X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Ekonomista: mamy sygnały świadczące o odwróceniu niekorzystnych trendów w przemyśle

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 18:22
O tym, jak polskie firmy przemysłowe poradziły sobie z ograniczeniami oraz skutkami wywołanymi koronawirusem, mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Audio
  • Jak polskie firmy przemysłowe poradziły sobie z ograniczeniami oraz skutkami wywołanymi koronawirusem, mówił w radiowej Jedynce Polskiego Radia Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa Gorodenkoff

- GUS poinformował dzisiaj o prawie 25-procentowym spadku produkcji przemysłowej w kwietniu. To obrazuje skalę uderzenia koronawirusa w polską gospodarkę, to gorsze dane od oczekiwanych – spodziewaliśmy się spadku w okolicach 12-13 procent – mówił gość radiowej Jedynki.


gospodarka1200.jpg
Mimo koronawirusa w Polsce rośnie aktywność gospodarcza

Jak dodawał, mamy do czynienia z nadzwyczajną sytuacją, stąd dobrze, że produkcja nie spadła więcej – o 50-60 procent, jak może się zdarzyć w innych krajach.

Najbardziej ucierpiał sektor motoryzacyjny

Nie każda branża została uderzona koronawirusem w równym stopniu. Najbardziej ucierpiał sektor motoryzacyjny – tu spadek wyniósł 80 procent.

Jak oceniał ekspert, mieliśmy w tym przypadku do czynienia z kilkoma przyczynami.

- Po pierwsze, międzynarodowe koncerny, przewidując drastyczny spadek popytu na nowe samochody oraz kłopoty z dostarczeniem komponentów, zaplanowały przestoje produkcyjne – mówił Soroczyński.

- Ponadto – dodawał – przedsiębiorstwa motoryzacyjne zaczęły bardzo poważnie traktować bezpieczeństwo pracowników w czasie pandemii, stąd dopasowały swoje ciągi produkcyjne do wymogów bezpieczeństwa.

Są sygnały, że niekorzystne trendy w produkcji zaczynają się odwracać

Ekspert pytany, co nas czeka w dalszych miesiącach, ocenił, że dynamika produkcji przemysłowej w maju powinna być już nieco lepsza niż w kwietniu.

- Okres, na który zatrzymano produkcji w maju, był na pewno krótszy niż w miesiącu poprzednim, stąd można przypuszczać, że maj nie będzie gorszy, jak zakładaliśmy wcześniej, ale może być nawet nieco lepszy – mówił gość Jedynki.

- Ten spadek może wynieść ok. 20 proc. i to nie są jeszcze najlepsze wyniki, ale jest to znak, że zaczynamy już wychodzić z kłopotów i to już teraz, a nie dopiero w czerwcu czy lipcu – mówił Soroczyński.

Justyna Golonko, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PKB wyżej niż oczekiwali ekonomiści. GUS publikuje wstępne dane

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 12:19
Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2020 roku wzrósł o 1,9 proc. rok do roku wobec wzrostu na poziomie 3,2 proc. rdr w IV kwartale 2019 r. Analitycy spodziewali się, że w I kwartale 2020 r. gospodarka urosła o 1,4 proc. rdr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co po koronawirusie? Ekonomistka: powstanie wiele nowych firm

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 14:22
- Wychodzenie z recesji po pandemii będzie sprzyjało powstawaniu nowych poddostawców i usługodawców - wskazała Sonia Buchholtz ekonomistka Konfederacji Lewiatan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał dane dot. spadku produkcji przemysłowej w kwietniu. Niektóre branże wciąż na plusie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 11:45
Produkcja przemysłowa w kwietniu spadła o 24,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 25,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji w kwietniu (rok do roku) o 10,0 proc., a porównując kwiecień do marca ograniczenia produkcji o 11,2 proc.
rozwiń zwiń