X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Firmy będą miały łatwiej. ZUS przejmie od nich część obowiązków

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 15:18
Przedsiębiorcy nie będą musieli już ustalać należnych składek ani rozliczać wypłacanych zasiłków, zrobi to za nich Zakład Ubezpieczeń Społecznych - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". ZUS twierdzi, że to ogromne przedsięwzięcie informatyczne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/minicase
  • ZUS będzie sam wyliczał przedsiębiorcom składki i wysyłał polecenie przelewu
  • Dzięki temu przedsiębiorcy nie będą musieli się martwić o prawidłowość rozliczeń
  • W planach jest wprowadzanie dalszych udogodnień

- Trzeba zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa aplikacji, aktualizacje, utrzymanie i kompatybilności z różnymi modelami urządzeń i systemami operacyjnymi. Musi ona także być intuicyjna i pozwalać łatwo wykonać podstawowe operacje - napisała gazeta.

W dzienniku czytamy, że zakład ma zamiar stopniowo udostępniać więcej usług dla setek tysięcy użytkowników tego systemu. Jak zaznacza gazeta "na pierwszy ogień pójdą płatnicy składek", potem lekarzom udostępniona zostanie aplikacja mobilna dająca możliwość wystawiania e-ZLA, a docelowo aplikacja ma się przekształcić w mobilną Platformę Usług Elektronicznych. Gazeta przypomina, że nowoczesne rozwiązania informatyczne ZUS wykorzystał już przy reformie wiekowej.

firma 1200.jpg
Dobre zmiany dla firm. Przez ostatnie cztery lata rząd wprowadził wiele udogodnień

Odciążenie przedsiębiorców

Jak podkreśla dalej gazeta automatyczne naliczanie wysokości składek ma odciążyć przedsiębiorców przy składaniu co miesiąc deklaracji do ZUS.

- Po zmianach, które mogą nastąpić już w połowie przyszłego roku, przedsiębiorcy będą dostawali z ZUS informację o wysokości ich zobowiązań w tym miesiącu. Wystarczy przelew na wskazaną kwotę i nie będą musieli się już martwić o prawidłowość rozliczeń z ZUS i konieczność ich korekty w przyszłości - wytłumaczyła gazeta.

Dodatkowo gazeta zaznacza, że kolejna zmiana w rozliczeniach dotyczyć będzie 93 tys. firm zatrudniających ponad 21 pracowników.

- Łącznie rozliczają i wypłacają milionom ubezpieczonym należne im świadczenia liczone w miliardach złotych. Potrącają te kwoty z bieżących składek, jakie mają do zapłacenia od wynagrodzeń zatrudnionych u siebie osób - wyjaśnia dziennik. Cytowany przez gazetę ekspert powiedział, że "patrząc, ile mamy pracy przy obecnym systemie informatycznym ZUS nie mam wątpliwości, że taka automatyzacja może się nie sprawdzić w praktyce".

Więcej - w "Rzeczpospolitej".

PolskieRadio24.pl, PAP, Rzeczpospolita, md

Zobacz więcej na temat: ZUS zus składki firma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ZUS coraz bogatszy: sprzyja mu dobra koniunktura gospodarcza, rosną wpływy ze składek

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 14:37
Dobra koniunktura gospodarcza, przekładająca się na wzrost zatrudnienia i tym samym na większe wpłaty ze składek, stawiają w doskonałej sytuacji ZUS - nie ma problemów z płatnościami świadczeń, środkami na 13. emeryturę.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

J. Emilewicz o poszerzeniu małego ZUS: ulga dla najmniejszych przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 12:40
- Przed nami następny krok, czyli poszerzenie małego ZUS o kolejną grupę mikroprzedsiębiorców i uzależnienie ich składek od dochodów - zapowiedziała w rozmowie z dziennikiem "Fakt" minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cudzoziemcy zasilają składkami ZUS. Wpłat o 100 mln złotych więcej niż wypłat

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 14:46
Coraz więcej cudzoziemców pracujących w Polsce jest zarejestrowanych w systemie ubezpieczeń społecznych. Jak wynika z ostatnich danych ZUS składki na ubezpieczenia odprowadzane są od ponad 665 tysięcy obcokrajowców - powiedział Polskiemu Radiu  rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz.
rozwiń zwiń