X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tarcza antykryzysowa dla firm. Zobacz pełną listę dopłat i ułatwień

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 14:41
- Społeczeństwa i państwa, rządy na całym świecie stanęły przed dylematem: czy ratować gospodarkę, czy społeczeństwo. Uważaliśmy zawsze, że to fałszywy dylemat, bo gospodarka to społeczeństwo. Udało się pomóc ludziom w ratowaniu miejsc pracy - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania w firmie Monolit w Zambrowie. Przypomniał jakie znaczenie dla gospodarki, firm i pracowników mają wprowadzane przez rząd rozwiązania chroniące przed skutkami pandemii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Firma w Zambrowie już skorzystała z utworzonej przez rząd kolejnej tarczy antykryzysowej, na którą składa się pakiet ustaw przygotowanych przez rząd, który ma ochronić polskie państwo, przedsiębiorstwa i obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.

Firma z Zambrowa dzięki tarczy zwiększy zatrudnienie

firmy1200.jpg
Nowe rodzaje pomocy dla firm, kolejne w drodze. Zobacz, co proponuje rząd

- Dzięki wsparciu otrzymanemu w ramach tarczy finansowej spółka zamierza jeszcze w tym roku zwiększyć zatrudnienie - poinformował Jacek Sutkowski, dyrektor zarządzający firmy Monolit, podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i prezes BGK Beatą Daszyńską-Muzyczką.


- W tym roku chcemy zatrudnić dodatkowych pracowników. Umożliwiło nam to wsparcie, które otrzymaliśmy w ramach tarczy, to wsparcie realnie czujemy - powiedział Sutkowski.

Spółka zamierza ponadto zwiększyć eksport.

- Jesteśmy firmą, która na eksport wysyła ok. 30 proc. produkcji, ale w tym roku chcemy dojść do 50 proc., mimo sytuacji związanej z koronawirusem" - powiedział.

Sutkowski zachęcał też firmy, które jeszcze nie złożyły wniosków o wsparcie, aby się nie wahały i to zrobiły, gdyż - jak ocenił - cały proces jest bardzo prosty, a pieniądze trafiły do firmy bardzo szybko.

Firma z Zambrowa przykładem wychodzenia z kryzysu

Premier Morawiecki mówił, że informacje o planach rozwojowych tej spółki "to jest pierwszy, bardzo poważny sygnał, taki promyk nadziei, że wchodzimy na ścieżkę rozwoju".

- Że po tych dwóch, dwóch i pół miesiącach, kiedy musieliśmy zamrozić gospodarkę, kiedy musieliśmy zamknąć część gospodarki - jesteśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu (...). To się stało możliwe dzięki tarczy finansowej, tarczy antykryzysowej - dodał.

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka oceniła, że "tarcza" zdaje egzamin.

- 5 milionów miejsc pracy ­- dzisiaj możemy tak naprawdę powiedzieć, że zostały ochronione - mówiła, podkreślając, że "dziesiątki tysięcy" przedsiębiorców skorzystało z tzw. Tarczy Finansowej.

Przypomnijmy – tarcza, a właściwie dwie tarcze - antykryzysowa i finansowa, mają ustabilizować polską gospodarkę, a także dać jej impuls inwestycyjny. Wartość wsparcia oferowanego w ramach tarcz ma wynieść ponad 312 mld zł.

Kolejna tarcza antykryzysowa zakłada kompleksowe wsparcie dla firm

firma free 1200.jpg
Jak w pełni wykorzystać tarczę antykryzysową? Zobacz program szkoleń online

Kolejny pakiet ustaw składających się na następną, kompleksową tarczę antykryzysową służącą przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami COVID-19 rząd przyjął na ostatnim posiedzeniu.

Wśród nich m.in. rozwiązania chroniące polskie przedsiębiorstwa przed wrogim przejęciem, obejmujące ułatwienia podatkowe, dopłaty do kredytów, wakacje kredytowe, ułatwienia przy przetargach.

Poniżej przedstawiamy pełny pakiet nowych rozwiązań służących polskim firmom.

Dopłaty do odsetek kredytów dla firm

- Banki będą udzielać kredytów przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami COVID-19, a do odsetek dopłaci Bank Gospodarstwa Krajowego. W tym roku na ten cel przeznaczone zostanie prawie 300 mln zł, a w przyszłym – 270 mln zł.

Dopłaty będą wypłacane przez BGK ze środków nowo utworzonego Funduszu Dopłat do Oprocentowania.

Wsparcie trafi do przedsiębiorców oraz podmiotów działających w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych.

Umowę kredytu z dopłatą będzie można podpisać do końca 2020 r.

"Nie" dla przejmowania polskich firm

Jak czytamy w komunikacie, rząd chce chronić polskie firmy przed wrogimi przejęciami przez inwestorów spoza UE w momencie, w którym – ze względu na epidemię – ich wycena może być szczególnie niska.

