X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wiosna w gospodarce: firmy odnotowują wzrost przychodów. Czy to sygnał poprawy koniunktury?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 14:23
Marcowy Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyniósł 90,3 pkt. To wzrost o 3,5 pkt względem lutego. Na poprawę koniunktury wpłynęły wyższe przychody, które odnotowano w 15 proc. firm - wynika z opublikowanych w środę danych PIE.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa Phongphan

Według Instytutu, poprawiła się też sytuacja sektora usług, gdzie wskaźnik MIK wzrósł o 18,5 pkt w porównaniu z odczytem styczniowym.

Marcowe dane świadczą o poprawie koniunktury

Według PIE marcowy odczyt - niższy niż styczniowy, ale wyższy niż ten z lutego - może być sygnałem nadchodzącej poprawy koniunktury. Trzy elementy przyjmujące w marcu poziom powyżej odczytu neutralnego to: zatrudnienie, wynagrodzenia oraz płynność finansowa. Poniżej poziomu neutralnego odnotowano wskaźniki obszaru inwestycji i mocy produkcyjnych (obniżenie odpowiednio o 19,5 pkt i 19,3 pkt).

Firmy nadal jednak walczą o zachowanie płynności finansowej

O 14,3 pkt obniżył się natomiast obszar płynności finansowej przedsiębiorstw, która utrzymuje się jednak powyżej poziomu neutralnego, podobnie jak zatrudnienie i wynagrodzenia.

gowin free 1200.jpg
"Do firm trafiło już ponad 193,5 mld zł". Jarosław Gowin o rządowych programach wsparcia

Poniżej poziomu neutralnego znalazły się inwestycje (spadek o 19,5 pkt) w porównaniu do lutego

W gorszej kondycji i sytuacji znajdują się mikrofirmy

W najtrudniejszej sytuacji są mikrofirmy - aż 58 proc. z nich dysponuje zasobami finansowymi pozwalającymi przetrwać maksymalnie 3 miesiące.

Największe pogorszenie koniunktury odnotowano  w mikrofirmach. 49 proc. z nich wskazuje na spadki wartości sprzedaży. 36 proc. z nich - na spadki liczby nowych zamówień w ujęciu miesięcznym.

Najwyższy poziom wskaźnika na poziomie 101,9 pkt odnotowano w marcu w branży usługowej. Notujące w lutym i styczniu wysokie odczyty MIK firmy produkcyjne w marcu wykazały obniżenie do poziomu 90,6 pkt.

fotka.jpg
Polska wśród krajów Unii najlepiej radzących sobie ze skutkami koronawirusa

W firmach spadek przychodów i mniej zamówień

Według PIE powodem jest m.in. dość wysoki odsetek firm produkcyjnych (53 proc.) notujących spadek przychodów miesiąc do miesiąca oraz duży (39 proc.) udział firm z mniejszą liczbą nowych zamówień (również w ujęciu miesięcznym).

W lepszej kondycji firmy usługowe niż produkcyjne

Analityk zespołu strategii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Paula Kukołowicz oceniła, że "marcowy odczyt indeksu koniunktury wskazuje na względne pogorszenie sytuacji w firmach produkcyjnych oraz poprawę w firmach usługowych".

warszawa1200.jpg
Deutsche Welle: Niemcy liczą na polski cud gospodarczy

Jej zdaniem jest to "wyraźna zmiana w stosunku do wyników obserwowanych w styczniu i lutym". Ekspertka podkreśliła, że na obserwowaną poprawę w sektorze usług wpływ miało stopniowe luzowanie restrykcji antyepidemicznych, szczególnie zeszłomiesięczne otwarcie galerii handlowych, hoteli oraz instytucji kultury i rozrywki.

Rośnie ruch w galeriach handlowych

- Bezpośrednio po zniesieniu obostrzeń obserwowano wzmożony, choć nadal o 30 proc. niższy niż przed rokiem ruch w galeriach handlowych" - zwróciła uwagę Kukołowicz.

- Względne pogorszenie wskaźnika koniunktury w polskim przemyśle wynika głównie ze spodziewanego spadku sprzedaży w nadchodzącym miesiącu. Może to mieć związek z obserwowanymi wzrostami cen surowców, w tym - surowców rolnych oraz ropy na rynkach międzynarodowych - oceniła specjalistka z PIE.

PAP, jk

Czytaj także

70 proc. firm odczuwa negatywne skutki pandemii, pomagają tarcze finansowe. Nowy raport Raport NBP o kondycji przedsiębiorst

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 12:23
Ok. 70 proc. przedsiębiorstw ankietowanych w ramach Szybkiego Monitoringu NBP oceniło, że w skali całego 2020 r. pandemia COVID-19 oddziaływała na ich sytuację w stopniu co najmniej umiarkowanie negatywnym, za to pomagają tarcze, z których skorzystała co najmniej połowa z nich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wzrost PKB, inwestycji i produkcji oraz spadek bezrobocia i inflacji". Zobacz, co czeka gospodarkę w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 13:10
Wszystko wskazuje na to, że polska gospodarka okres "dostojewskiej smuty" ma już za sobą i odrabia straty związane z koronawirusem. W tym roku PKB wzrośnie o 4,2 procent, zaczną rosnąć inwestycje oraz produkcja, zmniejszy się bezrobocie oraz inflacja - ocenia Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre prognozy gospodarcze dla Polski: pomagają inwestycje, eksport i konsumpcja

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 11:58
Komisja Europejska prognozuje, że w 2021 r. PKB Polski wzrośnie o 3,1 proc., podczas gdy jeszcze jesienią szacowała wzrost o 3,3 proc. Według danych KE recesja w Polsce w zeszłym roku była jedną z najniższych w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Semeniuk: rząd przeznaczył już 200 mld zł dla firm w walce ze skutkami pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 20:48
Rok walki z koronawirusem - o pomysłach na wsparcie gospodarki w czasie pandemii i efektach tej pomocy ze strony państwa mówiła w radiowej Jedynce Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
rozwiń zwiń