X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:12
Polska jest trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych - poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Zaznaczono, że w 2020 roku PAIH obsłużyła blisko 200 projektów inwestycyjnych o wartości prawie 40 mld zł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak czytamy w informacji podsumowującej działania PAIH w 2020 roku, łączna wartość wspieranych przez Agencję projektów zbliżyła się do 9 mld euro.

Dodano, że COVID-19 nie zatrzymał również polskich eksporterów, którzy z pomocą Agencji wkroczyli na nowe, globalne rynki.

Inwestycje warte prawie 40 mld zł

Jak zaznacza cytowana w informacji p.o. prezes PAIH Grażyna Ciurzyńska, Agencja pracuje obecnie nad nowymi narzędziami wsparcia i przygotowuje się na różne scenariusze związane z pandemią.

Wskazała, że do końca 2020 roku PAIH obsłużyła blisko 200 projektów inwestycyjnych, których łączna wartość była o prawie 10 proc. wyższa w stosunku rocznym i wyniosła ponad 8,5 mld euro (tj. prawie 40 mld zł).

W Polsce najwięcej inwestują przedsiębiorcy z Korei Południowej oraz USA

Pod względem wartości inwestycji - jak czytamy - największymi graczami są m.in. Korea Południowa i Stany Zjednoczone.

Najwięcej projektów dotyczy branży nowoczesnych usług dla biznesu (44), elektromobilności (18) i branż motoryzacyjnej oraz R&D (po 15).

Zaznaczono też, że jeśli chodzi o projekty, które ulokowały się w Polskiej Strefie Inwestycji w pierwszej połowie 2020 roku, za 75 proc. całkowitej ich liczby odpowiadały polskie firmy.

Polska trzecią w Europie lokalizacją dla inwestycji zagranicznych

Napisano, że najbardziej intensywny, obfitujący w rozmowy z inwestorami zagranicznymi był ostatni kwartał 2020 r.

"Zgodnie z danymi fDi Markets, Polska jest trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych.

Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku w naszym kraju ogłoszono ponad 300 projektów greenfield; więcej niż w Hiszpanii i Francji" – zaznacza Ciurzyńska.

Dodaje, że Polskę wyprzedzają jedynie Wielka Brytania i Niemcy. Wskazuje, że inwestycje te pochodzą głównie z trzech źródeł: branży elektromobilności, odnawialnych źródeł energii i szeroko rozumianego sektora IT.


miasto1200.jpg
Czym Polska przyciąga inwestorów zagranicznych? Mniejsze koszty pracy już nie są decydujące

Pandemia ograniczyła inwestycje na świecie

Powołując się na dane UNCTAD, PAIH zaznacza, że z powodu pandemii globalne przepływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych spadły w 2020 roku o 49 proc. względem analogicznego okresu w 2019 roku. Prognozowane odbicie ma nastąpić dopiero w roku 2022.

"Pandemia spowodowała wyhamowanie inwestycji, szczególnie pod koniec I kwartału 2020 roku. Powodem tego zjawiska była w dużej mierze niepewność inwestorów, a także ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się" - napisano.

PAIH zachęca inwestorów zagranicznych wirtualnie

Wskazano, że w odpowiedzi na pandemię, PAIH wdrożyła do swojej oferty nowe rozwiązania; wprowadzono m.in. całodobową infolinię i wirtualne wizyty lokalizacyjne.

- Kilka firm z sektora BSS podjęło decyzję o ulokowaniu inwestycji w Polsce, mimo że przez pandemię inwestorzy nie mogli przyjechać do kraju osobiście. Wszystko odbyło się zdalnie - mówi Monika Grzelak z Centrum Inwestycji PAIH.

Dodaje, że w przypadku branży usługowej jest to o tyle łatwe, że standard powierzchni biurowej klasy A jest taki sam na całym świecie.

Zaznacza jednak, że podjęcie decyzji o inwestycji na odległość jest bardzo trudne.

- Nasze działania dopasowujemy jednak do obecnych warunków. I widzimy efekty w postaci decyzji kolejnych inwestorów – wskazuje.

Napisano, że w 2020 roku na koncie PAIH było 58 zakończonych projektów (w porównaniu do 56 w roku 2019). Ich wartość to ponad 2,7 mld euro (tj. ponad 12 mld zł).

PAP, jk

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uproszczone procedury, nowe ulgi. Rząd przygotowuje zachęty dla inwestorów zagranicznych

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 11:23
Ponad 20 zmian i uproszczeń podatkowo-regulacyjnych ma pomóc przyciągać kapitał do Polski i wspierać rodzimy biznes w rozwoju i ekspansji zagranicznej. Prezentacja takiej rządowej strategii przewidziana jest na przełom września i października - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy i pracownicy w ramach tarcz kryzysowych i finansowych?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 09:34
Pandemia szczególnie dotkliwie uderzyła w firmy i ich pracowników – zmuszając w wielu przypadkach do zaprzestania czy ograniczenia działalności oraz zmniejszając wynagrodzenia pracowników. Aby temu przeciwdziałać rząd oraz instytucje państwowe wprowadziły szereg rozwiązań, przeciwdziałających skutkom pandemii. Wśród nich znalazły się tarcze antykryzysowe, finansowe oraz ułatwienia, ulgi i dopłaty. Przedstawiamy, co zawierają, jak z nich skorzystać oraz dla kogo zostały przeznaczone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 13:10
Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w tym roku - ocenił dla PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii prof. Robert Tomanek. Zastrzegł, że inwestycje publiczne nie zastąpią prywatnych, a będą dla nich swego rodzaju dźwignią finansową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcze finansowe PFR dla mikro, małych i średnich firm obejmą 45 branż

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 16:42
Rząd przyjął w ostatni wtorek uchwały ws. Tarczy finansowej 2.0 PFR dla mikro, małych i średnich firm oraz noweli Tarczy finansowej 1.0 PFR - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Dotąd na działania antykryzysowe wydano ponad 172 mld zł.
rozwiń zwiń