X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Grupa Orlen na dużym plusie. Zysk netto w II kwartale tego roku wyniósł 1,6 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 11:41
Zysk netto Grupy Orlen w II kwartale 2019 r. wyniósł 1,6 mld zł przy wyniku ponad 1,7 mld zł w tym samym okresie 2018 r. Przychody Grupy w II kwartale 2019 r. osiągnęły 29,2 mld zł, a w analogicznym okresie 2018 r. było to 26,7 mld zł – wynika z danych koncernu. To dobra wiadomość dla akcjonariuszy - jest szansa, że i w przyszłym roku czeka ich, tak jak i w tym roku, wysoka dywidenda.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, canon_shooter

Jak podał w piątek PKN Orlen, w II kwartale 2019 r. EBITDA LIFO Grupy Orlen wyniosła ponad 2,7 mld zł, podczas gdy w tym samym czasie rok wcześniej osiągnęła poziom 2,1 mld zł.

Zysk z działalności rafineryjne i petrochemicznej oraz działalności detalicznej

Wynik ten, jak zaznaczył PKN Orlen, został osiągnięty „pomimo trudniejszego otoczenia makroekonomicznego” związanego przede wszystkim ze spadkiem dyferencjału ropy Brent/Ural o 1,7 USD/bbl (baryłce – PAP) rok do roku. „Na rezultat EBITDA wg LIFO złożyły się zarówno bardzo dobre wyniki segmentu downstream (rafineria, petrochemia, energetyka – PAP), na poziomie blisko 2 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 400 mln zł rok do roku, jak i segmentu detalicznego, który wypracował 859 mln zł” – podkreślił koncern.

Czasowe wstrzymanie dostaw zanieczyszczonej ropy z Rosji nie spowodowało zakłóceń w wytwarzaniu paliwa. Dzięki dywersyfikacji dostaw ropy


PKN Orlen zaznaczył, iż „pomimo czasowego wstrzymania dostaw ropy naftowej rurociągiem Przyjaźń, koncern w II kwartale przerobił 8,3 mln ton ropy dzięki czemu odnotował wzrost wykorzystania mocy o 9 punktów procentowych (pp) rok do roku”. „Było to możliwe m.in. dzięki konsekwentnej dywersyfikacji kierunków dostaw umożliwiającej elastyczność zakupową” – oceniła spółka.

Sprzedaż grupy wzrosła o 2 proc.

Jak podał PKN Orlen, „wysoki przerób ropy oraz wzrost konsumpcji rok do roku przełożyły się na wzrost sprzedaży o 2 proc. rok do roku”. Przypomniał zarazem, iż na początku lipca koncern złożył w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na przejęcie kapitałowe Grupy Lotos.

„Kolejny kwartał, w którym PKN Orlen wypracował bardzo dobre wyniki finansowe, pokazuje, że jesteśmy dobrze przygotowani do działania w trudniejszym otoczeniu makroekonomicznym” – powiedział prezes koncernu Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki. Jak zaznaczył, „co szczególnie istotne, pomimo przerwy w dostawach rosyjskiej ropy”, zakłady Grupy Orlen „działały bez zakłóceń”.

„Co więcej, udało nam się podnieść wykorzystanie mocy produkcyjnych, po raz kolejny zwiększyć wolumeny sprzedaży, a także udziały naszej sieci detalicznej we wszystkich rynkach, na których jesteśmy obecni” – dodał prezes PKN Orlen. Obajtek podkreślił, iż było to możliwe m.in. dzięki realizowanej przez koncern konsekwentnie polityce dywersyfikacji kierunków dostaw ropy, która pozwala „na elastyczne reagowanie na wyzwania rynkowe, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo surowcowe”, także państwa.

PKN Orlen podał, iż segment downstream koncernu w II kwartale 2019 r. wypracował wynik EBITDA LIFO na poziomie 2 mld zł, „odnotowując wzrost wolumenów sprzedaży o 2 proc. rok do roku”, w tym benzyny o 11 proc., oleju napędowego o 2 proc., a olefin o 30 proc. Spółka oceniła, że „pozytywny wpływ” na ten wynik miała m.in. poprawa marż rafineryjnych na lekkich i ciężkich frakcjach oraz marż petrochemicznych na olefinach, poliolefinach i nawozach, liczona rok do roku.

„Spadek cen gazu pozytywnie wpłynął na rentowność energetyki kogeneracyjnej, która kontrybuowała do wyniku segmentu na poziomie ok. 200 mln zł” – podkreślił PKN Orlen.

Sytuację spółki na poszczególnych rynkach poprawiają  nowe inwestycje Orlenu

Koncern przypomniał, że w II kwartale 2019 r. uruchomił instalację metatezy w swym głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku, „umacniając pozycję lidera na rynku wytwórczym propylenu”, a także oddał do użytku w Orlen Lietuva instalację PPF Splitter, której roczne moce produkcyjne to 80 tys. ton propylenu.

