X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Małe i średnie firmy łatwiej rozliczą VAT. Resort finansów wprowadza pakiet SLIM VAT

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 12:51
Ministerstwo finansów zapowiada uproszczenie rozliczania podatku VAT przez małe i średnie firmy. Nowe rozwiązania pod nazwą SLIM VAT to pakiet ułatwień – m.in. proste fakturowanie i ułatwienia dla eksporterów.
Resort finansów wprowadza pakiet SLIM VAT.
Resort finansów wprowadza pakiet SLIM VAT.Foto: Ministerstwo Finansów

Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział, że zmiana nie będzie dotyczyła stawek VATu, natomiast pozwoli natomiast na uproszczenie rozliczania tego podatku.

SLIM VAT zaoszczędzi czas przedsiębiorcom

- Ostatnio skupiamy się na rozwiązaniach ułatwiających funkcjonowanie biznesu w czasie epidemii. Zależy nam jednak również na wprowadzeniu trwałych zmian ułatwiających działanie małym firmom. To czego najbardziej potrzebują, to skrócenie do minimum czasu, jaki poświęcają na wypełnianie obowiązków podatkowych. W MF zrobiliśmy audyt obowiązków podatników, tak by wyeliminować lub zredukować te, które stanowią barierę dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

- Wnioski, jakie wyciągnęliśmy, dały podstawę do podjęcia prac nad modernizacją i uproszczeniem przepisów dotyczących rozliczeń VAT. Efektem naszych działań jest koncepcja SLIM VAT – powiedział szef resortu finansów.


Posłuchaj
00:19 rozliczenie 1.mp3 Ministerstwo finansów zapowiada uproszczenie rozliczania VATu./IAR/.

 

SLIM VAT, czyli prosty, lokalny, nowoczesny

- SLIM VAT to akronim utworzony ze słów simple, local and modern (proste, lokalne i nowoczesne) – zaznaczył wiceminister finansów Jan Sarnowski.

- Oznacza podatek prosty w obsłudze, dostosowany do lokalnej specyfiki państwa, w którym funkcjonuje. Jest to też podatek nowoczesny, w którym wdrażanie kolejnych rozwiązań technologicznych i e-usług administracji łączy się ze zmniejszaniem obowiązków ciążących na podatnikach- mówił wiceminister.

 Jak dodawał, cechą charakterystyczną polskiej gospodarki jest rozbudowany sektor małych i średnich przedsiębiorstw. To firmy, które własnymi siłami rozliczają VAT. Chcemy sukcesywnie usuwać z ich drogi jak najwięcej formalności, tak żeby czas, który poświęcają na rozliczenia, był coraz krótszy. Na zmianach skorzystają również większe firmy. SLIM VAT oznacza dla nich ułatwienia w pracy działów finansowo-księgowych, oszczędność czasu. To wymierne korzyści finansowe dla przedsiębiorstw – dodaje wiceminister.

Uproszczenie rozliczania VATu będzie możliwe między innymi dzięki zastosowaniu elektronicznych paragonów i faktur oraz kas online.


Posłuchaj
00:26 rozwiązanie 2.mp3 Wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział, że przygotowywany przez resort pakiet rozwiązań zakłada między innymi ułatwienia dla eksporterów i uproszczenie fakturowania./IAR/.

 

Jakie zmiany w VAT wprowadza  SLIM VAT

Faktury korygujące in-minus

Jak informuje resort finansów, rezygnuje się z formalnego warunku uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę.

Podatnik będzie dokonywał obniżenia podstawy opodatkowania i VAT należnego już w okresie wystawienia faktury korygującej pod warunkiem, że z posiadanej przez niego dokumentacji wynika, że uzgodnił z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki transakcji. W tym samym okresie nabywca będzie zobowiązany do odpowiedniej korekty podatku naliczonego, która wynika z uzgodnienia pomiędzy podatnikami.

Zmiana znacznie uprości rozliczenia, powodując brak konieczności gromadzenia potwierdzeń otrzymania faktury korygującej oraz oczekiwania na ich dostarczenie, a także brak konieczności dokonywania korekt deklaracji.

