Bon na innowacje. PARP wspiera rozwój nowoczesnych technologii

2019-11-13, 19:50

Bon na innowacje. PARP wspiera rozwój nowoczesnych technologii
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Firmy mają szansę na pozyskanie dodatkowego dofinansowania przy wprowadzaniu na rynek swoich innowacyjnych produktów i usług, zwłaszcza tych, które nawiązują do tematyki dostępności - a więc dostosowywania oferty do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających problemy z mobilnością. W pozyskaniu środków pomaga Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, oferując przedsiębiorcom tzw. bon na innowacje.

Posłuchaj

Bon na innowacje. PARP wspiera rozwój nowoczesnych technologii (Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

Dyrektor departamentu usług proinnowacyjnych w PARP Anna Forin mówiła w radiowej Jedynce, że szansę na uzyskanie tego bonu mają firmy, które wzięły udział w pierwszym etapie całego programu - tak zwanym etapie usługowym, na którym firmy mogły zdobyć środki na działania z dziedziny B+R, a więc na przykład na badania.

- Aby skorzystać z drugiego etapu, trzeba najpierw wziąć udział w pierwszym etapie i go rozliczyć. Tylko ci przedsiębiorcy, którzy z sukcesem zakończyli pierwszy etap, mogą się ubiegać o wsparcie z drugiego etapu konkursu - zaznaczyła Anna Forin. Zastrzegła przy tym, że firmy, które otrzymały "bon na usługi", chcąc wziąć udział w drugim etapie, muszą złożyć oddzielny wniosek.

Dobry patent na zakup patentów

Anna Forin wyjaśniła, że wsparcie z PARP w oparciu o bon na innowacje firmy mogą przeznaczyć na zakup środków trwałych albo wartości materialnych i prawnych. Chodzi tu na przykład o patenty lub oprogramowanie, które będzie potrzebne do rynkowego wdrożenia opracowanego na pierwszym etapie programu pomysłu.

Bon ma formę dofinansowania. Jego wysokość jest zależna od wielkości przedsiębiorstwa i województwa, w którym działa firma - przedsiębiorstwa z tzw. "ściany wschodniej" mają szansę na większe wsparcie. Minimalny wkład własny wynosi 30 procent. Maksymalnie można uzyskać ponad 500 tys. zł. dofinansowania, a cały projekt musi zamknąć się w kwocie 800 tysięcy złotych. 

Nabór wniosków trwa do 7 stycznia. Anna Forin zachęcała do zgłaszania się również te firmy, które swoje produkty lub usługi wdrożyły w poprzednich latach.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Błażej Prośniewski, md

Polecane

Wróć do strony głównej