X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Dopłaty do kredytów. Rząd szykuje kolejne wsparcie dla firm

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 18:37
Rząd zajmie się w środę projektem ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 - przewiduje porządek obrad Rady Ministrów.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com

Jak napisano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, projekt został przygotowany w ramach tzw. pakietu osłonowego dla firm i stanowi kolejny element w realizacji tarczy antykryzysowej ogłoszonej przez premiera. Jest kontynuacją wcześniej podjętych inicjatyw legislacyjnych mających na celu ograniczenie skutków gospodarczych wynikających z epidemii.

duda pap1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda: cieszę się, że rządowa pomoc sprawnie trafia do firm

Dopłaty mają poprawić płynność przedsiębiorstw, utrzymać ciągłość inwestycyjną samorządów

"Projektowana regulacja zawiera m.in. rozwiązania mające na celu poprawę sytuacji przedsiębiorców dotkniętych skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa (...) w tym utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie szczególnie narażonym na straty ekonomiczne związane z epidemią.

Zgodnie z projektem dopłaty miałyby być stosowane do kredytów obrotowych udzielanych w złotych, w celu zapewnienia płynności finansowej, utraconej lub zagrożonej w związku z COVID-19.
Zaproponowane zmiany mają też na celu m.in. wsparcie budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz utrzymanie ciągłości procesu inwestycyjnego" - dodano.

Dopłaty do oprocentowania kredytów obrotowych firm zagrożonych utratą płynności

Z wykazie wyjaśniono, że dopłaty do oprocentowania będą stosowane do kredytów obrotowych odnawialnych i nieodnawialnych, udzielanych w złotych, w celu zapewnienia płynności finansowej, w szczególności krótkoterminowej i średnioterminowej, utraconej lub zagrożonej utratą w związku z COVID-19.

Dotyczyć będą kredytów udzielonych na podstawie umów kredytu zawartych od dnia wejścia w życie ustawy, a także do kredytów udzielonych przed dniem wejścia w życie ustawy, jeżeli umowy te zostaną dostosowane do warunków określonych w ustawie.

Do odsetek dopłaci Bank Gospodarstwa Krajowego

Z wykazu wynika, że projekt przewiduje dopłaty do oprocentowania kredytów przedsiębiorcom oraz podmiotom prowadzącym działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych, dotkniętych skutkami epidemii. Do odsetek dopłaci BGK ze środków budżetu państwa.

Ustawa wprowadza jasne zasady zawieszenia umowy kredytowej

Ponadto projekt zawiera przepisy ułatwiające dostęp do wakacji kredytowych, poprzez wprowadzenie jasnych i transparentnych zasad zawieszenia wykonania umowy kredytowej.

- Chodzi o możliwość zawieszenia wykonywania obowiązku dokonywania płatności, do których kredytobiorca zobowiązany jest na podstawie zawartej umowy - i to zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty" - wyjaśnił Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber.Będą też ułatwienia przy przetargach: zniesienie obowiązku wadium, obniżenie wysokości zabezpieczenia

W projekcie znalazły się także regulacje dotyczące ułatwień w realizacji zamówień publicznych. "Pozwolą one na obniżenie kosztów udziału wykonawców w procedurach przetargowych, a także wpłyną na poprawę ich płynności finansowej na etapie realizacji umowy o udzielenie zamówienia.

Chodzi m.in. o zniesienie obowiązku żądania wadium w postępowaniach o szacunkowej wartości powyżej progów unijnych; wprowadzenie obowiązku wypłaty wynagrodzenia w częściach lub udzielania zaliczek przy dłuższych umowach oraz obniżenie dopuszczalnej wysokości zabezpieczenia" - zaznaczył.

Ustawa przewiduje też wsparcie dla samorządów, dotkniętych finansowo przez skutki koronawirusa

W projekcie znalazł się także pakiet osłonowy dla samorządów.

- W tzw. tarczy samorządowej znalazło się m.in. prowadzenie w 2020 r. możliwości nierównowagi strony bieżącej budżetu jednostek samorządu terytorialnego (JST) dodatkowo o wartość planowanego ubytku w dochodach spowodowanego epidemią koronawirusa;

- złagodzenie w 2020 r. reguły fiskalnej ograniczającej zadłużenie JST;

- możliwość przesunięcia na kolejne miesiące wpłat do budżetu państwa dokonywanych przez jednostki o ponadprzeciętnych dochodach podatkowych (janosikowe) - raty z maja i czerwca br. będzie można zapłacić z drugim półroczu 2020 r.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa. Do przedsiębiorców trafiło ponad 6 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 10:54
W ramach instrumentów wsparcia przewidzianych w tarczy antykryzysowej do przedsiębiorców trafiło w sumie ponad 6,24 mld zł - wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PFR: jeśli otrzymamy zgodę KE na pomoc dla dużych firm, subwencje będą wypłacane w końcu maja

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 20:00
- Wydaje się, że polskie firmy najtrudniejszy okres mają za sobą, największy "dołek" gospodarczy był w drugiej połowie kwietnia. A małe, mikro i średnie przedsiębiorstwa już mogą liczyć na subwencje od państwa, w ramach rządowego programu tarczy finansowej z PFR - powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju w audycji Programu 1 Polskiego Radia "Express Gospodarczy".   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łatwiej o kredyt dla mikroprzedsiębiorców. Bank Pekao zwiększa ofertę

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 13:09
Bank Pekao modyfikuje ofertę kredytową skierowana do mikroprzedsiębiorców - o kredyt obrotowy lub pożyczkę mogą się ubiegać firmy z krótszą historią działalności, rośnie wielkość oferowanego kredytu. Pożyczki objęte są gwarancjami unijnymi.
rozwiń zwiń