X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

ZUS: można ubiegać się o zwolnienia ze składek, nawet, gdy zostały opłacone

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 10:28
Można skorzystać ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne za marzec, nawet, gdy zostały one uregulowane - wynika z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W takim wypadku powstanie nadpłata, która zostanie zwrócona bądź zaliczona na poczet kolejnych składek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Piotr Swat

Jak wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na podstawie wprowadzonego przepisu wszyscy płatnicy składek, którzy złożyli wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek obejmujący marzec i spełnią pozostałe określone w przepisach warunki, skorzystają z umorzenia należnych składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za ten miesiąc, nawet, gdy składki zostały już uregulowane.

Zwolnienie ze składki za marzec nie dla wszystkich

- Powstała nadpłata będzie podlegała zwrotowi na złożony w tej sprawie wniosek - tłumaczy ZUS. Przedsiębiorca, który opłacił składkę za marzec, po czym skorzystał ze zwolnienia ze składek za ten miesiąc, może zdecydować o przeznaczeniu powstałej w ten sposób nadpłaty.

A jeśli płatnik chce otrzymać zwrot pieniędzy, powinien złożyć wniosek w tej sprawie najpóźniej przed upływem terminu opłacenia kolejnej składki. Jeśli nie zrobi nic, nadpłata zostanie zaliczona na poczet kolejnych należnych składek.

- Firmy zgłaszające od 10 do 49 osób mają jednak mniej czasu, ponieważ są zwolnione jedynie z połowy składek wykazanych w deklaracjach, a zatem najbliższy wiążący termin opłacenia składek wystąpi dla nich już w maju i wtedy też nastąpi zaliczenie nadpłaty na poczet składek - przypomina ZUS.

1200_firma_shutterstock.jpg
Co 10 wniosek firm do ZUS o zwolnienie ze składek jest błędny

W szczególnej sytuacji są płatnicy z zaległościami składkowymi. W ich przypadku wpłaty na indywidualny rachunek składkowy od razu pokrywają te zaległości, zatem możliwa do odzyskania nadpłata może być mniejsza niż wpłata, lub może nie być jej wcale.

Kto jeszcze może nie zapłacić składki za marzec ?

ZUS przypomina, że ze zwolnienia ze składki ubezpieczeniowej za marzec mogą skorzystać: płatnicy, którzy byli zarejestrowani w ZUS jako płatnicy składek (we wskazanych w ustawie okresach) i zgłosili do ubezpieczeń poniżej 10 osób do ubezpieczeń społecznych według stanu na wskazany w przepisach dzień. 

Ponadto zwolnienie przysługuje spółdzielniom socjalnym, jeżeli były zarejestrowane jako płatnik składek przed 1 kwietnia 2020 r. 

ZUS shutterstock 1200.jpg
Zwolnienie ze składek na ZUS także dla nowych firm i spółdzielni socjalnych

Ten przywilej dano także osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, jeżeli prowadzili ją przed 1 kwietnia 2020 r., a ich przychód uzyskany w pierwszym miesiącu wskazanym we wniosku, nie był wyższy od 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. (tj. od kwoty 15 tys. 681 zł).


PolskieRadio24/IAR/PAP/sw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa a ZUS. Firmy masowo występują o zwolnienia ze składek

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 09:00
Złożono już 487,7 tys. wniosków dotyczących skorzystania z rozwiązań oferowanych przez tarczę antykryzysową - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju. Większość dotyczy zwolnienia ze składek do ZUS za okres marzec - maj 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większość organizacji pracodawców dobrze ocenia tarczę finansową

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 16:10
Tarcza finansowa to bardzo hojna propozycja, a zawarta w niej możliwość umorzenia ok. 70 proc, wartości pożyczki dla firm to premia za utrzymanie zatrudnienia - powiedział prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców (ZPP) Cezary Kaźmierczak. Dzięki temu zostanie ocalonych nawet ok. 3 mln miejsc pracy - dodał szef ZPP. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZUS: elektroniczne zarządzanie doskonale sprawdza się w kryzysie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 15:09
- W ostatnich czterech latach ponad dwukrotnie wzrosły pozytywne oceny Polaków dotyczące działań ZUS. Takie opinie wyrażają świadczeniobiorcy, przedsiębiorcy, lekarze. Z pewnością przyczyniła się do tego informatyzacja systemu, która dziś, w związku z pandemią koronawirusa, okazała się niezwykle potrzebna - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń