X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kärcher na celowniku UOKiK. Chodzi o narzucanie cen dystrybutorom sprzedającym sprzęt w internecie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 10:37
Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające ws. możliwego zawyżania cen produktów firmy Kärcher. Podejrzane działania polegają na narzucaniu dystrybutorom minimalnych cen sprzedaży i odsprzedaży urządzeń - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / MOZCO Mateusz Szymanski

W komunikacie UOKiK poinformowano, że pracownicy Urzędu przeprowadzili przeszukanie w siedzibie spółki Kärcher w Krakowie.

Przedsiębiorca należy do grupy kapitałowej zajmującej się produkcją urządzeń i systemów czyszczących. Najbardziej znanym produktem Kärcher są myjki ciśnieniowe.

Spółka jest podejrzana o narzucanie minimalnych cen sprzętu w internecie

Przeszukanie miało związek z wszczętym przez Prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego postępowaniem wyjaśniającym ws. możliwego zawyżania cen produktów tej niemieckiej spółki. Podejrzane działania polegają na narzucaniu dystrybutorom minimalnych cen sprzedaży i odsprzedaży urządzeń i systemów czyszczących linii profesjonalnej w internecie - podano.


shutterstock_ leki witaminy suplementy euro pieniądze 1200 free.jpg
20 mln euro kary dla firmy farmaceutycznej. Podniosła cenę leku z 46 do 14 tys.

Asortyment spółki podzielony jest na dwie linie produktowe: „Dom i ogród” („Home and garden”) dla odbiorcy indywidualnego oraz „Professional”, którą stanowią urządzenia do profesjonalnego zastosowania. Produkty „Dom i ogród” utrzymane są w żółtej kolorystyce, zaś profesjonalne w szarej.


Narzucanie cen dotyczy sprzedaży w internecie linii profesjonalnych sprzętu

"Z informacji Urzędu wynika, że produkty marki Kärcher linii profesjonalnej mogą być sprzedawane z naruszeniem reguł konkurencji" - czytamy w komunikacie.

"Prezes UOKiK podejrzewa, iż spółka narzuca swoim dystrybutorom minimalne ceny odsprzedaży urządzeń w internecie. Sprzedawcy, którzy stosują niższe stawki, mogą być karani odbieraniem rabatów, zaś w skrajnych przypadkach wypowiadaniem umów współpracy" - napisano.


shutterstock_2797013091200.jpg
Polmlek pod lupą UOKiK. Firma stosowała niekorzystne dla dostawców wzorce umówCytowany w komunikacie UOKiK-u Prezes Urzędu stwierdził: "podejrzewamy, że od wielu lat nie można kupić produktów i systemów do czyszczenia linii profesjonalnej marki Kärcher w internecie taniej, niż w cenach narzuconych w wyniku odgórnych ustaleń".

Jak dodał "w związku z tym zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i przeprowadzeniu przeszukania, które uzyskało wcześniejszą zgodę sądu i wsparcie Policji".

Są dowody – maile i dokumenty świadczące o niedozwolonym porozumieniu

"Zebraliśmy ponad 2 tys. maili i ponad 200 dokumentów mogących wskazywać na istnienie niedozwolonego porozumienia" - powiedział Chróstny.

Kärcherowi grozi wysoka kara finansowa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł.

Jak dodano, dotkliwych sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar leniency, który daje przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę obniżenia, a niekiedy uniknięcia kary pieniężnej.

Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy z Prezesem UOKiK w charakterze "świadka koronnego" praz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia - przypomniał UOKiK.

PAP, UOKiK,  jk

Czytaj także

UOKiK broni interesów klientów Polkomtela. Chodzi o opłaty za SMS-y premium

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 12:20
Polkomtel zobowiązał się wobec UOKiK, że usunie nieprawidłowości związane z SMS-ami premium i wykorzystaniem numerów 7218 oraz 60228, a także wypłaci rekompensaty konsumentom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK w ubiegłym roku chronił zasad wolnego rynku i praw konsumentów. Suma nałożonych kar zaskakuje

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 12:10
W 2020 r. UOKiK wydał 1087 decyzji. 273 z nich dotyczyło ochrony konkurencji, 814 natomiast ochrony praw konsumentów. Łączna suma kar nałożonych na przedsiębiorców wynosi 30,9 mld zł.
rozwiń zwiń