X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ułatwienia dla biznesu, walka z zatorami płatniczymi. Co nowego dla firm w nowym roku?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 12:19
Dziś wchodzi w życie duża część Pakietu Przyjazne Prawo. W pakiecie znalazło się między innymi prawo do popełnienia błędu przez początkujących przedsiębiorców. Dziś wchodzi w życie również ustawa, która ma ograniczyć zatory płatnicze.
Audio
  • Jadwiga Emilewicz: w pakiecie jest też tzw. vat portowy (IAR)
  • Jadwiga Emilewicz: prawo do błędu do "żółta kartka" dla firm (IAR)
  • Jadwiga Emilewicz: zatory to jeden z największych problemów prowadzenia działalności gospodarczej (IAR)
  • Jadwiga Emilewicz: Ministerstwo Rozwoju będzie prowadzić rejestr praktyk płatniczych dużych podmiotów (IAR)
  • Paweł Jurek: podatnicy, którzy nie muszą wpłacać pieniędzy na konto fiskusa, nie mają obowiązku sprawdzania numeru mikrorachunku (IAR)
  • Paweł Jurek: osobom prywatnym mikrorachunek będzie potrzebny dopiero w razie konieczności dopłaty podatku PIT (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/minicase
  • W życie wchodzą kolejne rozwiązania z Pakietu Przyjazne Prawo
  • Chodzi m.in. o prawo do błędu i zmianę definicji rzemieślnika
  • Zaczyna też obowiązywać ustawa, która ma usprawniać walkę z zatorami płatniczymi

Z prawa do popełnienia błędu będą mogli "skorzystać" przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą nie dłużej niż rok, lub wznawiają ją po okresie minimum 36 miesięcy od daty wyrejestrowania z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

"Żółta kartka" dla firmy

Chodzi o błąd, za który grozi mandat karny lub kara pieniężna. Przedsiębiorca dostanie pouczenie, a nie karę oraz będzie zobowiązany do usunięcia naruszeń, a także ich skutków. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz określiła nowy przepis jako prawo do "żółtej kartki".
W Pakiecie Przyjazne Prawo znalazło się też rozszerzenie definicji rzemieślnika. Do tej pory rzemiosło mogła wykonywać jedynie osoba fizyczna, od dziś także spółka jawna, komandytowa, komandytowo-aukcyjna lub jednoosobowa spółka kapitałowa.

Pozostałe rozwiązania dotyczą na przykład: cyfryzacji niektórych obowiązków sprawozdawczych i zmniejszenia liczby wymaganych egzemplarzy dokumentów, dołączanych do wniosków.


firma1200.jpg
Uwaga przedsiębiorcy. Na zgłoszenie do Małego ZUS-u czas tylko do 8 stycznia

Walka z opóźnieniami

Dziś wchodzi w życie ustawa, która ma ograniczyć zatory płatnicze. Obecnie, jak wynika z szacunków, brak zapłaty w terminie dotyka blisko 80-90 procent przedsiębiorców w Polsce. Nowe przepisy mają wpłynąć na poprawę płynności finansowej przedsiębiorców. Główne założenia ustawy to skrócenie terminów płatności i wprowadzenie kar dla największych dłużników.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśla, że zatory, to jeden z największych problemów w prowadzeniu działalności gospodarczej, który zgłaszali przedsiębiorcy. Dodała, że to problem, który ogranicza płynność finansową firm, utrudnia inwestowanie, a także zatrudnianie nowych pracowników. W warunkach krytycznych dochodzi do bankructwa.

W myśl nowych rozwiązań, skrócono "do maksymalnie 30 dni od dnia doręczenia faktury terminów zapłaty w transakcjach handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny, (...) a do maksymalnie 60 dni - terminu zapłaty w transakcjach, w których wierzycielem jest mikro-, mały lub średni przedsiębiorca, a dłużnikiem duży przedsiębiorca".

Od dziś najwięksi dłużnicy muszą liczyć się z karami finansowymi, które będzie nakładał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK będzie mógł reagować w przypadku, kiedy suma zaległych świadczeń pieniężnych przedsiębiorcy w ciągu 3 kolejnych miesięcy wyniesie co najmniej 5 mln zł. Taki próg ustalono dla postępowań wszczynanych do 2021 roku. W późniejszych latach działania będą podejmowane, jeśli wartość zaległości przekroczy 2 mln zł.

Wchodzą mikrorachunki

Od dziś każdy obywatel i przedsiębiorca ma indywidualny rachunek podatkowy. Na tak zwany mikrorachunek podatkowy można wpłacać należności z tytułu podatków: PIT, CIT oraz VAT. Dotychczas te wpłaty trafiały na różne konta w urzędach skarbowych.
Rzecznik ministerstwa finansów Paweł Jurek wyjaśnia, że osobom prywatnym mikrorachunek będzie potrzebny dopiero w razie konieczności dopłaty podatku PIT.

Paweł Jurek podkreśla, że podatnicy, którzy nie muszą wpłacać pieniędzy na konto fiskusa, nie mają obowiązku sprawdzania numeru mikrorachunku. Będą to mogli zrobić w każdym momencie w przyszłości na stronie internetowej: podatki.gov.pl. Numer można też sprawdzić w dowolnym urzędzie skarbowym.

Ministerstwo finansów przypomina, że mikrorachunek został założony automatycznie dla każdej osoby i firm

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Zobacz więcej na temat: firma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od 2020 r. wiele zmian poprawiających konkurencyjność biznesu. Oto najważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 10:29
Większa ochrona mniejszych firm przed zatorami płatniczymi, prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców, ułatwienia dla rzemiosła, niższe składki na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców - takie będą niektóre efekty zmian, które wejdą w życie w styczniu i lutym przyszłego roku - informuje Ministerstwo Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieterminowe płatności dotykają większości firm. Od jutra ustawa antyzatorowa

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 13:30
Mniejsze firmy zyskają większą ochronę przed zatorami płatniczymi, które prowadzą często do ich upadłości - taki ma być skutek wchodzącej w życie 1 stycznia ustawy dotyczącej ograniczenia zatorów płatniczych. 
rozwiń zwiń