X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Szereg zarzutów. UOKiK wziął pod lupę firmy budujące lokale na wynajem

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 13:23
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty firmom: Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest oraz grupie Gent Holding - przedsiębiorcom budującym lokale na wynajem. Wątpliwości budzą m.in. informacje o zasadach ich finansowania, osiąganych zyskach czy kosztach remontów.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com / MOZCO Mateusz Szymanski

Jak wskazał Urząd w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przeciwko firmom budującym lokale na wynajem.

Firmy opowiadają za budowę akademika oraz condohoteli

Chodzi o: CGA Invest (dawniej Czarna Góra Apartamenty), Infinity Zieleniec Ski&Spa oraz przedsiębiorców z grupy Gent Holding (Gent Holding, Gent Fund, Equal Real Estate).

"Dwie pierwsze spółki odpowiadają za budowę condohoteli – są to odpowiednio: zrealizowana już Czarna Perła w Stroniu Śląskim oraz obecnie realizowana INFINITY Zieleniec Ski & Spa w Dusznikach-Zdroju, a Gent Holding - prywatny akademik w Krakowie przy al. Jana Pawła II" - wyjaśniono.

Zarzuty dotyczą materiałów reklamowych: te odbiegają od zapisów w umowach

UOKiK porównał treść materiałów reklamowych z umowami zawieranymi w sprawie zakupu lokali w poszczególnych inwestycjach.

supermarket-949913_960_720 (1).jpg
UOKiK kontroluje sieci handlowe. Sprawdza, czy nie wykorzystują przewagi nad dostawcami

Dziwnie liczone stopy zwrotu z inwestycji

- Postawione zarzuty dotyczą m.in. reklamowania w materiałach reklamowych zawyżonej stopy zwrotu. W każdym z trzech przypadków liczona jest ona od kwoty niższej niż ta, którą inwestor musi ponieść na zakup lokalu - wskazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Według prezesa UOKiK zważywszy na duże ryzyko, jakie wiąże się z inwestycją w condohotele, oferowana konsumentom stopa zwrotu może nie być tak atrakcyjna, jak wskazywałyby na to informacje prezentowane przez firmy.

Informacje o bezpiecznej inwestycji mogą wprowadzać w błąd

- Także inne informacje, prezentowane przez spółki, mogły wprowadzać konsumentów w błąd poprzez wykreowany obraz stabilnej i bezpiecznej inwestycji - podkreślił.

Zarzuty prezesa UOKiK dotyczą przede wszystkim informowania o bezpieczeństwie inwestycji.

Z ustaleń Urzędu wynika, że zakup lokalu w condohotelach budowanych przez spółki Infinity Zieleniec Ski&Spa i CGA Invest może być ryzykowny, ponieważ przedsiębiorcy "nie stosują żadnych środków ochrony wpłat np. rachunków powierniczych zapewnianych podczas realizacji inwestycji mieszkaniowych".

shutterstock_1071839918al1200.jpg
Allegro pod lupą UOKiK. Chodzi o prowizje i wysokość opłat

Niedopowiedzenia dotyczą finansowania inwestycji

Natomiast zarzut "nieudzielania albo udzielania mylnych informacji o finansowaniu inwestycji" dotyczy Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest oraz Gent Holding. Kontrolerzy podkreślili, że spółki do budowy nie angażują swoich środków finansowych. "CGA Invest realizowała a Infinity Zieleniec Ski&Spa realizuje budowę w całości z pieniędzy nabywców, o czym nie byli oni informowani" - czytamy.

Z kolei Gent Holding sugeruje, że "buduje lokale w znacznym stopniu z własnych środków oraz kredytów bankowych - tymczasem główne źródło finansowania to środki zgromadzone z emisji obligacji, zaciągania pożyczek oraz przyjmowania wpłat na poczet przedsprzedaży lokali".

Mylne informacje dotyczące zyskowności inwestycji oraz kosztów remontów lokali

Inny zarzut - informowania o gwarantowanej stopie zwrotu – dotyczy Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest oraz Gent Holding.

Z analizy Urzędu wynika, że stopa zwrotu liczona jest od kwoty niższej, czyli od ceny netto lokalu - bez 23-procentowego podatku VAT.

"Gent Holding dodatkowo zobowiązuje inwestora do ponoszenia kosztów remontu lokalu raz na pięć lat, potrącanych z jego przychodów" - wskazano. Materiały reklamowe Infinity Zieleniec Ski&Spa oraz CGA Invest informują zaś o tym, że ewentualny zysk wypłacany ma być co miesiąc, gdy zgodnie z zawartymi umowami odbywa się to co kwartał.

UOKiK przypomniał, że zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów mogą zakończyć się wydaniem decyzji i nałożeniem kary finansowej w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu danego przedsiębiorcy.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA UOKiK firmy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UOKiK: 50 mln euro kary dla Gazpromu za brak informacji o konsorcjum finansującym Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 18:11
Rosyjski koncern gazowy został ukarany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów karą blisko 213 mln zł (50 mln euro) za brak współpracy w dochodzeniu dotyczącym budowy podmorskiego gazociągu Nord Stream 2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes UOKiK: powstanie zespół do walki z patologią przetargów

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 10:25
Pod lupą UOKiK są głównie banki - wkrótce posypią się kary, także dla menedżerów. Prezes urzędu chce też zabrać się za kartele i zmowy przetargowe. Wykorzysta technologię i urzędników "pod przykryciem" - pisze środowy "Puls Biznesu", publikując wywiad z szefem UOKiK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważna decyzja UOKiK dla kredytobiorców, którzy wcześniej spłacili pożyczkę

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 11:07
UOKiK wydał decyzję wobec 18 firm pożyczkowych dot. rozliczeń przy wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego: jeśli konsument spłacił kredyt przed terminem, należy mu się zwrot proporcjonalnej części pobranych opłat.
rozwiń zwiń