X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Koronawirus nie zaszkodził KGHM. Miedziowy koncern ze sporym zyskiem

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 15:21
- Zważywszy na okoliczności, pandemię koronawirusa, ostatnie 9 miesięcy było bardzo dobre dla KGHM – mówił w czwartek prezes spółki Marcin Chludziński. Po 9 miesiącach 2020 r. Grupa Kapitałowa KGHM zanotowała wzrost EBITDA o 306 mln zł, do 4 mld 418 mln zł.
Lubin - szyb Bolesław Zakładów Górniczych Lubin KGHM Polska Miedź SA
Lubin - szyb "Bolesław" Zakładów Górniczych "Lubin" KGHM Polska Miedź SAFoto: Wikimedia Commons, Lzur

EBIDTA - zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań

Chludziński podczas czwartkowej telekonferencji podkreślił, że w trzecim kwartale EBITDA grupy KGHM była wyższa o 18 proc. rok do roku.


mid-20a29095 (1).jpg
Premier zobowiązał m.in. Orlen, Lotos, KGHM, PKO BP do budowy szpitali tymczasowych

Koncern utrzymał zdolności operacyjne, pomaga też dobra koniunktura na rynku miedzi

- Dziewięć miesięcy zważywszy na okoliczności, pandemię koronawirusa, przeszliśmy bardzo dobrze. Wyniki spółki mówią same za siebie. To przede wszystkim efekt utrzymania zdolności operacyjnej i ciągłości działania naszych operacji. Zarówno w Polsce, jak i za granicą - mówił Chludziński.

Prezes wskazał przy tym, że dobre wyniki udało się osiągnąć również dzięki koniunkturze, która poprawia się zarówno jeśli chodzi o popyt, jak i cenę miedzi.

- Zwiększa się popyt na miedź w Chinach; rodzi się optymizm związany ze szczepionkami i tym, że sytuacja ekonomiczna może się w dłuższej perspektywie ustabilizować - mówił Chludziński.

"Zielona" rewolucja sprzyja gospodarkom

Oceniając perspektywy dla rynku miedzi w bliższej i dłużej perspektywie, Chludziński wskazał m.in. na rynek azjatycki oraz kwestie związane z zieloną energią.

- Rewolucja związana z zieloną energią będzie pobudzać rynek; tak też zadziałają inwestycje miliardów euro w Niemczech w przemysł motoryzacyjny - tłumaczył prezes. Dodał, że dużo obecnie się dzieje i jest wiele optymizmu, pomimo niepewności i zagrożenia pandemicznego.

W tym roku wzrost zysku operacyjnego w zakładach w Polsce oraz w Chile

Po 9 miesiącach 2020 r. Grupa Kapitałowa KGHM zanotowała wzrost EBITDA o 306 mln zł do poziomu 4 mld 418 mln zł - podała spółka.

Jak zaznaczono, wzrost EBITDA dotyczy przede wszystkim KGHM Polska Miedź S.A. - o 184 mln zł, czyli 6 proc., oraz Sierra Gorda - o 257 mln zł, czyli 49 proc.

Przychody KGHM Polska Miedź S.A. za 9 miesięcy sięgnęły 13 mld 360 mln zł, co oznacza 2 proc. wzrost w porównaniu do tego samego okresu 2019 r.

Doskonałe wyniki zakładów Sierra Gorda w Chile

Sierra Gorda zanotowała dwa razy wyższą EBITDA w stosunku do III kwartału 2019 r. i jest to najwyższy taki wynik w historii tej kopalni - podkreśliła spółka. Również KGHM International wykazał 30 proc. wyższą EBITDA w porównaniu do III kwartału 2019 r.

Produkcja miedzi płatnej Grupy Kapitałowej była niższa niż w okresie pierwszych trzech kwartałów 2019 r. i wyniosła 521 tys. ton. Mniejszą produkcję spółka wyjaśniła ograniczoną podażą złomów miedzi w I półroczu br. oraz postojem remontowym Huty Miedzi Głogów I.

Produkcja miedzi w kopalni Sierra Gorda wzrosła o 35 proc. w wyniku eksploatacji rudy o wyższej zawartości metalu oraz większego wydobycia.

Pandemia nie zakłóciła pracy w zakładach koncernu

Od wybuchu pandemii na przełomie lutego i marca 2020 r. w KGHM Polska Miedź S.A., a także w żadnej z kopalń zagranicznych Grupy, nie zanotowano przestojów produkcyjnych, których bezpośrednim powodem byłaby pandemia - podkreśliła spółka.

KGHM zaznaczył w komunikacie, że skutki spadku cen metali w pierwszych miesiącach 2020 r. w znacznym stopniu zostały ograniczone w wyniku osłabienia złotego oraz systematycznie prowadzonej polityce zabezpieczeń.

Spółka konsekwentnie realizuje strategię, która zakłada utrzymanie stabilnego poziomu produkcji z aktywów krajowych i zagranicznych oraz poziomu kosztów gwarantujących bezpieczeństwo finansowe i bezpieczeństwo pracy – podkreślono.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zysk Pekao w trzecim kwartale br. wyniósł ok. 370,9 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 10:27
Zysk Pekao w trzecim kwartale 2020 r. wyniósł ok. 370,9 mln zł wobec 656,2 mln zł w analogicznym okresie ub.r. - poinformował w czwartkowym raporcie bank.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Europie. Mniej nowych rejestracji, ale i… bankructw

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 12:17
W drugim kwartale 2020 r., w którym we wszystkich państwach członkowskich obowiązywały już środki powstrzymania COVID-19, spadła nie tylko liczba rejestracji nowych firm, ale i… bankructw, wynika z danych Eurostatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus nie zaszkodził PZU: w III kwartale zysk ubezpieczyciela wzrósł do 890 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 11:11
- Zysk netto Grupy PZU w III kw. 2020 r. wzrósł do 890 mln zł wobec 879 mln zł w analogicznym okresie 2019 r. - podała w czwartek spółka. Wynik na samej działalności ubezpieczeniowej wyniósł 785 mln zł, co oznacza wzrost o 12 proc. rdr.
rozwiń zwiń