Faktury korygujące in-plus

W ustawie o VAT wprowadzone zostaną przepisy wskazujące sposób rozliczenia faktur korygujących in plus (zwiększających podstawę opodatkowania).

Dotychczas podatnicy bazowali tylko na linii interpretacyjnej i orzecznictwie. Nie dawało to odpowiedniej pewności prawa.

Teraz podatnicy zyskają pewność co do właściwego sposobu rozliczenia – rozliczenie będzie dokonywane na bieżąco w okresie wystawienia faktury korygującej (w związku z przyczynami zaistniałymi po dokonaniu sprzedaży).

Ułatwienia dla eksporterów

Dla zastosowania stawki 0% od zaliczki w eksporcie towarów wydłużony zostanie termin wywozu towarów z 2 do 6 miesięcy.

"Urealniamy rozwiązanie do warunków biznesowych, czytamy na stronach resortu finansów.

Wydłużenie czasu na wywóz towarów do pół roku od otrzymania zaliczki znacznie poprawi sytuację eksporterów. Rozwiąże problem nawet dostaw długoterminowych.

Wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym

Podatnik będzie mógł wybrać do VAT zasady przeliczenia kursu walut jak dla przeliczenia przychodu w podatku dochodowym.

Oznacza to zmniejszenie czasu na ustalanie kursu do walut dla jednej transakcji.

Przykładowo podatnik VAT świadczący usługę budowlaną B2B stosuje obecnie dwa różne kursy (dla VAT w dacie z dnia przed wystawieniem faktury, dla PIT/CIT w dacie z dnia przed wykonaniem usługi). Po zmianie przepisów będzie mógł ustalić jeden wspólny kurs walut do rozliczenia transakcji w VAT i PIT/CIT.

Jakie korzyści z nowego rozwiązania

Wśród korzyści z wprowadzenia nowego rozwiązania wymienia się:

- wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy

- wydłużenie prawa do odliczenia o jeden miesiąc przy rozliczeniach miesięcznych

- Podatnik będzie mógł ująć fakturę łącznie w ciągu czterech miesięcy bez konieczności korygowania deklaracji

- Wyeliminuje to częste i niepotrzebne, ani dla biznesu, ani dla administracji podatkowej, korekty VAT.

- Odliczanie VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży

- Rozwiązanie umożliwi odliczenie VAT z faktury za usługi noclegowe nabyte na rzecz swojego klienta biznesowego.

- Zwiększenie limitu na prezenty o małej wartości

- Podniesienie kwoty dla jednorazowych prezentów o małej wartości z 10 zł do 20 zł.

To oznacza przybliżenie limitów jednorazowych prezentów (bez zbędnych obowiązków formalnych) w Polsce do średniej UE wartości wprost przypisanych prezentom.

Ministerstwo finansów chce, aby zaproponowane rozwiązania weszły w życie w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

IAR, PAP, Ministerstwo Finansów, jk

Czytaj także

Ważne zmiany w rozliczaniu podatków przez firmy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 19:45
O zmianach w podatkach, które wnosi przyjęta przez Sejm nowela o PIT, CIT i VAT, które mają ułatwić nam życie z fiskusem, mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Sarnowski, wiceminister finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister finansów: nowe stawki VAT korzystne dla konsumentów i przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 15:00
Dziś weszły w życie przepisy, które mają ujednolicić stawki VAT. Według wiceministra finansów Jana Sarnowskiego nowa matryca uprości życie przedsiębiorcom i przyniesie oszczędności konsumentom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywność i produkty rolne nie zdrożeją przez VAT. Matryca pozostaje na starym poziomie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 15:44
Nowa matryca podatkowa nie zmienia stawek VAT na produkty rolne i na środki produkcji dla rolnictwa. Pozostają one na poziomie 8 proc. - informuje resort rolnictwa. Dodano, że żywność nadal jest opodatkowana 5-proc. stawką VAT.
rozwiń zwiń