X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Największe polskie firmy podporą polskiego budżetu. "Są źródłem aż 42 proc. wpływów podatkowych"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 11:11
Czterdziestu największych płatników w gospodarce wpłaciło w ub.r. podatki i obowiązkowe opłaty w kwocie prawie 99 mld zł. To równowartość 42 proc. wpływów do budżetu państwa - wynika z opublikowanej w poniedziałek analizy "Business Insider Polska".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

BIP przeanalizował dane 60 największych spółek giełdowych, a także nienotowanych na giełdzie firm zatrudniających wielu pracowników (tych, które udostępniły już sprawozdanie finansowe w KRS) oraz tych zajmujących się produkcją towarów akcyzowanych i grami losowymi.

99 mld zł z podatków i opłat do budżetu od 40 firm

Jak informuje "Business Insider Polska" czterdziestu największych płatników wniosło w ub. r. aż 98,7 mld zł w formie różnych podatków i opłat. To równowartość aż 42 proc. wpływów podatkowych budżetu państwa w ub.r. z wyłączeniem VAT, który płacą ostatecznie zawsze konsumenci.


free chiny fabryka 1200.png
Eksperci: sytuacja budżetu jest bardzo dobra, ale ciągle krąży nad gospodarką widmo COVID-19"Te czterdzieści firm to część gospodarki, która, można powiedzieć, że swoją działalnością utrzymuje struktury państwowe" - czytamy.Rok do roku wpływy z podatków od tych 40 firm spadły o 2,3 mld zł. Ale, jak podaje BIP, to konsekwencja jednostkowego przypadku produkującej mocne alkohole firmy Stock Polska, która w 2019 r. przygotowywała się na wzrost podatku akcyzowego.W analizie uwzględniono wszystkie rodzaje podatków i opłat, od tych jakie firmy wpłacają za pracowników i zarząd (PIT i ZUS), po podatek dochodowy firm (CIT), podatek bankowy, handlowy, od nieruchomości, akcyzę, opłatę paliwową, opłaty regulacyjne, ale również opłaty na kupno praw do emisji CO2.


Polski Ład tt free twitter 1200.jpg
Polski Ład to wsparcie dla rynku kapitałowego. Zyski firm będą inwestowane w Polsce

Największym podatnikiem jest PGE – głównie dzięki opłatom za emisję CO2

Według "Business Insider Polska" tytuł największego płatnika podatków w Polsce zyskuje PGE, która zawdzięcza to miano drożejącym prawom do emisji CO2.

Z 10,8 mld zł różnych podatków, które firma wpłaciła w ub.r., aż 6,2 mld zł to opłaty za prawa do emisji tego gazu, 2,3 mld zł to akcyza i inne podatki, a około 2,2 mld zł to PITy i ZUS od pracowników i zarządu. Podatek dochodowy CIT w tym zestawieniu jest najmniej istotny - wyniósł 166 mln zł.Grupa PGE wpłaciła w ub.r. o 3,9 mld zł więcej rok do roku (+56 proc. rdr) i ten wzrost był najwyższy wśród największych płatników podatków.

Bardzo duże wpływy z akcyzy za papierosy

Z analizy wynika, że drugie miejsce zajęła firma Phillip Morris Polska Distribution. Z 8,1 mld zł wpłaconych podatków, z których większość to akcyza. Tej było aż 7,9 mld zł. Rok do roku spółka wpłaty podatków i parapodatków jednak zmniejszyła o 432 mln zł.

Trzecim największym płatnikiem PKN Orlen

Trzecim największym płatnikiem, według BIP, jest PKN Orlen. Wniósł do budżetów: państwa, samorządów oraz instytucji państwowych 7 mld zł, czyli o 2,5 mld zł więcej (+57 proc.) rok do roku.

Według "Business Insider Polska" wyjaśnieniem wzrostu płaconych przez grupę Orlen podatków jest przejęcie Energi (liczba pracowników grupy PKN Orlen się podwoiła) oraz rosnące opłaty za dwutlenek węgla. Z 7 mld zł podatków 3,6 mld zł to akcyza paliwowa razem z innymi opłatami, 1,7 mld zł PIT i ZUS od pensji pracowników i zarządu a szacunkowo 1,7 mld zł to opłaty za CO2 (szacunki na podstawie różnicy rezerw).

W ścisłej czołówce płatników budżetowych PZU

Z analizy wynika też, że czwartym największy m płatnikiem w ubiegłym roku była Grupa PZU. Zmniejszyła ona wpłaty podatków i opłat o 480 mln zł rok do roku do 5,7 mld zł. Spadł CIT oraz inne podatki - m.in. od nieruchomości i obciążenia regulacyjne. W przypadku grupy PZU największymi płaconymi podatkami są te wnoszone za pracowników. W ub.r. było to 2,2 mld zł - tyle samo co rok wcześniej.

Duże wpływy z akcyzy od alkoholu

Pierwszą piątkę zamyka producent wódek Stock Polska. Ta spółka zapłaciła w 2020 roku 5,6 mld zł podatków i opłat, podczas gdy rok wcześniej 15,1 mld zł. Z tego 3,1 mld zł to była akcyza od faktycznie sprzedanego alkoholu (rok wcześniej 1,7 mld zł), a nie wynikająca z tworzonych zapasów akcyzy. O wysokich zmianach zadecydowała podwyżka akcyzy na alkohole.

Ważne miejsce na mapie podatkowej Poczty Polskiej

Jak podaje "Business Insider Polska" największe podatki i składki ubezpieczeniowe za pracowników wpłacały: PGE, PZU oraz Poczta Polska. Wysokie trzecie miejsce ta ostatnia zawdzięcza największemu zatrudnieniu w Polsce, które wynosi aż 79 tys. osób, czyli o 800 więcej niż zatrudnia sieć Biedronka.

PAP, jk

Czytaj także

Skąd środki na Polski Ład? Minister finansów: chcemy rozkręcić gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 12:31
- Jak będzie rosła, to wszyscy będziemy kupować więcej, co oznacza większe przychody z podatku VAT, więcej ludzi będzie miało pracę i wzrosną wpływy z PIT, a pracodawcy będą więcej zarabiać, więc będą płacić CIT - mówił minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka wraca na normalne tory. W lipcu wskaźnik koniunktury najwyższy od początku roku

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 11:53
Poprawiają się nastroje wśród przedsiębiorców, o czym świadczy Miesięczny Indeks Koniunktury, który osiągnął w lipcu najlepszy wynik w tym roku - wskazano w badaniu PIE i BGK. Najbardziej poprawiły się nastroje w sektorze usług, rosną zamówienia i zatrudnienie, a także inwestycje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo finansów zapowiada zmiany w estońskim CIT. Zobacz, jakie i kto na nich skorzysta

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 18:34
O ułatwieniach podatkowych dla firm i przedsiębiorców, czyli, kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać na zmianach w tzw. estońskim CIT, które przygotowuje resort finansów, wyjaśnia w radiowej Jedynce wiceminister finansów, Jan Sarnowski.
rozwiń zwiń