X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polski biznes radzi sobie z pandemią dzięki determinacji przedsiębiorców i państwowemu wsparciu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 17:25
O tym, jak polskie firmy radzą sobie w czasach koronawirusa, mówił w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Drazen Zigic

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Bank Światowy i organizację OECD, przeprowadzonych w 27 krajach wśród właścicieli małych i średnich firm, pod względem likwidacji przedsiębiorstw i zwalniania pracowników biznes nad Wisłą wypada lepiej niż średnia światowa.


rating1200.jpg
MFW prognozuje wzrost polskiego PKB. Optymistycznych wiadomości jest jeszcze więcej

Biznes przetrwał najgorsze dzięki tarczom finansowym i determinacji przedsiębiorców

I wynika to, jak zauważa gość Polskiego Radia, z tego, jak radziliśmy sobie z pierwszą fazą pandemii w ubiegłym roku.

- Byliśmy wtedy mniej zamknięci niż inne gospodarki, ale wynikało to z pomocy udzielanej przez państwo przedsiębiorcom, która nie tylko pozwoliła im przetrwać, ale rodziło nadzieję na przetrwanie i to dłużej niż na kilka miesięcy – mówi Piotr Soroczyński.


firma 1200.jpg
Pandemia weryfikuje biznes. Nowe dane GUS

- Ponadto, zdecydowała determinacja wielu przedsiębiorców, aby utrzymać jak najwięcej miejsc pracy. Przedsiębiorcy nawet w sytuacjach bardzo trudnych wzięli odpowiedzialność za los pracowników, mówi gość Polskiego Radia.


Posłuchaj
05:15 błażej 09.04.mp3 Jak polskie firmy radzą sobie w czasach koronawirusa, mówił w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński, Główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej./Błażej Prośniewski, Polskie Radio/.

 

W Polsce zwolnienia pracowników dwa razy mniejsze niż w innych krajach

I zaowocowało to efektami – jak wynika z badań, skala zwolnień w Polsce była dwa razy mniejsza, niż w innych krajach.

- To efekt wsparcia, które spowodowało, że w Polsce uderzenie ekonomiczne koronawirusa przetrwało więcej firm. Trzeba sobie zdawać sprawę, że zwolnić jest prosto, ale odbudować później potencjał pracowniczy jest zdecydowanie trudniej – mówi ekonomista.


firmy1200.jpg
Pomoc państwa w czasie pandemii. Z tarczy finansowej PFR skorzystała co druga polska firma

Jak dodaje, teraz najważniejsze jest, aby te firmy wróciły do normalnego działania, wspierane przez konsumentów, kupujących ich produkty czy usługi.

Koronawirus  przyspieszył cyfryzacje polskich firm

Ponadto, jak podkreśla gość Polskiego Radia, czas pandemii to również czas pozytywnych zmian – takich, jak przyspieszenie cyfryzacji.

- Jeszcze rok, półtora temu większość firm, mówiąc o cyfryzacji, oceniała, że potrzebuje na to więcej czasu, a na razie radzi sobie bez niej. A ten ostatni rok pokazał, że cyfryzacja jest kluczowa jeśli chce się pozostać na powierzchni, a w przypadku wielu firm ten kanał dystrybucji ich produktów zaczął dominować nad tradycyjnymi formami – mówi gość Polskiego Radia.

I dodaje, że tak naprawdę w ciągu jednego roku odrobiliśmy w tym obszarze, to co planowaliśmy zrobić w ciągu 5-7 lat.

Błażej Prośniewski, jk

Czytaj także

Tarcze pomagają, stopa bezrobocia rejestrowanego spada. W marcu wyniosła 6,4 proc.

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 10:56
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu br. 6,4 proc., czyli w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 pkt. proc. - poinformowało w środę Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Spadek bezrobocia był silniejszy niż w marcu 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia weryfikuje biznes. Nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:54
Pandemia, oznaczająca m.in. mniej zamówień i spadek przychodów, wystawia na ciężką próbę prowadzących działalność gospodarczą - część firm sobie z tym radzi, wiele jednak zamyka lub zawiesza działalność. Powstają też nowe podmioty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KAS przypomina: w razie problemów firmy mogą wystąpić o odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie podatku

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 12:55
Podatnicy, którzy w związku z pandemią COVID-19 mają problemy z terminową zapłatą należności podatkowych, mogą wystąpić z wnioskiem o rozłożenie podatku na raty, odroczenie terminu jego zapłaty lub umorzenie zaległości podatkowych - przypomina Krajowa Administracja Skarbowa.
rozwiń zwiń