X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Wsparcie dla firm. Agencja Rozwoju Przemysłu oferuje kolejne instrumenty finansowe

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 18:11
Leasing operacyjny z karencją w spłacie i ponadnormatywnym okresem spłaty, pożyczka obrotowa finansująca wypłatę wynagrodzeń w sektorze MŚP oraz pożyczka obrotowa na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym – to trzy instrumenty finansowe dla firm dotkniętych pandemią, na które Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld zł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kanchana_koyjai/Shutterstock

Wsparcie, na zasadach komercyjnych, trafi do polskich przedsiębiorstw działających we wszystkich sektorach gospodarki – z wyjątkiem rolnictwa oraz branży deweloperskiej.

Wśród oferowanych produktów znajdują się różne warianty leasingu operacyjnego i pożyczki obrotowe.

podatki firmy1200.jpg
Wsparcie dla firm: więcej środków na pożyczki poprawiające płynność

– Instrumenty wpisują się w koncepcję przywracania średnio i długoterminowej płynności finansowej przedsiębiorstw. Wierzę, że wyjdą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców – powiedział Konrad Trzonkowski, dyrektor zarządzający ds. Rozwoju Biznesu ARP.

Kto może liczyć na wsparcie

Nowe produkty przeznaczone są dla małych i średnich przedsiębiorstw, które funkcjonują minimum od 12 miesięcy, prowadzą pełną księgowość, ich przychody za ostatni okres obrachunkowy przekraczają 4 mln zł, a ostatni rok zakończyły dodatnim wynikiem EBIDTA i zyskiem netto.

– Podstawowym klientem dla nas jest przedsiębiorca z sektora MŚP, który w poprzednich latach generował dochody, bo takie podmioty gwarantują przyszłą spłatę zobowiązań – zaznaczył Konrad Trzonkowski i dodał, że istotne jest, aby firmy, które zgłaszają się po wsparcie, nie miały złożonego wniosku o upadłość czy otwartego postępowania restrukturyzacyjnego.

 #ARP rozdystrybuuje 1,7 mld zł dla przedsiębiorców. https://t.co/uibRMyJFxj pic.twitter.com/0NbXHl5ZE1

Leasing operacyjny również na samochody ciężarowe powyżej 3,5 ton

Leasing operacyjny z karencją w spłacie, początkowo przeznaczony dla sektora transportowego, po głosach przedsiębiorców został rozszerzony na MŚP, które wykorzystują samochody ciężarowe – pow. 3,5 tony – i autokary w swojej działalności gospodarczej.

shutterstock firma biznes 1200.jpg
Tarcza antykryzysowa dla dużych i średnich firm. Sprawdź, kto i na jakich warunkach otrzyma wsparcie

ARP oferuje korzystne warunki: kwota do 5 mln zł netto na firmę, 12-miesięczna karencja w spłacie rat leasingowych i okres finansowania do 6 lat łącznie z karencją oraz brak wpłaty własnej (czynszu inicjalnego) i opłat manipulacyjnych.

Ubezpieczenie OC/AC/NNW jest w całości opłacone przez leasingodawcę, a jego koszt doliczony do rat leasingowych po rozpoczęciu harmonogramu spłat. Zabezpieczenia obejmują weksel in blanco, oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz poręczenie głównych udziałowców leasingobiorcy.

Leasing operacyjny na zakup maszyn i urządzeń

Kolejnym produktem jest "Maszyneria" – leasing operacyjny na zakup maszyn i urządzeń przeznaczony dla MŚP bez ograniczeń branżowych.

Warunkiem jego otrzymania jest zakup maszyn i urządzeń od polskich producentów lub od autoryzowanych przedstawicielstw renomowanych dostawców zagranicznych w Polsce.

Kwota leasingu jest ustalana indywidualnie, a dodatkową korzyścią dla przedsiębiorcy jest możliwość wyboru braku wpłaty własnej lub do 12 miesięcy karencji w spłacie pierwszej raty przy wpłacie minimum 10 proc. czynszu inicjalnego. Okres finansowania to maksymalnie 7 lat łącznie z karencją, a dodatkową zachętą będzie możliwość wykupu przedmiotu leasingu za 1 proc. wartości.

 

 

– Leasing jest produktem na trudniejsze czasy. Daje również unikalną możliwość wdrażania nowych technologii – podkreśla Wojciech Miedziński, prezes ARP Leasing.

