:45
Z tarczy finansowej PFR skorzystało 370 tys. firm - głównie mikro, małych i średnich. które na tym pierwszym etapie pandemii otrzymały subwencje finansowe - poinformował szef PFR, Paweł Borys podczas debaty Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Borys: środki z Tarczy Finansowej PFR zapewniły firmom płynność finansową, uchroniły miejsca pracy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 11:53
O różnych formach pomocy dla przedsiębiorstw oznaczającej wielomiliardowe wsparcie w dobie pandemii mówił w radiowej Trójce w audycji "Rozmowa trójkowo-gospodarcza" prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok od uruchomienia Tarczy Finansowej PFR. Skorzystało z niej prawie 350 tys. firm

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:11
Mija rok od uruchomienia Tarczy Finansowej PFR. Pomoc była przeznaczona dla przedsiębiorców borykających się z problemami finansowymi w czasie pandemii koronawirusa i, jak wylicza Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, skorzystało z niej 348 tysięcy firm.
rozwiń zwiń