X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rozrasta się kolejna wielka inwestycja Grupy Orlen. Anwil podwoi produkcję nawozów azotowych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 16:11
- W Anwilu, spółce z Grupy Orlen, za półtora roku gotowa będzie budowana obecnie trzecia linia produkcyjna nawozów azotowych. Inwestycja przebiega zgodnie z planem. Dzięki niej poziom produkcji nawozów azotowych wzrośnie tam do ok. 1,5 mln ton rocznie - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Jedna z fabryk Anwilu we Włocławku
Jedna z fabryk Anwilu we Włocławku Foto: ADAM WYSOCKI/EAST NEWS

Anwil realizuje budowę trzeciej linii do produkcji nawozów azotowych od 2019 r. - to jedna z największych inwestycji w historii tej spółki.

Orlen mat pras 1200.jpg
"To historyczna transakcja". PKN Orlen przejmuje kontrolę nad spółką Ruch

Dzięki nowej linii produkcja nawozów azotowych w Anwilu prawie się podwoi

- Ta inwestycja jest przyszłością tej firmy, ta inwestycja jest przyszłością Anwilu - powiedział prezes PKN Orlen podczas środowego briefingu prasowego na terenie budowy trzeciej linii do wytwarzania nawozów azotowych we włocławskiej spółce Grupy Orlen.

Posłuchaj

00:16 linia 1.mp3 Za półtora roku będzie gotowa trzecia linia do produkcji nawozów azotowych w zakładach Anwil we Włocławku, wchodzących w skład Grupy Orlen./IAR/.

Podkreślił, że będzie to nowoczesna instalacja, która pozwoli na znaczący wzrost produkcji nawozów azotowych w Anwilu w skali roku.

- Teraz wytwarzamy nawozów azotowych ponad 900 tys. ton. Po oddaniu tej inwestycji, tych nawozów będziemy wytwarzać około 1,5 mln ton. Jest to więc bardzo duży poziom wzrostu. Jeżeli mówimy o EBITDA (zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań – przypis redakcji), wzrośnie około ćwierć miliarda złotych. To jest więc bardzo duża inwestycja - zaznaczył Obajtek.


Posłuchaj
00:14 linia 2.mp3 Za półtora roku trzecia linia do produkcji nawozów w Anwilu będzie gotowa./IAR/.

 

Nawozy azotowe ważnym elementem bezpieczeństwa żywnościowego Polski

Zauważył, że produkcja nowoczesnych nawozów azotowych wpisuje się w sferę bezpieczeństwa Polski.

- To jest bezpieczeństwo żywnościowe państwa. To są nawozy prośrodowiskowe, które będą stosowane jeszcze dziesiątki lat w polskim rolnictwie – stwierdził prezes PKN Orlen.

PRZEMYSŁ PKN ORLEN MAT PRASOWE.jpg

PKN Orlen mimo pandemii podtrzymuje plany inwestycyjne

Produkcja w Anwilu uniezależni nas od importu nawozów azotowych

Dodał, że rozbudowa segmentu nawozowego we włocławskiej spółce Grupy Orlen zdecydowanie poprawi jej kondycję i jednocześnie pozwoli docelowo na uniezależnienie się Polski od importu tych produktów.

Nowa linia zostanie oddana do użytku za 1,5 roku

Obajtek podał, że zaawansowanie budowy trzeciej linii produkcyjnej nawozów azotowych w Anwilu to obecnie 32 proc.

- Czyli za półtora roku oddamy tę inwestycję do użytku. Ta inwestycja, mimo iż są trudne czasy, czasy covidove, idzie zgodnie z planem - oświadczył prezes PKN Orlen.

Dziękując zaangażowanym w realizację projektu, zwrócił uwagę, że dotrzymywanie harmonogramu jest bardzo ważne przy tego typu przedsięwzięciach.

- Jeżeli planuje się inwestycję za kwotę około 1,3 mld zł, to musi być precyzyjny czas oddania tej inwestycji. Każda zwłoka w tej inwestycji to są zupełnie inne parametry finansowe – powiedział Obajtek.

Trwa nabór pracowników do nowej instalacji

Jednocześnie przekazał, iż trwają już rozmowy z przyszłymi klientami - odbiorcami nawozów azotowych z rozbudowanej linii produkcyjnej w Anwilu, a także prowadzony jest nabór pracowników do nowej instalacji.

Dzięki nowej inwestycji wzrośnie zysk Anwilu, oferta firmy wzbogaci się o cztery rodzaje nawozów

PKN Orlen podał, że według prognoz, zysk operacyjny EBITDA włocławskiej spółki Grupy Orlen po zakończeniu rozbudowy mocy produkcyjnych nawozów azotowych, które planowane jest na 2022 r., wzrośnie o blisko 245 mln zł rocznie - dzięki inwestycji portfolio produktowe wzbogaci się tam o cztery rodzaje nawozów: saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli.

