X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobre informacje dla przedsiębiorców. Wypłaty subwencji z Tarczy PFR 2.0 zostaną przedłużone do końca czerwca

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 09:33
- Chcemy wprowadzić termin składania wniosków o postępowania wyjaśniające z Tarczy PFR 2.0 do 15 kwietnia, a termin wypłat subwencji do 30 czerwca br. - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/mavo

- PFR zależy na tym, by pomoc dostali wszyscy przedsiębiorcy, którym się należy - dodał.

shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
70 mld zł dla polskich firm. Polski Fundusz Rozwoju podsumowuje dotychczasowe wsparcie

Z Tarczy PFR 2.0 wypłacono ponad 6,8 mld zł

Wiceprezes PFR przypomniał, że termin składania wniosków o subwencję z Tarczy PFR 2.0 upłynął 28 lutego i do tej pory wsparcie to otrzymało ponad 46 tys. firm, czyli 86 proc. tych, które o pomoc wnioskowały.

- W sumie wypłaciliśmy ponad 6,8 mld zł, a po zakończeniu procesu odwoławczego ta kwota może dojść do ok. 7 mld zł - powiedział.

Obecnie - jak wskazał - do PFR wpłynęło blisko 2000 postępowań, z czego ponad 800 zostało już zamkniętych, z tego duża część została rozpatrzona pozytywnie.

Zaznaczył, że proces ten przebiega sprawnie, ale zdarzają się sprawy związane np. z przekształceniami firmy i zmianą NIP, które wymagają dłuższej procedury.

restauracja koronawirus stock.jpg
Wsparcie dla gastronomii w pandemii. Rzecznik rządu podał, ile firm otrzymało pomoc z PFR 2.0

Terminy składania wniosków i wypłat zostały przedłużone

- Chcemy przedłużyć termin składania wniosków o postępowania wyjaśniające z Tarczy PFR 2.0 do 15 kwietnia, a termin wypłat subwencji do 30 czerwca br. - powiedział.

Dodał, że wymaga to zmiany uchwały Rady Ministrów, ale jest zgodne z terminarzem programu.

- Zależy nam na tym, żeby żaden przedsiębiorca, któremu wsparcie się należy, nie został bez pomocy - zaznaczył. - Chcemy tym samym dać możliwość złożenia postępowania wyjaśniającego tym przedsiębiorcom, którzy będę w marcu składać elektroniczne odwołania od wcześniej wydanych przez PFR decyzji. Stąd data 15 kwietnia - dodał.

Z Tarczy 2.0 PFR skorzystały restauracje i placówki gastronomiczne, handlowe, hotele

Z danych PFR wynika, że restauracje i gastronomia, hotele i obiekty zakwaterowania oraz sklepy prowadzące sprzedaż detaliczną odzieży otrzymały najwyższe subwencje w ramach Tarczy 2.0 PFR.

Niemal 13 tys. restauracji i placówek gastronomicznych otrzymało w sumie nieco ponad 2 mld zł, a ponad 2,8 tys. hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania dostało 1,225 mld zł. Działalność polegająca na sprzedaży detalicznej odzieży w wyspecjalizowanych sklepach otrzymała natomiast 475 mln zł. Z pomocy skorzystało prawie 4,9 tys. takich sklepów.

shutterstock firma biznes 1200.jpg
Olga Semeniuk: już 185 mld zł z budżetu państwa trafiło do polskich firm

Subwencja PFR jest bezzwrotna, zależy od wielkości spadku przychodów

Subwencja finansowa PFR w ramach Tarczy 2.0 będzie miała charakter bezzwrotny po spełnieniu przez przedsiębiorcę określonych warunków.

W przypadku mikrofirm spadek obrotów to minimum 30 proc. w okresie kwiecień-grudzień lub w IV kwartale 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r.

Kwota subwencji zależy od wielkości spadku przychodów: 18 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów o 30-60 proc., 36 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów powyżej 60 proc.

Maksymalna kwota finansowania dla mikrofirm to 324 tys. zł. Będzie możliwość umorzenia do 100 proc. w zależności od utrzymania zatrudnienia w 2021 r.

PAP, jk

Czytaj także

Z Tarczy Finansowej 2.0 PFR subwencje otrzymało już blisko 7 tys. firm. To sklepy, restauracje i hotele

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 14:51
Z działającej od 15 stycznia Tarczy Finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju subwencje otrzymało już blisko 7 tys. firm - poinformował podczas wideokonferencji prasowej wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 proc. firm odczuwa negatywne skutki pandemii, pomagają tarcze finansowe. Nowy raport Raport NBP o kondycji przedsiębiorst

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 12:23
Ok. 70 proc. przedsiębiorstw ankietowanych w ramach Szybkiego Monitoringu NBP oceniło, że w skali całego 2020 r. pandemia COVID-19 oddziaływała na ich sytuację w stopniu co najmniej umiarkowanie negatywnym, za to pomagają tarcze, z których skorzystała co najmniej połowa z nich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy branży turystycznej. Ekspert: przedsiębiorcy potrzebują długofalowego planu rządu

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 15:15
- Rząd nie ma długofalowego planu otwarcia czy zamknięcia gospodarki, więc branża jest cały czas w potrzasku. Przedsiębiorcy do końca nie wiedzą czy mogą planować przedsięwzięcia krótko czy średnio terminowo. Chodzi też o niemożność przygotowania planu finansowego przez firmy - powiedział o problemach przedsiębiorców w dobie pandemii Adam Karpiński z Wyższej Szkoły Bankowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Semeniuk: już 185 mld zł z budżetu państwa trafiło do polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 15:35
- Od początku pandemii, z którą mamy do czynienia od marca ubiegłego roku, pomoc z budżetu państwa wyniosła ponad 185 miliardów złotych - powiedziała w Lublinie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Jak dodała, jest ona kierowana do sektora dużych firm, średnich i mikro. Poinformowała ponadto, że trwają prace nad kolejnymi programami wsparcia, przeznaczonymi na poprawę kondycji firm po pandemii.
rozwiń zwiń