X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prosta Spółka Akcyjna da wiatr w żagle polskim start-upom

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 07:45
Dla polskiej branży startupowej Prosta Spółka Akcyjna może stanowić atrakcyjny element budowania przewagi konkurencyjnej Polski, jako kraju przyjaznego startupom polskim i zagranicznym - ocenia dla PAP Marta Pawlak, ekspert prawny Startup Poland.
PARP  pomaga małym firmom w szkoleniach zagranicznych
PARP pomaga małym firmom w szkoleniach zagranicznych Foto: shutterstock, Rawpixel.com

Parlament zakończył prace nad ustawą wprowadzającą Prostą Spółkę Akcyjną, która zakłada m.in. wzmocnienie rozwoju start-upów w Polsce czy zwiększenie ich konkurencyjności. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Będzie łatwiej założyć innowacyjną firmę i pozyskać dla niej kapitał

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych (KSH), która zakłada nowy rodzaj spółki (PSA), ma sprawić, że polscy innowacyjni przedsiębiorcy będą mogli łatwiej niż obecnie założyć firmę i pozyskać kapitał potrzebny do rozwoju swojej działalności.

Ustawa wprowadzająca prostą spółkę akcyjną to, jak podkreśla MPiT - który przygotował rozwiązania - ostatnia zmiana z tzw. pakietu 100 zmian dla firm.

Prosta Spółka Akcyjna łączy elementy spółki z ograniczona odpowiedzialnością ze spółka akcyjną

Nowe przepisy zakładają, że PSA będzie łączyć cechy spółki z o.o. (stosunkowo proste i mało kosztowne założenie, funkcjonowanie i likwidacja spółki) z zaletami spółki akcyjnej.

"Prosta Spółka Akcyjna (PSA) to odpowiedź na postulaty startupów, które potrzebują mniej sformalizowanej i taniej formy prawnej dla swojego rozwoju. PSA stawia na czynniki determinujące działalność większości startupów: innowacje i kapitał ludzki" - wskazuje Marta Pawlak, ekspert prawny Startup Poland - organizacji pozarządowej i think-tanku, którego celem jest budowanie świadomości nt. potencjału start-upów w administracji publicznej oraz reprezentowanie społeczności polskich start-upów w procesach legislacyjnych.

Ekspertka podkreśla, że PSA wprowadza rozwiązania znane w innych krajach, które z powodzeniem wykorzystują je dla wspierania rodzimych startupów, a także przyciągania startupów z zagranicy.

Prosta Spółka Akcyjna zwiększy konkurencyjność Polski na rynku start-upów

− Dla polskiego ekosystemu startupowego PSA może stanowić atrakcyjny element budowania przewagi konkurencyjnej Polski, jako kraju przyjaznego startupom polskim i zagranicznym (konstrukcje zbliżone do PSA są w ofercie innych krajów europejskich, m.in. Francji i Słowacji)" - zaznacza.

Zalety Prostej Spółki Akcyjnej

Mówiąc o zaletach PSA Pawlak zwraca uwagę na elementy mogące być wkładem do spółki, takie jak praca, know-how lub usługi. A także szybką rejestrację elektroniczną (24h), możliwą również w przypadku wkładów niepieniężnych. Inne zalety to, jak mówi: "brak konieczności wnoszenia wkładów przed rejestracją (termin na wniesienie wkładów - 3 lata od rejestracji spółki); minimalny kapitał akcyjny w wysokości 1 zł; szeroka swoboda umów, zasadą jest dyspozytywny charakter przepisów, wspólnicy mogą dostosować umowę spółki do swoich potrzeb".

Pawlak wskazuje też na akcje, które nie mają formy dokumentu (zdematerializowane). Zaznacza, że w nowej formule "zbycie akcji następuje w formie pisemnej lub elektronicznej". Inne ułatwienia to według niej: uproszczony elektroniczny rejestr akcjonariuszy, prowadzony np. przez firmę inwestycyjną albo notariusza czy dopuszczalne wykorzystanie blockchainu do prowadzenia tego rejestru, "co otwiera PSA najnowocześniejsze technologie".

W ocenie ekspertki zaletą jest też brak obowiązku tworzenia rady nadzorczej: wystarczy 1-osobowy zarząd oraz "bardzo szerokie wykorzystanie komunikacji elektronicznej w podejmowaniu uchwał, odbywaniu zgromadzeń akcjonariuszy". "PSA przewiduje także uproszczoną likwidację – skrócony czas potrzebny na przeprowadzenie likwidacji, a dodatkowo możliwe będzie rozwiązanie spółki bez likwidacji - przez przejęcie jej majątku i zobowiązań przez akcjonariusza" - wyjaśnia.

Obecnie ok. 71 proc. start-upów działa w formie spółek z o. o.

"Obecnie – jak wynika z badań Startup Poland z 2017 r. – ok. 71 proc. startupów działa w formie spółki z o.o., jednak PSA istotnie rozszerza ofertę dla startupów i może stanowić ważny element budowania ekosystemu startupowego w Polsce" - podsumowuje.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: firmy start-up

Czytaj także

Jerzy Kwieciński: Innowacyjność jest najważniejszym wyzwaniem dla polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 15:17
Innowacyjność jest dla nas obecnie najważniejszym wyzwaniem - powiedział w sobotę w Toruniu minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. W jego ocenie państwo ma stwarzać zachęty dla firm, aby więcej środków przeznaczały na badania i rozwój.
rozwiń zwiń

Czytaj także

EKG: wyróżniono najlepsze start-upy IV European Start-up Days w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 20:25
W Katowicach podczas uroczystej gali wyróżniono najlepsze start-upy biorące udział w IV European Start-up Days w Katowicach. Przez cały dzień w katowickim Spodku swoje projekty prezentowała ponad setka twórców z całej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska na czele inwestycyjnej mapy start-upów w Europie

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 13:30
- System start-upowy w Polsce jest wyróżniającym w Europie – oceniła w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Szef MIiR Jerzy Kwieciński zaznaczył, że w tej perspektywie UE na wsparcie startupów w Polsce przeznaczono ok. 4,5 mld zł, z czego 2,7 mld zł to środki publiczne.
rozwiń zwiń