X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Waldemar Buda o tarczach antykryzysowych: celem jest uratowanie jak najwięcej miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 18:34
O wsparciu dla firm w czasach pandemii mówił w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Wśród wielu instrumentów wsparcia dla polskich firm znajduje się tarcza finansowa, a od najbliższego piątku w jej ramach rusza pomoc dla firm z dziewięciu nowych branż.

Elastyczne działania wspierające

Jak podkreślił gość polskiego radia, planując działania antykryzysowe, rząd chciał, aby pomoc była elastyczna, reagowała na bieżąco na rozwój sytuacji.

Posłuchaj
04:58 justa 04.02.mp3 O wsparciu dla firm w czasach pandemii mówił w radiowej Jedynce Waldemar Buda wiceminister funduszy i polityki regionalnej. (Justyna Golonko/Polskie Radio).

- Jeśli widzimy segmenty w gospodarce, które w większym stopniu odczuły skutki pandemii, natychmiast negocjujemy z przedstawicielami branż włączenie ich do tarczy finansowej, tak by mogły one przetrwać trudną sytuację - mówi gość Polskiego Radia.

praca biznes 1200.jpg
Z Tarczy Finansowej 2.0 PFR subwencje otrzymało już blisko 7 tys. firm. To sklepy, restauracje i hotele

Utrzymanie jak największej liczby miejsc pracy

Jak dodaje, priorytetem jest uratowanie jak największej liczby pracy, gdyż łatwiej jest je utrzymać niż stworzyć.

Stąd - jak stwierdził - w przypadku Tarczy Finansowej PFR przeznaczone jest 18 albo 36 tys. zł na jedno utrzymywane miejsce pracy, w zależności od spadku obrotów firmy.

Firma otrzymuje od 18 do 36 tys. zł za utrzymane jedno miejsce pracy

- Jeśli są one mniejsze od 30 do 60 procent, to jest to 18 tysięcy złotych, powyżej 60 procent firma otrzymuje 36 tys. złotych – wymienia wiceminister.

malag 1200 tt.jpg
Marlena Maląg: na ratowanie miejsc pracy przeznaczyliśmy w sumie 182 mld zł

- To bardzo solidny zastrzyk finansowy dla firmy, która może je wykorzystać do bieżącej działalności, warunkiem jest tylko utrzymanie samej firmy i jej pracowników - podkreślił gość Polskiego Radia.

Są też środki z tarczy branżowej przeznaczone na nowe instrumenty wsparcia

Inne wsparcie płynie z uruchomionej w ostatni piątek tarczy branżowej, która na sprawdzone instrumenty przeznacza kolejne 5 mld zł.

- Mówimy tutaj o wypłacie postojowego, dopłacie do wynagrodzenia pracownika, bezzwrotnej dotacji, zwolnieniu z ZUS czy opłaty targowej – wymienia wiceminister.

Tłumaczy, że te narzędzia pozwalają obniżyć koszty firmy, gdy ich obroty spadły o 40 procent.

Wsparcie działalności bieżącej firm i gwarancje kredytowe

- Firmy mogą też liczyć na wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego z tarczy finansowej, z której na działalność bieżącą, obrotową, skorzystało 10 tysięcy restauracji. I z tej pomocy można skorzystać do 28 lutego - przypomniał Waldemar Buda.

Jak podkreślił, wielkie znaczenie odgrywają również gwarancje kredytowe, których udziela BGK przedsiębiorcom obciążonym pożyczkami i kredytami.

Justyna Golonko, jk

Czytaj także

Raport: rynek pracy broni się przed pandemią. Eksperci przewidują jednak zawirowania

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 14:33
Już szósty miesiąc z rzędu stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 6,1 proc. Jak wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, rynek pracy w Polsce nadal pozostaje w lepszej kondycji niż w innych krajach Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 proc. firm odczuwa negatywne skutki pandemii, pomagają tarcze finansowe. Nowy raport Raport NBP o kondycji przedsiębiorst

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 12:23
Ok. 70 proc. przedsiębiorstw ankietowanych w ramach Szybkiego Monitoringu NBP oceniło, że w skali całego 2020 r. pandemia COVID-19 oddziaływała na ich sytuację w stopniu co najmniej umiarkowanie negatywnym, za to pomagają tarcze, z których skorzystała co najmniej połowa z nich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MRPiT: od 1 lutego firmy założone w 2020 r. też dostaną pomoc z tarczy branżowej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 21:30
Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii - od 1 lutego 2021 weszły w życie kolejne instrumenty pomocy dla przedsiębiorców, takie jak: zwolnienie z opłacania składek ZUS za następne dwa miesiące, kolejna dotacja dla mikro i małych firm do 5 tys. zł, dodatkowe postojowe oraz dopłata do wynagrodzeń.
rozwiń zwiń