PKN Orlen to nie tylko paliwa - realizuje też inne strategiczne inwestycje

Podczas środowego briefingu prasowego prezes PKN Orlen przypomniał, że aktualnie w Grupie Orlen realizowanych jest szereg innych strategicznych inwestycji, w tym także w segmencie petrochemicznym.

- Te inwestycje, które zapowiedzieliśmy, w rozwój petrochemii, są bardzo ważnymi inwestycjami. Za dziesięć, piętnaście, dwadzieścia lat poziom ropy, który jest przerabiany na paliwa, on zdecydowanie będzie musiał być przerabiany bardziej w obszarze petrochemicznym – oświadczył Obajtek.

Prezes PKN Orlen ocenił, że w związku z perspektywą, gdy na rynek wchodzić będą nowe paliwa, nowe technologie, Grupa Orlen musi rozwijać swą konkurencyjność, w tym w obszarze petrochemii.

Trwają przygotowania do produkcji olefin wykorzystywanych w produkcji tworzyw sztucznych

 - Trwają przygotowania do potężnej inwestycji w Płocku, jaką jest budowa olefin. Ona też ma bardzo duży wpływ na Anwil z racji tego, że tu również produkujemy polichlorek winylu w ilości około 340 tys. ton. Po uruchomieniu olefin zwiększymy do 420 tys. ton polichlorku, który ma coraz większe zastosowanie - podkreślił.

Obajtek zapewnił, że podobnie jak w Anwilu, także w innych spółkach Grupy Orlen prowadzone obecnie inwestycje „idą zgodnie z planem”. Wspomniał przy tym m.in. o głównym zakładzie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku, a także o zakładzie spółki Orlen Południe w Trzebini.

- Te inwestycje, które są związane z detalem czy z energetyką, też realizujemy zgodnie z planem – dodał.

I stwierdził: „W tych trudnych czasach to jest wielki wysiłek – dotrzymać planu. I to musi być wielka odpowiedzialność, zarówno firm, które wykonują (inwestycję – PAP), jak i wszystkich firm współpracujących. I widzimy tę odpowiedzialność. Widzimy pilnowanie terminów, solidne przygotowanie do procesu inwestycji”.

Anwil z siedzibą we Włocławku to podmiot zależny PKN Orlen, w którym płocki koncern ma 100 proc. akcji. Oprócz nawozów azotowych: saletry amonowej i saletrzaku, wytwarza również tworzywa sztuczne.

Spółka informowała już wcześniej, że uruchomienie trzeciej instalacji nawozowej zwiększy tam zdolności produkcyjne z 966 tys. ton do 1 mln 461 tys. ton rocznie. Zakładany całkowity koszt inwestycji rozbudowy tamtejszych mocy produkcyjnych to ok. 1,3 mld zł.

Produkcję nawozów w Anwilu rozpoczęto w 1971 r. Spółka od lat 90. XX wieku systematycznie modernizuje instalację saletry amonowej. W 2000 r. uruchomiła instalację wytwarzania saletrzaku, sprzedawanego pod marką CANWIL, dzięki czemu moce wytwórcze spółki w obszarze nawozów wzrosły do średnio miliona ton rocznie.

PKN Orlen wyda w ciągu 5 lat 8,3 mld zł na rozwój segmentu petrochemicznego

W połowie 2018 r. PKN Orlen ogłosił, iż w ciągu pięciu lat na inwestycje w rozwój segmentu petrochemii spółka wyda 8,3 mld zł. Informując o przyjętym programie rozwoju petrochemii do 2023 r. i związanych z tym inwestycjach w zakładzie głównym w Płocku i we włocławskim Anwilu - rozbudowa kompleksu olefin i budowa nowej instalacji fenolu, a także Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz kompleksu pochodnych aromatów - koncern podkreślał, iż ich realizacja wzmocni jego pozycję na rynku europejskim, zapewniając zarazem wymierne korzyści dla polskiej gospodarki.

IAR,PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Polsce powstaje jeden z największych zakładów na świecie wytwarzających polipropylen

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 13:00
Grupa Azoty Polyolefins podpisała umowę kredytową pozwalającą na realizację "Polimery Police"  – czyli budowę instalacji produkcyjnej, która ma wytwarzać 437 tys. ton polipropylenu rocznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: wielkie inwestycje publiczne największą szansą dla gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 13:10
- Wielkie inwestycje publiczne są tymi, które mogą pozwolić odbudować się gospodarce po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Są też szansą dla prywatnych kooperantów oraz dają nadzieję na realne miejsca pracy - mówili goście "Rządów Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego i Arkadiusz Pączka, ekspert Pracodawców RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orlen finalizuje przejęcie Ruchu. Obajtek: dotrzymaliśmy słowa

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 13:31
"Finalizujemy przejęcie Ruchu. Dotrzymaliśmy słowa i spłaciliśmy wierzytelności wobec wydawców prasy" - poinformował na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
rozwiń zwiń