X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zatory płatnicze zmorą polskich firm. UOKiK ukarał dwie spółki

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 13:00
Ponad 470 tys. zł kary nałożył UOKiK na spółki Locotranssped i Havi Logistics. To pierwsze decyzje w sprawie zatorów płatniczych - podał Urząd.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / MOZCO Mateusz Szymanski

Dwie inne firmy - UPS Polska oraz Galicja Tomaszek uniknęły sankcji pieniężnej, mimo że generowały zatory pieniężne - dodano.

W 2020 r. UOKiK przeprowadził 100 postępowań wobec dużych firm

Podczas piątkowej konferencji prasowej Prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, że w 2020 r. prowadzone było 100 postępowań wobec największych podmiotów.


Posłuchaj
00:21 zatory1.mp3 Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał pierwsze cztery decyzje w sprawie zatorów płatniczych./IAR/.

- Przeanalizowaliśmy 50 mln transakcji gospodarczych obejmujących ok. 33 tys. przedsiębiorców - powiedział.

Cztery decyzje, w tym dwie oznaczały dwie kary finansowe

Postępowania zakończyły się wydaniem czterech decyzji. W przypadku dwóch podmiotów Prezes UOKiK zdecydował o nałożeniu kar.

Wobec dwóch innych firm pomimo stwierdzenia zatorów płatniczych odstąpiono od nałożenia sankcji, gdyż wystąpiły ku temu przesłanki ustawowe - wyjaśnił Chróstny.

- Po tych stu postępowaniach widzimy, że te podmioty, które badamy w postępowaniu wykazują dużo większą dyscyplinę płatniczą - ocenił Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak wskazał, ustawa o zatorach płatniczych jest niezwykle potrzebna i "leży bardzo mocno w interesie małych i średnich przedsiębiorców".

umowa_shutter_1200_fizkes.jpg
UOKiK: klientom UPC należy się rekompensata za automatycznie aktywowaną usługę

Zdaniem Chróstnego, najwięksi gracze rynkowi często "zamiast wypełnić pewne obowiązki wynikające z naturalnej uczciwości i sprawiedliwości społecznej (...) to mimo wszystko szukają pewnych luk, są też firmy, które próbują zmienić swój biznes tak, żeby zatory nadal były realizowane, a my (UOKiK - PAP) mielibyśmy obowiązek odstąpienia od nałożenia sankcji" - powiedział Prezes Urzędu.


Posłuchaj
00:30 zatory2.mp3 Urząd może interweniować, jeśli suma zaległych świadczeń pieniężnych przedsiębiorcy w ciągu 3 kolejnych miesięcy wyniesie co najmniej 5 milionów złotych. /IAR/.

Sankcje nakładane przez UOKiK mają zniechęcić firmy do generowania zatorów

- Przypomnę, że sankcje są tak skalibrowane, żeby zniechęcić przedsiębiorców do generowania zatorów płatniczych" - dodał Chróstny.

shutterstock_1864153102-12.jpg
UOKiK: Walentynki to także czas żniw dla oszustów

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak podczas konferencji powiedział, że ponad 70 proc. małych i średnich przedsiębiorców pozytywnie ocenia rozwiązania wprowadzone przez ustawę o zatorach płatniczych.

Niedużak poinformował również, że z dniem 31 stycznia spłynęło ok. 3 tys. sprawozdań od największych płatników zobowiązanych do składania dodatkowych informacji w zakresie przejrzystości płatności.

- Jesteśmy w trakcie ich analizy, jeśli poweźmiemy podejrzenie, że sprawozdanie jest nierzetelne bądź będzie wskazywało na niezrównoważone praktyki płatnicze - będziemy informować o tym Prezesa UOKiK - powiedział wiceminister.

Ustawa o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym ma być nowelizowana

Według zapowiedzi polityka, ustawa o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym będzie nowelizowana w oparciu o dotychczasowe doświadczenia wynikające z jej stosowania.

- Mamy na razie pewne kierunkowe uzgodnienia, one są bardzo robocze - zastrzegł.

piramida finansowa 1200.jpg
Piramidy finansowe wciąż mają się dobrze. Sprawdź, jak nie stracić pieniędzy na "niezwykle atrakcyjnej" inwestycji

- Na pewno naszym celem jest to, żeby postępowania były sprawne, skuteczne i żeby pozwalały wyłapywać podmioty generujące zatory płatnicze, firmy, które wybierają wymuszanie kredytu kupieckiego i finansują swoją działalność kosztem kontrahentów mniejszych i słabszych kontraktowo - powiedział Niedużak.

Według UOKiK zatory płatnicze to jeden z największych problemów polskiej gospodarki i jedna z największych przeszkód w prowadzeniu działalności gospodarczej.


laptop rachunki finanse 1200.jpg
Niezapłacone faktury zmorą małych i średnich firm. Setki trafiają do windykacji

Szczególnie dotkliwe są dla mniejszych firm, ponieważ zwiększają koszty prowadzenia przez nie działalności gospodarczej i stanowią znaczną barierę ich rozwoju.

Sankcje, jakie grożą przedsiębiorcom dopuszczającym się zatorów płatniczych, są sumą jednostkowych kar za każdą należność nieuregulowaną lub zapłaconą po terminie.

Pojedyncze kary obliczane są według specjalnego wzoru, a ich wysokość zależy przede wszystkim od wielkości długu i czasu opóźnienia w płatności.
PAP, jk

Czytaj także

UOKiK walczy z zatorami płatniczymi. Podczas pandemii szczególnie dotkliwymi dla firm

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 17:04
O walce z zatorami płatniczymi, szczególnie tak uciążliwymi dla firm i przedsiębiorców w czasie pandemii koronawirusa, mówił w radiowej Jedynce prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatory płatnicze pod lupą UOKiK. Wszczęto 28 nowych postępowań

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 12:37
UOKiK wszczął w grudniu 28 nowych postępowań w sprawie dużych spółek, które podejrzewa o niepłacenie na czas swoim kontrahentom. W sumie prowadzonych jest 100 postępowań dotyczących zatorów płatniczych, a wydanie pierwszych decyzji planowane jest w styczniu 2021 r. - podał w środę urząd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezapłacone faktury zmorą małych i średnich firm. Setki trafiają do windykacji

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 10:00
Średnio miesiąc może czekać na zapłatę od kontrahentów mała lub średnia firma, zanim zacznie tracić płynność finansową; 17 proc. z nich odczuwa problemy z powodu zatorów płatniczych już po upływie 10 dni – wynika z badania firmy współpracującej z Krajowym Rejestrem Długów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piramidy finansowe wciąż mają się dobrze. Sprawdź, jak nie stracić pieniędzy na "niezwykle atrakcyjnej" inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 14:45
Zawsze zaczyna się tak samo: wyjątkowa inwestycja, gwarantująca krociowe zyski. I nie ma znaczenia, że piramidy finansowe są nielegalne, a na końcu winowajcy są osądzeni. Zawsze bowiem niedoszłym inwestorom pozostaje ruina finansowa, niedowierzanie i... wstyd. Nigdy bowiem nie zdarzyło się, by – poza pomysłodawcą "przekrętu" – ktokolwiek na tym zarobił. Jak się ustrzec czyhającego niebezpieczeństwa? Sposobów jest wiele.
rozwiń zwiń