X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Branża paliwowo-energetyczna poturbowana przez COVID-19. Przykładem jeden z największych koncernów świata

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 11:45
Obraz sytuacji finansowej British Petroleum, jednego z największych koncernów paliwowo-energetycznych na świecie, pokazuje jak w soczewce kłopoty wywołane pandemią w jednym z najważniejszych sektorów światowej gospodarki.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: curraheeshutter/ Shutterstock

Jednym z najważniejszych problemów jest stan finansów koncernów paliwowo-energetycznych. Koncern BP oblicza ubiegłoroczne straty na ponad 5,6 mld dolarów, a jego akcje staniały w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 40 procent. Firma ostrzega jednocześnie przed trudnym początkiem 2021 r. w związku z powszechnymi ograniczeniami w podróżowaniu.

Jak informuje Reuters, w ciągu roku BP odnotował stratę w wysokości 5,69 mld dol. w porównaniu z zyskiem w wysokości 10 mld dolarów w 2019 r.

ryanair free samolot free shutt 1200.jpg
Ryanair straci na pandemii miliard euro. Firma liczy jednak na szczepionkę i kupuje nowe samoloty

Co prawda za ostatni kwartał 2020 r. BP odnotował zysk w wysokości 115 mln dolarów, ale i tak jest to poniżej prognoz analityków. - Koniec ubiegłego roku to był trudny kwartał, powiedział dyrektor generalny Bernard Looney w rozmowie z analitykiem.

Akcje BP staniały o 40 proc. w ciągu roku

Akcje BP straciły w ciągu ostatniego roku ponad 40 proc. swojej wartości i pozostają blisko 25-letnich minimów. Jak oceniają analitycy, to wynik obawy o popyt na ropę w związku z pandemią, a także wątpliwości inwestorów co do zdolności BP do pomyślnej realizacji ambitnego planu przestawienia się z paliw kopalnych na energię odnawialną.

Warto dodać, że najwięksi konkurenci, w tym Royal Dutch Shell i Exxon Mobil, również odnotowali w ostatnich miesiącach spadek wartości rynkowych.

lot boeing 787 dreamliner free pixabay 1200.jpg
Boeing chce, aby do 2030 r. jego nowe samoloty były tylko na biopaliwa

Mimo słabego początku koncern liczy na wzrost popytu na ropę w 2021 r.

Przedstawiając słaby początek 2021 r., koncern ogłosił w komunikacie, iż "spodziewa się, że nowe ograniczenia dotyczące COVID-19 będą miały większy wpływ na popyt na produkty, przy czym sprzedaż detaliczna w styczniu spadła o około 20% rok do roku, w porównaniu ze spadkiem o 11% w czwartym kwartale. Oczekuje jednak, że popyt na ropę wzrośnie w 2021 r., a globalne zapasy mają powrócić do połowy roku do średniej pięcioletniej".

Koncern nie rezygnuje z proekologicznego rozwoju

Jednak pomimo słabego otoczenia dyrektor generalny Bernard Looney powiedział agencji Reutera, że przejście firmy na bardziej ekologiczną przyszłość pozostaje na dobrej drodze.

Jego celem jest zwiększenie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych z 3,3 gigawatów obecnie do 50 gigawatów do 2030 r., przy jednoczesnym zmniejszeniu wydobycia ropy w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

- Wydatki kapitałowe mają wzrosnąć w tym roku do 13 miliardów dolarów, z czego 9 miliardów dolarów nadal będzie przeznaczanych na ropę i gaz, 2 miliardy na projekty niskoemisyjne, a 2 miliardy na mobilność - powiedział dyrektor finansowy Murray Auchincloss.

Reuter, jk

Czytaj także

Miliardy złotych na inwestycje. PKN Orlen chce do 2050 r. osiągnąć neutralność emisyjną

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 11:25
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił w środę, że koncern do 2050 r. chce osiągnąć neutralność klimatyczną. Na inwestycje, redukujące emisję CO2, przeznaczy miliardy złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska będzie rozwijać sektor paliw alternatywnych - biometanu i biogazu. Ma uniezależnić od importu surowców

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 16:01
List intencyjny ws. partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego podpisali we wtorek przedstawicie ministerstwa klimatu i środowiska i branży - w tym PKN Orlen i PGNiG, oraz nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKN Orlen mimo pandemii podtrzymuje plany inwestycyjne

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 14:55
PKN Orlen kończy prace nad aktualizacją strategii na lata 2021-30. Członek zarządu spółki Zbigniew Leszczyński powiedział, że koncern zamierza ją opublikować jeszcze w tym roku. Jak podaje spółka - zysk netto Orlenu wyniósł niecałe 700 mln zł i był prawie o 600 mln zł niższy niż przed rokiem.
rozwiń zwiń