X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

PiS zapowiada korzystne zmiany dla małych i średnich firm: zwiększenie limitu przy ryczałcie i uzależnienie składki ZUS od dochodu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 17:01
Podniesienie limitów przychodu dla firm wybierających ryczałtową formę rozliczenia się z fiskusem oraz uzależnienie składki na ZUS od osiąganego dochodu – to dwie ważne zapowiedzi dla małych i średnich firm, które podły podczas konwencji PiS w Lublinie.
Audio
  • ZUS liczony w proporcji do dochodu dla przedsiębiorców, skokowy wzrost kwoty uprawniającej do ryczałtowego rozliczenia - to jedne z propozycji PiS dla przedsiębiorców. Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że to realna oferta, dobrze policzona w budżecie./IAR/.
  • Premier Morawiecki zazanczył, że obie propozycje były najczęściej zgłaszane przez przedsiębiorców./IAR/.
Zdj. ilustracyjne.
Zdj. ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Obecnie limit przychodów przy ryczałcie wynosi 250 tys. euro, a wysokość składki ZUS przedsiębiorcy zależy przede wszystkim od dwóch wartości: przeciętnego wynagrodzenia za prace, oraz minimalnego wynagrodzenia za pracę. To oznacza, że wzrost tych dwóch wartości ma wpływ na wysokość składki płaconej przez przedsiębiorców, niezależnie od zysków i przychodów.

Limit dla "ryczałtowców" zwiększony do 1 mln euro

- Proponujemy skokowe podniesienie ryczałtu dla małych i średnich przedsiębiorstw z 250 tys. do miliona euro, a w przyszłości do dwóch milionów euro - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji wyborczej PiS w Lublinie.

Premier dodał, że będzie to oznaczało dla większej liczby firm mniejsze podatki i mniejszą biurokrację i że to "następny dobrze policzony koszt w budżecie".

"Policzony dla was przedsiębiorcy, około miliarda złotych, by było łatwiej wam prowadzić działalność gospodarczą, żebyście mogli poświęcić się biznesowi. To jest nasza obietnica" - podkreślił.

Przypomnijmy - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z form opodatkowania podatkiem dochodowym, czyli PIT. Stanowi ona alternatywę dla skali podatkowej, podatku liniowego i karty podatkowej.

Stosowanie tej formy rozliczania się z fiskusem oznacza uproszczoną do minimum dokumentację, niskie stawki podatku zależne od rodzaju prowadzonej działalności ale – co ważne – brak możliwości rozliczania kosztów.

Aby móc stosować ryczałt, limit przychodów w skali roku, jakie obecnie może uzyskać podatnik to 250 tys. euro. Jeśli go przekroczy, przedsiębiorca musi przejść na rozliczanie podatku w sposób ogólny.

Obecnie  mamy cztery podstawowe formy opodatkowania działalności gospodarczej firm.

Podstawową i z reguły najczęściej stosowaną jest skala podatkowa (zasady ogólne), stanowiąca formę opodatkowania przychodów z działalności, ale także przychodów uzyskiwanych w ramach stosunku pracy, umów cywilnoprawnych lub świadczeń uzyskiwanych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zasiłki, renty czy emerytury).

Kolejną równie często wybieraną formą opodatkowania jest podatek liniowy, stanowiący korzystną alternatywę dla bardziej majętnych przedsiębiorców, z uwagi na stałą stawkę podatku dochodowego.

Przedsiębiorcy ponadto mogą skorzystać ze zryczałtowanych form opodatkowania, do jakich zalicza się kartę podatkową oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Premier zapowiada też składkę na ZUS uzależnioną od dochodu

- Po wprowadzeniu Małej Działalności Gospodarczej, czyli (ZUS-PAP) od przychodu, idziemy w kierunku liczenia ZUS-u od dochodu i takiego zagwarantowania, żeby było łatwiej tym, którzy mają niższe dochody, którzy się rozkręcają, inwestują - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że na wielu spotkaniach z przedsiębiorcami, m.in. podczas zakończonego w zeszły czwartek Forum Ekonomicznego w Krynicy, "oni właśnie o to przede wszystkim prosili" i dlatego "te dwie zmiany proponujemy".

"Dla przedsiębiorców zrobiliśmy (...) wiele kroków, Konstytucja Biznesu, zrobiliśmy zmiany dla firm, obniżkę podatków, Mała Działalność Gospodarcza, działalność bezrejestrowa, obniżkę ZUS-u dla tych, którzy mają przychód do poziomu nie wyższego niż 2,5 krotność pensji minimalnej" - podkreślił Morawiecki.

"Będziemy robić wszystko, żeby mali i średni przedsiębiorcy jak najlepiej mogli sobie poradzić w Polsce, bo ci duzi łatwiej sobie zawsze poradzą" - dodał premier.

Ocenił, że "tylko tak, krok po kroku, można poprawiać los i pracowników i pracodawców".

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od 1 stycznia mały ZUS dla przedsiębiorców. Zobacz, kto może skorzystać z preferencji

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 12:37
Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowej ulgi, tzw. małego ZUS - osoby które prowadzą działalność na niewielką skalę, będą mogły opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w niższej wysokości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Ordynacja podatkowa wprowadza dużo istotnych zmian dla biznesu

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 19:11
Nowej Ordynacji podatkowej, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2021 r, poświęcona była audycja Bardzo Ważny Projekt w radiowej Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Propozycje PiS: wzrost płacy minimalnej, podwójna "trzynastka", wyższe dopłaty dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:08
Wyższe płace, dwie dodatkowe emerytury, wyższe dopłaty dla rolników, podwyższenie ryczałtu dla firm, obniżenie podatków, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, modernizację szkół i szpitali - to propozycje zaprezentowane w sobotę przez PiS na konwencji wyborczej w Lublinie.
rozwiń zwiń