X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Nowe rozwiązania dla firm, które wpadły w kłopoty z powodu koronawirusa. Oto propozycje rządu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 14:20
Rząd wprowadza nowe rozwiązania prawne służące firmom z kłopotami finansowymi wywołanymi koronawirusem. Wśród nich - łatwiejsze procedury związane z restrukturyzacją i naprawą firmy, ochroną przed wierzycielami. Dzięki temu firmy łatwiej naprawią swoje finanse i przetrwają kryzys.
Audio
  • Rząd przyjął projekt ustawy o uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym
  • Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski zaznaczył, że nowe prawo daje czas na ułożenie relacji biznesowych właścicieli firm z wierzycielami.
  • Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości, nowe rozwiązania wzorowane są na brytyjskich, podobne stosują też Niemcy.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Jak zapowiada wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, wprowadzona ma być ochrona dłużnika przed egzekucją, nie będzie potrzebna zgoda sądu na otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, wystarczy wpis do MSiG oraz umowa dłużnika z doradcą restrukturyzacyjnym.

firma1200.jpg
Firmy najgorsze mają za sobą. Coraz mniej przedsiębiorstw chce zwalniać i obniżać pensje

Podczas pandemii łatwiejsze procedury dotyczące restrukturyzacji i naprawy

- Mamy dla państwa świetną wiadomość. Biznes nie będzie potrzebował sądowej zgody na otwarcie porozumień z wierzycielami, na rozpoczęcie procedury restrukturyzacji, procedury naprawczej w sytuacji pandemii - poinformował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł na konferencji prasowej poświęconej nowym propozycjom ułatwień dla przedsiębiorców przyjętym przez Radę Ministrów.

Postępowanie restrukturyzacyjne ma być szybsze i tańsze

Jak zaznaczył wiceszef MS, postępowanie będzie szybsze i tańsze oraz zapewni ochronę przedsiębiorcom. Według szacunków przywołanych przez wiceministra obecnie postępowania restrukturyzacyjne trwają około roku, a po zmianach skrócą się o połowę.

- Do otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego nie będzie potrzeba zgody sądu, tylko oświadczenie dłużnika zakomunikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, zatwierdzone przez nadzorcę w postaci doradcy restrukturyzacyjnego - poinformował Warchoł.

Łatwiejsze negocjacje z wierzycielami

Następnie, jak tłumaczył, otwierałby się czas dla dłużnika na negocjacje z wierzycielami – 4 miesiące.

- W tym momencie przygotowywane są propozycje układowe, po czym skierowany jest wniosek do sądu o zatwierdzenie tego układu. 2/3 głosujących wierzycieli potrzebnych jest do tego, żeby zawrzeć tego rodzaju układ. Ważne jest to, że wierzyciele niegłosujący, głosują de facto na tak – powiedział.

Będzie ochrona przed wypowiedzeniem ważnych dla dłużnika umów

Wprowadzona zostanie również – jak mówił Warchoł – ochrona przed egzekucją, dzięki czemu dłużnik będzie miał gwarancje, że nie straci istotnych umów.

- Ochrona przed wypowiedzeniem umowy najmu, dzierżawy, rachunku bankowego – cały szereg ważnych umów dla przedsiębiorców – wskazał.

Zatwierdzenie układu przez sąd, jak mówił wiceminister, po zmianach następowałoby w ciągu dwóch tygodni.

Warchoł zapowiedział też, że zmiany te będą obowiązywać do czerwca przyszłego roku.

- Natomiast nie ukrywamy, że jeżeli się przyjmą, sprawdzą się, to zagoszczą na dłużej – zaznaczył.

- Szacujemy, że postępowanie będzie skuteczniejsze, szybsze. Przede wszystkim będzie wreszcie chroniło dłużników – podkreślił wiceszef MS.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wsparcie dla biznesu w trudnych czasach. Nie jedna, ale kilka tarcz ochroni firmy przed kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 10:01
Końcówka kadencji prezydenta Andrzeja Dudy upłynęła obozowi Zjednoczonej Prawicy na przeciwdziałaniu skutkom epidemii koronawirusa, w tym na tworzeniu rozwiązań, które pozwolą firmom przetrwać ten trudny okres, a przede wszystkim - utrzymać zatrudnienie. W dyskusje i prace nad tymi rozwiązaniami mocno zaangażował się prezydent, odbywając konferencje z przedsiębiorcami i przedstawiając własne propozycje poprawy sytuacji firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Subwencje trafiają na konta firm. Do tej pory przekazano 9 miliardów złotych

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 09:53
- Około 9 mld zł trafiło na konta przedsiębiorców w ramach tarczy finansowej - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że blisko 70 proc. składanych wniosków rozpatrywanych jest pozytywnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Rozwoju: rośnie liczba firm, które wznawiają działalność

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 17:10
Z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wynika, że od miesiąca rośnie liczba aktywnych przedsiębiorstw - informuje Ministerstwo Rozwoju. Według wicepremier Jadwigi Emilewicz to dobry prognostyk na kolejne tygodnie, polska gospodarka wraca na tory rozwoju.
rozwiń zwiń