Przyjęte rozwiązania wzorowane są na przepisach przyjętych niedawno w Niemczech.   Nowe rozwiązania dotyczące kontroli przejęć spółek mają obowiązywać przez 2 lata.

Transakcje nabycia znacznej liczby udziałów w takich spółkach będą kontrolowane przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nowe przepisy mają chronić bezpieczeństwo, porządek i zdrowie publiczne. Obejmą one m.in. spółki publiczne i działalności gospodarcze związane m.in. z energią elektryczną, gazem, paliwami, telekomunikacją, przetwórstwem żywności czy produkcją leków – jeśli ich przychody przekraczają 10 mln euro rocznie.

Konkretne wsparcie dla samorządów

Rząd chce pomóc samorządom, które w związku z pandemią COVID-19 odczuwają spadek wpływów, m.in. z podatków.

Podwojony zostanie udział powiatów, w tym miast prezydenckich, w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa – od 1 maja do końca 2020 r. Teraz do samorządów będzie trafiać co druga, nie co czwarta złotówka.

W 2020 r. złagodzona zostanie reguła fiskalna ograniczająca zadłużanie się samorządów.

W związku z COVID-19, w 2020 r. możliwa będzie nierównowaga budżetu samorządów, dodatkowo o wartość faktycznego zmniejszenia się dochodów z podatków (takich jak: PIT, CIT i podatków lokalnych, czyli m.in. podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego czy opłaty skarbowej).

W 2020 r. poprawimy płynność samorządów dzięki możliwości wcześniejszego przekazywania im rat, m.in. w części oświatowej.

Tzw. janosikowe (płacone przez zamożniejsze samorządy) – przypadające w maju i czerwcu 2020 r. – będzie można zapłacić w drugim półroczu 2020 r.

W 2020 r. samorządy będą mogły przeznaczyć pieniądze z tzw. funduszu korkowego (środki pozyskiwane od przedsiębiorców sprzedających alkohol) na przeciwdziałanie i łagodzenie skutków COVID-19.

Ułatwienia przy przetargach

Rząd chce obniżyć koszty udziału wykonawców w przetargach, a także poprawić ich płynność finansową.

Nie będzie już obowiązku żądania wadium. Dotyczyć to będzie postępowań o szacunkowej wartości powyżej progów unijnych.

Wprowadzimy obowiązek zapłaty wynagrodzenia w częściach lub udzielania zaliczek przy dłuższych umowach dotyczących zamówienia publicznego.

Obniżymy dopuszczalną wysokość zabezpieczenia przy zamówieniach publicznych.

Wakacje kredytowe

Możliwe będzie zawieszenie spłaty kredytu – maksymalnie do 3 miesięcy. W tym okresie nie będzie naliczania odsetek i innych opłat (z wyjątkiem ubezpieczeń powiązanych z umową kredytu).

Rozwiązanie będzie dotyczyć osób, które straciły pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca 2020 r.

Zawieszenie spłacania kredytu będzie dotyczyć części kapitałowej i odsetkowej.

Ułatwienia podatkowe

Więcej darowizn będzie można odliczyć od podstawy obliczania podatku dochodowego. Będzie to dotyczyć  m.in. darowizn przekazanych na rzecz domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, czy domów pomocy społecznej.  Jest to spełnienie postulatu prezydenta Andrzeja Dudy.

Od podatku będzie można odliczyć także darowizny rzeczowe w formie komputerów (zdatnych do użytku i nie starszych niż 3 lata), przekazanych od 1 stycznia do 30 września 2020 r., m.in. placówkom oświatowym.

Polskie Radio24, PAP, IAR, KPRM, jk

Czytaj także

"Ta pomoc służy przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy". Premier o tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 11:00
- Tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa mają służyć przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy. Ostatnie zmiany na rynku obligacji i opinie w raportach instytucji finansowych świadczą, że Polska prowadzi działania we właściwy sposób - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie przewiduje ograniczania praw pracowników". Rzecznik rządu o projekcie tarczy antykryzysowej 3.0

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 15:45
- W finalnym projekcie tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 nie będzie zapisów, o których mowa była w mediach, nie będzie przepisów, które będą dotyczyły ograniczania praw pracowników. My jakiekolwiek zmiany w tym zakresie chcemy dyskutować i przyjmować w drodze dialogu, również ze związkami zawodowymi - oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dopłaty do kredytów. Rząd szykuje kolejne wsparcie dla firm

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 18:37
Rząd zajmie się w środę projektem ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 - przewiduje porządek obrad Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmy najgorsze mają za sobą. Coraz mniej przedsiębiorstw chce zwalniać i obniżać pensje

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 13:00
Jak oceniają Polski Instytut Ekonomiczny i Polski Fundusz Rozwoju, nastroje przedsiębiorców uspokajają się. O dalszej redukcji zatrudnienia myśli 8 proc. firm, podczas gdy pod koniec marca było ich 28 proc. Coraz mniej przedsiębiorców chce też obniżać pensje. Rosną też zamówienia, szczególnie w handlu i usługach.
rozwiń zwiń