X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Szansa na obniżenie składek dla firm. Zgłoszenia do "Małego ZUS-u" tylko do północy

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 08:38
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z "małego ZUS-u" i zapłacić niższe składki, powinni zgłosić się do ubezpieczeń społecznych z odpowiednim kodem. Mają na to czas jeszcze tylko dziś - przypomina prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska. 
Audio
  • Marek Niedużak: rząd wprowadził to rozwiązanie z myślą o najmniejszych przedsiębiorcach (IAR)
  • Marek Niedużak: od 1 lutego program będzie rozszerzony, dzięki czemu będzie mogło z niego skorzystać dużo więcej firm niż do tej pory (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
  • Jeszcze tylko dziś można składać wniosek o skorzystanie z "Małego ZUS-u"
  • Przedsiębiorcy, którzy nadal spełniają kryteria i korzystali z programu w zeszłym roku, nie muszą składać wniosków
  • Mały ZUS Plus startuje natomiast od 1 lutego

Prezes GUS podkreśla, że przedsiębiorcy, którzy w ubiegłym roku korzystali z ulgi w dotychczasowej formie i nadal spełniają kryteria, nie muszą składać nowego zgłoszenia do ubezpieczeń.

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z "małego ZUS-u" i zapłacić niższe składki, powinni zgłosić się do ubezpieczeń społecznych z odpowiednim kodem. Mają na to czas jeszcze tylko dziś - przypomina prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska. Podkreśla, że przedsiębiorcy, którzy w ubiegłym roku korzystali z ulgi w dotychczasowej formie i nadal spełniają kryteria, nie muszą składać nowego zgłoszenia do ubezpieczeń.

biznes 1200.jpg
Od 2020 r. wiele zmian poprawiających konkurencyjność biznesu. Oto najważniejsze

Mały ZUS z plusem

Od lutego będą natomiast przyjmowane wnioski w programie Mały ZUS Plus, skierowanym do najmniejszych firm, które dzięki niemu będą mogły płacić jeszcze niższe składki. Podniesiony zostanie próg przychodu uprawniający do skorzystania z ulgi z obecnych 63 tysięcy do 120 tysięcy złotych. Przedsiębiorcy, którzy nie przekroczą tego progu, będą mogli obliczać składki na ubezpieczenia społeczne proporcjonalnie do wysokości średniomiesięcznego dochodu za rok ubiegły. Chęć korzystania z Małego ZUS-u Plus będzie można zgłosić od 1 do 29 lutego.

Wiceminister rozwoju Marek Niedużak wyjaśnił, że firmy, które już korzystają z Małego ZUS-u automatycznie przejdą na Mały ZUS Plus, a te które nie kwalifikowały się do tego, ale będą się kwalifikować na nowych zasadach, będą miały cały luty, by zgłosić chęć korzystania z tej preferencji.

Ministerstwo szacuje, że z nowych rozwiązań będzie mogło skorzystać blisko 320 tysięcy firm. Obecnie z Małego ZUS-u korzysta mniej więcej 140 tysięcy przedsiębiorców. W kolejnych latach przedsiębiorcy będą mogli zgłaszać się do ulgi do końca stycznia danego roku.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Zobacz więcej na temat: zus składki firma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mały ZUS". Co trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 11:50
Aby skorzystać z "Małego ZUS-u", przedsiębiorcy powinni zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych do 8 stycznia 2019 r. z nowym kodem, który zaczyna się od cyfr 05 90 albo 05 92 – jeśli mają przyznaną rentę z tytułu niezdolności do pracy – przypomina rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ułatwienia dla przedsiębiorców w składkach ZUS

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 08:47
Dla wielu osób, decydujących się na założenie własnej firmy, składki  pobierane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jawią się jako wielkie obciążenie. Tymczasem istnieje sporo rozwiązań, które pozwalają je zmniejszyć. Na które z nich warto zwrócić uwagę? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Wojciech Andrusiewicz z ZUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: Mały ZUS+, jedno konto i prawo do błędu to dobry kierunek zmian

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 14:00
- Rok działania "Małego ZUS" pokazał, że zawierał on liczne błędy, które sygnalizował chociażby ruch "Karta Drobnego Przedsiębiorcy". Były problemy związane z przychodem, z terminami, które były bardzo restrykcyjne, a formuły liczenia "Małego ZUS" były mało przyjazne dla przedsiębiorców i mało czytelne - powiedział  w "Rządach Pieniądza" Andrzej Sadowski ekspert Centrum im Adama Smitha.
rozwiń zwiń