X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

70 proc. firm odczuwa negatywne skutki pandemii, pomagają tarcze finansowe. Nowy raport Raport NBP o kondycji przedsiębiorst

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 12:23
Ok. 70 proc. przedsiębiorstw ankietowanych w ramach Szybkiego Monitoringu NBP oceniło, że w skali całego 2020 r. pandemia COVID-19 oddziaływała na ich sytuację w stopniu co najmniej umiarkowanie negatywnym, za to pomagają tarcze, z których skorzystała co najmniej połowa z nich.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Autorstwa Gorodenkoff

Jak zaznaczył NBP w analizie sytuacji sektora przedsiębiorstw, ok. jednej piątej ankietowanych firm oceniło wpływ pandemii zdecydowanie negatywnie.

Z kolei prawie jedna trzecia badanych doświadczyła wpływu niezbędnych restrykcji przeciwpandemicznych, przy czym 8 proc. – bezpośredniego.


1200 praca fabryka.jpg
Prezes PFR: polski przemysł wrócił do trendów sprzed pandemii koronawirusa

Połowa firm deklaruje, że skorzystała z tarcz finansowych

Niemal połowa respondentów zadeklarowała jednak skorzystanie z co najmniej jednego instrumentu wsparcia finansowego - najczęściej ze środków dostępnych w ramach tarczy finansowej PFR.

Jak napisał NBP, działania te znacznie złagodziły przebieg kryzysu w całym sektorze przedsiębiorstw niefinansowych, w tym istotnie wsparły jego płynność i stabilizowały rynek pracy.

W III kwartale nastąpiła poprawa sytuacji firm, ale te nadal ostrożne w ocenie sytuacji,

Bank centralny ocenił też, że mimo wyraźnej poprawy w III kw. 2020 r. wielu wskaźników finansowych i stabilizacji ocen jakościowych bieżącej sytuacji firm kondycja przedsiębiorstw niefinansowych nie wróciła jeszcze do poziomów przedkryzysowych.


Modzelewski 1200.jpg
Prof. Modzelewski: zatrudnienie w przemyśle nie spadnie, może mieć nawet tendencję wzrostową


Choć zdecydowana większość przedsiębiorstw sądzi, że odbudowa poziomu produkcji dokona się jeszcze w tym roku, to odbudowa aktywności inwestycyjnej będzie wolniejsza - zauważył NBP.

Bank centralny zwrócił też uwagę, że oceny powyższe cechuje wysoki poziom niepewności – znaczący odsetek przedsiębiorstw deklaruje, że nie wie, kiedy powróci do przedkryzysowego poziomu aktywności – a kluczową jej przyczyną są ryzyka związane z dalszym przebiegiem pandemii.

Poprawa sytuacji firm eksportowych, w gorszej sytuacji te dotknięte ograniczeniami przeciwpandemicznymi

W ocenie NBP dane GUS oraz wyniki badań ankietowych wskazują dodatkowo na to, że w przedsiębiorstwach niefinansowych w III kwartale wyniki finansowe przedsiębiorstw były silnie zróżnicowane. Lepsze m.in. w grupie eksporterów, zaś zdecydowanie gorsze – w branżach najbardziej narażonych na ograniczenia przeciwpandemiczne.

Gorsze wyniki firm usługowych: hoteli, restauracji

Przy wzroście wskaźnika dla całego sektora spadek rentowności rok do roku nastąpił w: górnictwie, pozostałej działalności usługowej, energetyce, kulturze, hotelach i restauracjach oraz obsłudze nieruchomości.


twitter morawiecki 663.jpg
Premier: dzięki rządowym programom udało się uratować ponad 5 milionów miejsc pracy

Pomagają redukcje kosztów oraz pomoc państwa

W ocenie NBP poprawa wyników finansowych firm, w sytuacji spadku przychodów, wynikała głównie z wyraźnej redukcji kosztów usług obcych oraz towarów zakupionych w celu dalszej odsprzedaży. Pozytywnie oddziaływała też pomoc publiczna.

Bank centralny ocenia też, że wyraźna poprawa sytuacji sektora przedsiębiorstw i efekty programów pomocowych sprawiają, że choć ogólna sytuacja na rynku pracy pogarsza się, to jednak stosunkowo łagodnie. Trudniejsza sytuacja na rynku pracy istotnie zmniejsza także siłę presji pracowników na podniesienie płac i w efekcie obniża prognozy ich wzrostu.

Firmy nie rwą się do inwestycji

NBP wskazuje też, że wraz z rosnącą aktywnością gospodarczą w przedsiębiorstwach wyraźnie poprawiły się w stosunku do poprzedniego kwartału nastroje inwestycyjne, ale nadal pozostają słabsze niż przed wybuchem kryzysu COVID-19.W świetle deklaracji firm w I kw. 2021 r. poziom nakładów może się nawet obniżać w relacji rocznej, zaś plany inwestycji na cały ten rok zakładają wielkości tych nakładów jedynie zbliżone do ubiegłorocznych.

Przewidywany poziom aktywności inwestycyjnej jest również silnie zróżnicowany - w 2021 r. wydatki te zamierzają zwiększać przede wszystkim przedsiębiorstwa publiczne, firmy duże, eksporterzy i przemysł.

PAP, jk

Czytaj także

Koronawirus w Europie. Mniej nowych rejestracji, ale i… bankructw

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 12:17
W drugim kwartale 2020 r., w którym we wszystkich państwach członkowskich obowiązywały już środki powstrzymania COVID-19, spadła nie tylko liczba rejestracji nowych firm, ale i… bankructw, wynika z danych Eurostatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 13:10
Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w tym roku - ocenił dla PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii prof. Robert Tomanek. Zastrzegł, że inwestycje publiczne nie zastąpią prywatnych, a będą dla nich swego rodzaju dźwignią finansową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PKO BP: poziom PKB w 2020 roku pokazuje, że polska gospodarka dobrze poradziła sobie z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 18:37
Polska gospodarka zaskakująco dobrze poradziła sobie ze skutkami COVID-u oraz z obostrzeniami wynikającymi z pandemicznej sytuacji - powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP, gość audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń