X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prosta Spółka Akcyjna, czyli nowe otwarcie dla start-upów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 11:40
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu spółek handlowych przewidują wprowadzenie prostej spółki akcyjnej – nowoczesnej i elastycznej formy prowadzenia działalności, mającej na celu wzmocnienie rozwoju start-upów i zwiększenie ich konkurencyjności.
Audio
  • Jakie znaczenie dla innowacyjnego biznesu ma Prosta Spółka Akcyjna, Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.mówią goście radiowej Jedynki./
Prosta Spółka Akcyjna, czyli nowe otwarcie dla start-upów.
Prosta Spółka Akcyjna, czyli nowe otwarcie dla start-upów.Foto: shutterstock, loreanto

Nowelizacja wprowadza od marca przyszłego roku Prostą Spółkę Akcyjną, która ma być formą pośrednią między spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, a spółką akcyjną.

Na nową formę działalności oczekiwało środowisko młodych, innowacyjnych przedsiębiorców

Nowy rodzaj spółki ma m.in. skrócić czas rejestracji firmy i uprościć procedury. Jej zarząd  może być 1-osobowy.

− Musimy odpowiadać na potrzeby rynku, iść do przodu i stwarzać nowoczesne instytucje, mówił prezydent Andrzej Duda po podpisaniu nowelizacji Kodeksu spółek handlowych.

Spółkę można będzie łatwo założyć, także zlikwidować

− Prostą Spółkę Akcyjną  będzie łatwo założyć, prowadzić, a także w razie potrzeby zlikwidować, mówi Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

1 zł kapitału, 24 godziny na rejestrację

− Spółka gwarantuje prostotę i elastyczność funkcjonowania, dzięki jednozłotowemu kapitałowi założycielskiemu, uproszczonej strukturze zarządczej, bez konieczności posiadania Rady Nadzorczej, możliwości funkcjonowania w ramach Rady Dyrektorów – mówiła minister.

PSA koncentruje się na tym co najważniejsze – na kapitale ludzkim

− Spółkę nowego rodzaju jest odpowiedzią na potrzeby środowiska start-upowego, szczególnie jeżeli chodzi o formę prawną w jakiej start-upy mogą działać, podkreśla Marta Pawlak dyr. ds. prawnych w fundacji Startup Poland.

Jak dodaje, Prosta Spółka Akcyjna stawia na najważniejszy element innowacyjnych firm, czyli na kapitał ludzki.

− Odpowiada immanentnym cechom takich firm, gdyż można do nich wnosić pracę, usługi, know how, jako kapitał, dopowiada Marta Pawlak.

− Prosta Spółka Akcyjna to nowa jakość w Kodeksie spółek handlowych, mówi dr Marcin Wojewódka radca prawny, z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.

Nowe przepisy  Kodeksu spółek handlowych zaczną obowiązywać od 1 marca 2020 roku.

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę Ustawa, jest ostatnią z pakietu "100 zmian dla firm" przygotowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Tomasz Matusiak, jk

Czytaj także

Czy warto inwestować w start-upy?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 20:20
Sztuczne pompowanie pieniędzy rozpieszcza. Do mojej firmy przychodzą ludzie, którzy mają świetne pomysły i na wstępie domagają się pieniędzy na ich realizację. To tak nie działa – komentuje sprawę projektów wspierających start-upy Dawid Cycoń, prezes ML System.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prosta Spółka Akcyjna. To pomysł dla start-upów

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 23:55
Resort przedsiębiorczości i technologii ma nową ofertę dla start-upów w ramach pakietu ułatwień dla przedsiębiorców „100 zmian dla firm”. To Prosta Spółka Akcyjna – nowy rodzaj spółki kapitałowej, prostej przy zakładaniu i nie wymagającej kapitału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kancelaria Prezydenta wspiera innowacyjne firmy w ramach projektu "Start-upy w Pałacu"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 14:30
Wsparcie młodych innowacyjnych polskich firm to cel spotkania przedsiębiorców z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta w Belwederze. Minister w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski powiedział podczas spotkania, że tematem aktualnych rozmów jest zarządzanie startupami. Konferencję zorganizowano w ramach projektu "Start-upy w Pałacu". 
rozwiń zwiń