X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Tarcza pomaga kredytobiorcom. Ponad milion wniosków o zawieszenie spłaty rat

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 18:00
- Rozwiązania zawarte w tarczach finansowej i antykryzysowej spowodowały, że wycofana została część wniosków o udzielenie wakacji kredytowych - poinformował Prezes Związek Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Dodał, że osoby prywatne i przedsiębiorcy złożyli w bankach ponad milion wniosków o zawieszenie płatności rat.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock, Proxima Studio

Posłuchaj
00:25 związek.mp3 Prezes Związek Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz poinformował, że osoby prywatne i przedsiębiorcy złożyli w bankach ponad milion wniosków o zawieszenie płatności rat.

 

Krzysztof Pietraszkiewicz podkreślił, że podanie dokładnej liczby jest trudne, bo sytuacja niektórych firm się poprawiła po wprowadzeniu takich rozwiązań, jak między innymi tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju, ulga na ZUS czy kredyty gwarantowane przez bank Gospodarstwa Krajowego.

Wartość tarczy finansowej to 100 miliardów złotych. Z danych Polskiego Funduszu Rozwoju wynika, że ze wsparcia skorzystało dotąd ponad 293 tysiące firm, a wartość wypłaconych świadczeń przekracza 53 i pół miliarda złotych.

Przypomnijmy – możliwość zawieszenia spłaty kredytu wprowadza ustawa o tarczy antykryzysowej 4.0

Chodzi o ustawę z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID­­‑19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID­­‑19.

Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które przez koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji.


startup przedsiębiorca biznes 1200.jpg
Przedsiębiorcy coraz lepiej oceniają kondycję i perspektywy swoich firm

Chodzi o pożyczki udzielane przez banki na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom. Ustawa przewiduje, że pomoc w formie dopłat do odsetek kredytów będzie można łączyć np. z pomocą de minimis czy gwarancjami. Tarcza 4.0 wprowadziła też przepisy dot. wakacji kredytowych - będzie można zawiesić spłatę kredytu maksymalnie do trzech miesięcy.

Nowe przepisy mają również zapobiec wrogim przejęciom polskich firm przez zagraniczne podmioty spoza UE. Strona rządowa tłumaczyła, że takie rozwiązanie jest konieczne ze względu na COVID-19, który może powodować, iż wycena krajowych firm może być niska.


shutterstock firma biznes 1200.jpg
Nie będzie zwolnień w zdecydowanej większości firm. Część planuje zwiększenie zatrudnienia

Tarcza 4.0 przewiduje też złagodzenie reguły finansowej, przez co samorządy będą mogły się bardziej zadłużyć. Ustawa stanowi m.in., że samorządy będą mogły przeznaczyć pieniądze z tzw. funduszu korkowego na przeciwdziałanie COVID-19 oraz wywołanych nim sytuacji kryzysowych. Pozwoli ona również wcześniej przekazać gminom raty w części oświatowej.

Nowe przepisy wprowadzają również zmiany w Prawie zamówień publicznych. Według rządu mają one ułatwić prowadzenie przetargów w dobie pandemii i pomóc firmom realizującym inwestycje.
Tarcza 4.0 wydłuża do 28 czerwca br. okres, w którym przysługuje zasiłek opiekuńczy.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju. Do firm trafiły już ponad 42 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 18:20
W ramach Tarczy Finansowej PFR przekazaliśmy już 42 mld zł subwencji dla przedsiębiorców zatrudniających łącznie 2,2 mln pracowników. Do mikrofirm trafiło 12,3 mld zł, a do MŚP 30 mld zł - napisano na Twitterze Polskiego Funduszu Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dopłaty dla firm do oprocentowania kredytów. Zobacz, kto może o nie wnioskować

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 14:27
296 mln zł w 2020 i 271 mln w 2021 wypłaci przedsiębiorcom Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Funduszu Dopłat do Oprocentowania. Wnioski o kredyt z dopłatą będą mogły składać do końca bieżącego roku wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od branży, a także podmioty z sektora produkcji podstawowej produktów rolnych. Wysokość wsparcia zależy od wielkości firmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemal 2 tys. firm otrzymało dofinansowanie do kapitału obrotowego. Wciąż można składać wnioski

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 15:09
Jak informuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości 1720 firm otrzymało już rekomendacje dofinansowania do kapitału obrotowego na łączną kwotę 338 milionów złotych. Można jeszcze składać wnioski, nabór potrwa do 31 lipca.
rozwiń zwiń