Produkty leasingowe ARP są przygotowywane dla przedsiębiorców indywidualnie, z uwzględnieniem specyficznego charakteru działalności.

Pożyczki obrotowe

Kolejnym produktem oferowanym przedsiębiorcom dotkniętym skutkami pandemii są pożyczki obrotowe na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym. Minimalna kwota pożyczki uruchamianej jednorazowo lub w transzach to 800 tys. zł, a maksymalna to 5 mln zł na firmę do spłaty w ciągu 6 lat. ARP oferuje najdłuższą na rynku karencję w spłacie kapitału – nawet do 15 miesięcy. Prowizja przygotowawcza wynosi 0,2 proc.

Instrument nie przewiduje natomiast prowizji: za przedterminową spłatę, za rozpatrzenie wniosku i od niewykorzystanej kwoty. Warunkiem jest posiadanie zabezpieczenia hipotecznego lub innego, akceptowanego przez ARP, obejmującego 120 proc. wartości pożyczki.

 

 

Pożyczka obrotowa finansująca wypłatę wynagrodzeń jest przyznawana w oparciu o weryfikację luki płynnościowej na podstawie potwierdzenia niewystarczających środków na wypłatę wynagrodzeń i analizy krótkiej płynności.

Okres finansowania to maksymalnie 2 lata, z możliwą 12-miesięczną karencją w spłacie. Do kwoty 200 tys. zł wystarczy weksel in blanco, oświadczenie o poddaniu się egzekucji i poręczenie głównych udziałowców. Powyżej 200 tys. konieczne będzie dodatkowe zabezpieczenie w wys. 120 proc. kwoty.

– Mamy podpisaną umowę z Krajową Grupą Poręczeniową. Fundusze Poręczeniowe KGP działają regionalnie w całej Polsce i są nadal zainteresowane udzielaniem pożyczek. Praktycznie każda firma może skorzystać ze wsparcia w postaci tych poręczeń – wyjaśnia Tomasz Król, dyrektor Centrum Obsługi Klientów w oddziale ARP w Katowicach.

ARP ma szeroką ofertę dla firm dotkniętych "koronakryzysem"

Szczegółowe informacje dotyczące wsparcia Agencji Rozwoju Przemysłu dla firm dotkniętych "koronakryzysem" znajdują na stronie https://www.arp-tarcza.pl/. Można tam dowiedzieć się, jakie dokumenty są wymagane dla uzyskania konkretnego wsparcia – a także o instrumentach finansowych ARP niezwiązanych z Tarczą Antykryzysową.

Można też złożyć wniosek online. Znajduje się tam również Parametryzator pożyczkowy, który dopasuje wysokość pożyczki do możliwości spłaty przez przedsiębiorcę.

Partnerami cyklu "Tarcza antykryzysowa dla biznesu" – spotkań online poświęconych wybranym narzędziom z tarcz: antykryzysowej i finansowej – są Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polski Fundusz Rozwoju, Urząd Zamówień Publicznych, Bank Gospodarstwa Krajowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rusza tarcza finansowa dla dużych firm. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 14:23
- Stratujemy z tarczą finansową PFR dla dużych firm - poinformował szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że PFR czeka jeszcze na zgodę Komisji Europejskiej dotyczącą instrumentów kapitałowych w ramach programu. - Spodziewamy się tej zgody w najbliższych dniach - mówił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemal 2 tys. firm otrzymało dofinansowanie do kapitału obrotowego. Wciąż można składać wnioski

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 15:09
Jak informuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości 1720 firm otrzymało już rekomendacje dofinansowania do kapitału obrotowego na łączną kwotę 338 milionów złotych. Można jeszcze składać wnioski, nabór potrwa do 31 lipca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcze przynoszą efekty: maleją obawy przedsiębiorców o spłatę zobowiązań, mniej bankructw

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 15:10
Rozwiązania wprowadzone w ramach tarcz antykryzysowych i finansowych poprawiają nie tylko kondycję firm, ale i nastroje przedsiębiorców. Jak wynika z badania firmy GfK, zmalał odsetek osób obawiających się o zdolność do regulowania swoich zobowiązań finansowych i deklarujących chęć ubiegania się w przyszłości o odroczenie terminu spłat.
rozwiń zwiń