„Inwestycja jest pierwszym strumieniem petrochemicznym w litewskich Możejkach, wydłużającym łańcuch wartości” – zaznaczył PKN Orlen.

Koncern wyliczył, że w przypadku jego segmentu detalicznego w II kwartale 2019 r. EBITDA LIFO wyniosła 859 mln zł, co oznacza wzrost o 182 mln zł rok do roku. Według niego, „do dobrego wyniku przyczynił się wzrost wolumenów sprzedaży, łącznie o 4 proc. rok do roku”, w tym np. w Polsce o 3 proc., w Czechach o 6 proc., na Litwie o 2 proc. i w Niemczech o 6 proc.

Rośnie udział Orlenu na wszystkich rynkach – w Czechach, Austrii, Niemczech

PKN Orlen zwrócił uwagę, że „w minionym kwartale koncern odnotował wzrost udziałów na wszystkich rynkach, w tym o 1,3 pp rok do roku w Czechach - w efekcie pełnego efektu włączenia do sieci stacji paliw przejętych od austraickiego OMV, a także o 0,3 pp rok do roku w Polsce i Niemczech oraz o 0,2 pp rok do roku na Litwie.

Jak przypomniał koncern, od kwietnia pierwsza jego stacja paliw działa na rynku Słowackim pod marką Benzina, należąca do czeskiego Unipetrolu z Grupy Orlen.

Orlen wydobywa też ropę naftową

Odnosząc się do wyników segmentu upstream – wydobycie PKN Orlen podał, iż w II kwartale 2019 r. koncern wypracował wynik EBITDA LIFO na poziomie 83 mln zł, „porównywalny do analogicznego okresu ubiegłego roku, przy średnim wydobyciu 17,8 tys. boe/d (baryłek ekwiwalentu na dobę – PAP)”.

PKN Orlen wspomniał przy tym, iż w Polsce rozpoczęto wiercenie otworu Bystrowice OU-2, kontynuowano wiercenie otworu Czarna Dolna-1 oraz rozpoczęto prace przygotowawcze do wiercenia otworu Bystrowice OU-3. Z kolei na aktywach w Kanadzie – jak uściśliła spółka - rozpoczęto wiercenie jednego odwiertu, a cztery odwierty zostały poddane szczelinowaniu; do produkcji zostały włączone cztery otwory na obszarze Kakwa oraz Ferrier.

Według PKN Orlen, w II kwartale 2019 r. koncern „zredukował poziom zadłużenia netto o 2,7 mld zł kwartał do kwartału, głównie w efekcie dodatnich przepływów z działalności operacyjnej w wysokości 3,5 mld zł”. „Jednocześnie zredukowano poziom dźwigni finansowej do 6,6 proc., która znajduje się na bezpiecznym, zdecydowanie niższym niż zakładany w strategii, poziomie” – podkreślił PKN Orlen.

Orlen wypłaci w sierpniu największą w historii spółki dywidendę – 3,5 zł/akcję

Nawiązując do wydarzeń w II kwartale 2019 r. przypomniał także, że Walne Zgromadzenie zatwierdziło tam rekomendowaną przez zarząd spółki wypłatę dywidendy za 2018 r. w wysokości 3,5 zł na jedną akcję.

W połowie czerwca akcjonariusze PKN Orlen zdecydowali, że dywidenda spółki za 2018 r. wyniesie 3,5 zł na jedną akcję, najwięcej w historii spółki. Oznacza to, że na jej wypłatę PKN Orlen przeznaczy prawie 1,5 mld zł z ubiegłorocznego zysku, który wyniósł ponad 5,4 mld zł. Dniem dywidendy PKN Orlen będzie 22 lipca 2019 r., natomiast 5 sierpnia 2019 r. - dniem jej wypłaty.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PKN Orlen aktualizuje strategię: stawia na integrację produkcji petrochemicznej, poszukiwania ropy i na energetykę niskoemisyjną

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 09:40
- Rada nadzorcza PKN Orlen przyjęła w czwartek aktualizację strategii koncernu na lata 2019-22. Zakłada ona m.in. rozwój i zwiększenie produkcji petrochemicznej, dalszą integrację aktywów rafineryjnych, zaangażowanie w energetykę niskoemisyjną i zrównoważony rozwój obszaru poszukiwań i wydobycia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orlen chce przejąć Ruch: wpisuje się w strategię rozwijania segmentu pozapaliwowego koncernu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 11:56
Orlen złożył w czwartek ofertę finansowania Ruchu z zamiarem przejęcia 100 proc. akcji spółki - poinformował w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak czytamy w komunikacie, ten ruch wpisuju się w strategię koncernu przewidująca rozwój segmentu pozapaliwowego.
rozwiń zwiń