X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Firmy w okresie pandemii. W I kwartale mniej nowych rejestracji, ale i mniej upadków

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 11:15
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w I kwartale 2020 r. zarejestrowano 84 tys. 99 podmiotów gospodarczych, czyli o 11,8 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub.r. Jednocześnie w tym czasie upadły 142 podmioty gospodarcze, tj. o 8,4 proc. mniej niż rok temu.
Audio
  • Minister Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że rząd pracuje nad kolejnym rozszerzeniem Tarczy Antykryzysowej. Podkreślił, że rządzący robią wszystko, by ratować miejsca pracy./IAR/
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/mavo

"Liczba rejestracji podmiotów gospodarczych w I kwartale 2020 r. wyniosła 84 099 wobec 95 300 w analogicznym okresie roku poprzedniego" - czytamy w komunikacie.

 

building-1080603_1280.jpg
Tarcza antykryzysowa. Sprawdź, ile pieniędzy otrzymały już krajowe firmy

 

Mniej rejestracji. nowych firm m.in w transporcie, gastronomii, zakwaterowaniu, handlu

GUS podał, że w I kwartale 2020 r. zaobserwowano mniejszą liczbę rejestracji niż rok wcześniej we wszystkich analizowanych rodzajach działalności, w tym w sekcji transport i gospodarka magazynowa o 19,0 proc., zakwaterowaniu i gastronomii o 17,9 proc., handlu; naprawie pojazdów samochodowych o 15,3 proc., informacji i komunikacji o 10,7 proc., usługach o 10,6 proc., przemyśle o 10,6 proc. oraz w budownictwie o 9,1 proc.

Z danych urzędu wynika, że liczba rejestracji w I kwartale 2020 r. w stosunku do I kwartału 2019 r. zmniejszyła się we wszystkich wyróżnionych formach prawnych, z wyjątkiem spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (wzrost o 8,0 proc.) i spółdzielni (46 podmiotów wobec 42).

"Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą stanowiły 82,6 proc. wszystkich rejestracji podmiotów gospodarczych, a spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 13,4 proc." - podano.

 

podatki kalkulator 1200.jpg
Tarcza finansowa. Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z państwowej pomocy

Jednocześnie w I kwartale odnotowano mniej upadłości niż przed rokiem

Wedle GUS liczba upadłości podmiotów gospodarczych w I kwartale 2020 r. wyniosła 142 i była o 8,4 proc. mniejsza niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.


"Spadek liczby upadłości odnotowano w handlu; naprawie pojazdów samochodowych (38 wobec 51), przemyśle (33 wobec 41) i budownictwie (20 wobec 24)" - napisano w komunikacie. "Wzrost liczby upadłości zanotowano w zakwaterowaniu i gastronomii (10 wobec 2) w usługach (21 wobec 17) oraz transporcie i gospodarce magazynowej (13 wobec 10) oraz informacji i komunikacji (5 wobec 4)" - dodano.

Według danych dotyczących form prawnych, w I kwartale 2020 r. w stosunku do analogicznego okresu ub. roku upadło więcej osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych.

"Wśród podmiotów, dla których ogłoszono upadłość 56,3 proc. stanowiły spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, 27,5 proc. osoby fizyczne prowadzące działalność, a 5,6 proc. łącznie spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne" - podano.

PAP, GUS, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wychodzenie z kwarantanny pomaga firmom sprzedającym odzież sportową

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 15:18
Stopniowa rezygnacja z kwarantanny przekłada się na poprawę nastrojów firm odzieżowych, szczególnie związanych z uprawianiem rekreacji i sportu. Agencja Reutera daje przykład firmy odzieżowej Hugo Boss, która powoli zaczyna odrabiać straty, wywołane zamarciem sprzedaży po wprowadzeniu restrykcji związanych z koronawirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2 mld zł wsparcia dla firm. KE zatwierdziła kolejny polski program pomocowy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 20:44
Komisja Europejska zatwierdziła polski program rządowego wsparcia dla firm dotkniętych przez koronakryzys w wysokości 450 milionów euro, czyli prawie dwóch miliardów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bloomberg: gospodarka Polski najbardziej odporna w UE na kryzys

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 14:33
Polska gospodarka postrzegana jest jako najbardziej odporna na kryzys związany z pandemią w Unii Europejskiej, dzięki czemu skurczy się najmniej w UE - pisze portal Bloomberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister rozwoju: wkrótce odmrożenie branży gastronomicznej, fryzjerskiej i kosmetycznej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 23:53
"W najbliższych dniach - w trzecim etapie odmrażania polskiej gospodarki planujemy uruchomić branżę gastronomiczną, fryzjerską i kosmetyczną" - poinformowała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk na antenie Radia Plus.
rozwiń zwiń